Marin Pintur • subota, 26.03.2011.

Albanija je Josipom Kužeom na klupi došla do vrijedne pobjede, slavili su još Njemačka i Irska, dok su u skandinavskom derbiju remizirali Danska i Norveška...

Njemačka je nastavila s pobjedama u svojoj kvalifikacijskoj skupini. Izabranici Joachima Lowa su pobjedom nad Kazahstanom od 4:0 odradili veliki posao u osiguravanju plasmana u Poljsku i Ukrajinu. Impresivna je i gol-razlika Nijemaca od 17:1 nakon pet odigranih utakmica. Brončani sa Svjetskog prvenstva su Kazahstance ugostili u Kaiserslauternu i odmah u otvaranju susreta pokazali tko je gazda. Schweinsteiger je u trećoj minuti izveo slobodan udaraca, a na pravom se mjestu našao Miroslav Klose i doveo Njemačku u vodstvo. Do kraja prvog dijela Nijemci su otišli na 3:0 zahvaljujući odličnoj suradnji Ozila i Mullera u kojoj je prvi bio asistent, a drugi strijelac. Konačan rezultat je u 88. minuti svojim drugim pogotkom postavio Klose.

Irska je došla do nove vrijedne pobjede. Puleni Giovannija Trapattonija su bili bolji od Makedonije rezultatom 2:1. Sva tri zgoditka su viđena u prvom poluvremenu. Irci su odlično krenuli te poveli već u drugoj minuti kada je igrač Spartaka Aiden McGeady postigao svoj premijerni pogodak u zelenom dresu. Nakon nekoliko propuštenih prigoda, Irska je povećala vodstvo u 21. minuti. Nakon greške vratara gostiju Nuredinoskog, koji je danas bio vrlo loš, loptu je u mrežu pospremio Robbie Keane. Ipak, Makedonci su uspjeli smanjiti rezultat prije odlaska na odmor, u 45. minuti zabio je Trickovski. Do kraja dvoboja gosti su u nekoliko navrata bili blizu izjednačenja, ali tri boda ostaju na otoku.

U skandinavskom derbiju između Norveške i Danske – podjela bodova. Zadovoljniji bi mogli biti domaćini s obzirom da su i dalje na vrhu ljestvice skupine H, te zato što su do izjednačenja stigli u kasnoj fazi utakmice. Danska je do vodstva došla u 27. minuti. Nakon udarca iz kuta, obrana domaćih nije bila pretjerano uspješna u rašćišćavanju situacije, lopta je stigla do Rommedahla koji je postigao prekrasan zgoditak udarcem iz voleja s 25 metara. Bod za Norvešku je osigurao Huseklepp koji je poentirao u 81. minuti nakon lijepe akcije.

Albanija je pod vodstvom Josipa Kužea održala živim nade u konačni uspjeh svladavši do večeras nepobjedivu Bjelorusiju. U očekivano tvrdoj utakmici, Albanci su bili bolji protivnik te zasluženo došli do pobjede. Jedini pogodak na utakmici je djelo Salihija u 62. minuti koji je iskoristio zbunjenost gostujuće obrane. Isti je igrač do kraja utakmice mogao postići još dva pogotka, međutim u 73. minuti je pogodio vratnicu, a deset minuta kasnije nije se dobro snašao pred vratima Bjelorusa.

Vrlo je zanimljiva situacija na ljestvici skupine B. Čak tri reprezentacije imaju deset bodova, Rusija, Irska i Slovačka. Slovaci su imali zadatak osvajanja već upisanih bodova na gostovanju u Andori. Za to im je bio dovoljan jedan pogodak, koji je postigao Sebo u 22. minuti.

szólj hozzá: Ger 4-0 Kaz All

szólj hozzá: Nor 0-1 Den