1. Hrvatska nogometna liga, 26. kolo, 23.04.2011, 19:00 h, Park mladeži, gledatelja: 800
Suci: Damir Batinić, Dalibor Conjar, Vlatko Lončar (svi Osijek)

Vedran Babić • subota, 23.04.2011.

Split je ponovno zauzeo pole position u borbi za Europu. U dalmatinskom derbiju na Parku mladeži Splitovci su s minimalnih 1:0 bili bolji od Šibenika i tako mu se osvetili za najteži ovosezonski poraz u njihovom prvom međusobnom dvoboju. Strijelac jedinog pogotka bio je Ante Vitaić u prvom dijelu...

Damir Rašić
55'
14
Goran Milović
66'
20
Sead Bučan
85'
Ivan Brečević
75'
2
Daniel Georgievski
82'

Vjekoslav Lokica

Sredinom listopada prošle godine Split je na Šubićevcu doživio najuvjerljiviji poraz ove sezone (3:0), a ove subotnje večeri na svom Parku mladeži je stigao do osvete, premda ne jednako visokom razlikom. Bilo je 1:0, no Šibenčani nisu bili bez svojih šansi i tko zna što bi bilo da je Mehmed Alispahić početkom nastavka izjednačio s bijele točke i da potom nije nesmotreno zaradio isključenje i dodatno otežao posao svojoj momčadi.

Nakon nešto odvažnijeg ulaska u utakmicu od strane domaćina, probudili su se i gosti i u sedmoj minuti dobili priliku zaprijetiti iz indirekta malo izvan kaznenog prostora Splita. Šut je oprobao Alispahić, no njegov slabašan udarac domaći vratar Andrija Vuković lako je obranio.

U narednih nekoliko minuta Šibenik je bio nešto aktivniji, no u 16. minuti Split je došao najbliže vodstvu kada je Predrag Šimić s nekih 25 metara udaljenosti pogodio vratnicu. Tri minute kasnije dvije akcije jedna za drugom ipak nisu donijele Splitu prednost, no zato 33. minuta jest.

Filip Marčić je prošao pored Marka Čulića, a ovaj ga u svom kaznenom prostoru faulirao, na što je glavni sudac Damir Batinić iz Osijeka pokazao na bijelu točku. Loptu je uzeo Ante Vitaić, no njegov udarac Goran Blažević je uspio obraniti. Lopta se potom odbila do Romana Obilinovića, Blažević je opet obranio, ali novi pokušaj Vitaića nije mogao i Split je ipak zabio vodeći pogodak.

Iako je u konačnici primio pogodak, Blažević je ovim dvjema bravuroznim obranama još jednom dokazao zbog čega je u krugu potencijalnih reprezentativaca Hrvatske.

Do kraja prvog poluvremena ponovno je Alispahić pucao iz daljine preko gola, a u 43. minuti i Split je upisao svoju posljednju priliku. Obilinović je izveo korner, a Velimir Vidić glavom pucao pored gola.

Drugo poluvrijeme otvoreno je još jednim jedanaestercem i to u 49. minuti. Vidić je srušio Alispahića, a ovaj Panenkom pokušao prevariti Vukovića. Premda je već pao na travnjak, Vuković nekako ipak uspijeva sačuvati praznu mrežu i, pokazat će se kasnije, prilično iznervirati šibensku "desetku".

Naime, samo minutu kasnije Alispahić je na sredini terena laktom udario Šimića, a sudac Batinić, koji je bio u neposrednoj blizini događaja, nije niti malo dvojio te mu je pokazao izravni crveni karton.

Iako s igračem manje, gosti se nisu predavali, dapače. U 57. minuti Čulić je zaprijetio Vukoviću opasnim udarcem, 15 minuta kasnije Dražen Jelić je bio za malo neprecizan, a u 76. Ante Bulat je promašio najbolju priliku nakon ubačaja Čulića.

Bio je to i posljednji ozbiljan pokušaj gostiju, u čijem je kaznenom prostoru u 81. minuti Mladen Jurčević igrao rukom, a sudac Batinić procijenio kako to nije bila situacija za novi jedanaesterac.

Split se tako, zahvaljujući pobjedi Zadra nad Interom, vratio na treću poziciju, dok Šibenik nastavlja svoju neizvjesnu borbu za ostanak.