Tijesno slavlje Armanija u derbiju

Vedran Babić • nedjelja, 24.04.2011.

27. prvenstveno kolo u Italiji nije donijelo nikakva iznenađenja. Montepaschi je upisao i 24. pobjedu (utakmica manje), a Armani Jeans je u derbiju kola na svom parketu sa samo dva koša razlike nadvisio Bennet i vratio se u borbu za drugo mjesto uoči doigravanja. Hrvati u Benettonu su također upisali pobjedu, baš kao i Stipčevićev Varese...

Pobjedom nad Bennetom u Milanu Armani Jeans je smanjio zaostatak za tom momčadi na samo jednu pobjedu uoči posljednja tri kola. Bilo je 75:73 premda se u 24. minuti, kada su gosti vodili 13 razlike (45:32), činilo kako će domaćini napustiti parket pognutih glava.

No, na krilima čak pet trica Marca Mordentea u narednih deset minuta Armani je izjednačio na 62:62, a još jednim dalekometnim hicem Lynna Greera i poveo 69:64. Četiri uzastopna koša s crte slobodnih bacanja donijela su gostima novo vodstvo (70:69), no potom je i David Hawkins pogodio tricu, a na suprotnoj strani Manučar Markoišvili promašio dvije u dva različita napada i tu je priči bio kraj.

Domaćini su tako utakmicu završili s odličnim učinkom šuta za tri (10/21), no ništa lošiji nisu bili ni gosti (8/19). Na kraju su ipak Hawkins (20 poena) i Mordente (15, od čega svih pet trica iz isto toliko pokušaja) donijeli prevagu Armaniju, kojemu je ovo 19. pobjeda.

Montepaschi je, pak, rutinski odradio gostovanje u Bologni kod Canadian Solara. Nakon što su domaćini početkom drugog poluvremena imali plus devet, gosti su se uozbiljili i već do kraja tog perioda igre imali deset koševa viška, što im je bilo i više no dovoljno za mirnu završnicu.

Kelvin Rivers (23 koša) nije imao adekvatnu podršku suigrača za eventualni skalp protiv četverostrukog aktualnog prvaka, kod kojeg su najefikasniji bili Rimantas Kaukenas sa 17 koševa te Shaun Stonerook s 13.

Nakon neuspjeha na Final Fouru Eurokupa, košarkaši Benettona vratili su se prvenstvenim obvezama teško izborenom pobjedom protiv Vanoli-Brage (88:86). Poslije 40 minuta igre nije bilo pobjednika (81:81) pa se on morao odlučiti u petominutnom produžetku.

Na parketu su bila četvorica Hrvata. Jasmin Repeša na klupi Benettona, za koji je Hrvoje Perić postigao osam koševa, pet skokova i tri asistencije, a Sandro Nicević je za sedam minuta ostao bez koša iz tri upućena šuta. Najbolji strijelac Benettona, ujedno i igrač utakmice, bio je perspektivni Litavac Donatas Motiejunas (31 koš, 14 skokova, 2 asistencije, 2 blokade, 16 iznuđenih prekršaja).

U gostujućem sastavu najefikasniji bio je također naš Jasmin Perković, koji je za 26 minuta u igri postigao 20 koševa i uhvatio šest skokova.

Rok Stipčević je u pobjedi njegova Varesea 89:81 protiv Angelica ubacio 11 koševa i to je, uz pobjedu Montepaschija, bilo jedino gostujuće slavlje u ovom kolu.