Hrvatski dvoboj Kaliniću i Blackburnu

Marin Vuković • subota, 30.04.2011.

Engleska Premier liga ušla je u svoje 35. kolo, a kako su ogledi najbolje plasiranih klubova ostavljeni za večernji i nedjeljni termin, glavnu ulogu preuzele su momčadi u borbi za opstanak. Blackburn je u "hrvatskom derbiju" na Ewood Parku došao do vrlo važne pobjede nad Boltonom, Blackpool je uspio osvojiti tek bod, a Wigan bespotrebnim jedanaestercem ispustio pobjedu nad Evertonom.

Dok se u Blackburnu sve glasnije priča o njegovom otkazu, menadžer Roversa Steve Kean sa svojom je momčadi u ogledu s Boltojnom izvukao rezultat koji bi se na kraju sezone mogao pokazati ključnim za osiguranje prvoligaškog statusa.

Domaćin je na Ewood Parku pogotkom Martina Olssona došao do minimalne pobjede od 1:0 i ugrabio 15. mjesto ljestvice, premda će se i sljedećeg tjedna nervozno osvrtati preko ramena jer prednost nad opasnom zonom iznosi samo tri boda.

Iako nisu krenuli u početnim sastavima svojih momčadi, priliku u ovom susretu dobili su i Nikola Kalinić i Ivan Klasnić. U igru su ušli gotovo u isto vrijeme, Kalinić u 64., a Klasnić u 68. minuti, no nisu pronašli put do mreže protivnika.

Wigan je u susretu s Evertonom propustio napraviti veliki korak prema osiguranju prvoligaškog statusa. Laticsi su pogotkom Charlesa N'Zogbije iz 21. minute došli do prednosti i uspjeli je držati sve do 78. minute, a tada napravili kobnu pogrešku.

Točnije, napravio ju je najbolji strijelac u klupskoj povijesti Hugo Rodallega, koji je iz neobjašnjivih razloga nakon kornera gostiju igrao rukom u vlastitom šesnaestercu i natjerao suca da pokaže na bijelu točku. Strijelac za konačnih 1:1 bio je Leighton Baines.

Taj propust Wigana propustio je ozbiljnije kazniti Blackpool, koji je na svom Bloomfield Roadu još jednom podijelio bodove odigravši mršavih 0:0 sa Stoke Cityjem. Najbolju priliku na utakmici imali su gosti, no Kenwyne Jones uspio je promašiti prazan gol.

Mandarine su ovim bodom zahvaljujući boljem omjeru pogodaka ostale na 17. mjestu Premier lige, no uz gostovanja na White Hart Laneu i Old Traffordu, te domaću utakmicu s Boltonom, nogometašima Iana Hollowayja ne piše se dobro.

Sunderland je bez napadača u prošlom kolu uspio do vrha napuniti mrežu Wigana, no u susretu protiv Fulhama to im nije pošlo za rukom. Brojne ozljede skupo su stajale momčad Stevea Brucea, koja je pred svojim navijačima poražena s uvjerljivih 3:0.

Gael Kakuta je načeo mrežu domaćina u 33. minuti, a u drugom poluvremenu dva je pogotka dodao Simon Davies i utišao domaće navijače. Srećom po Sunderland, taj se poraz vjerojatno neće pokazati kobnim jer do ovoga kola uspjeli su nagomilati pristojan broj bodova.

Slično vrijedi i za West Bromwich Albion, koji se danas definitivno riješio briga preokretom i pobjedom nad Aston Villom. Gosti iz Birminghama poveli su smiješnim autogolom Abdoulayea Meitea već u četvrtoj minuti, no izabranici Roya Hodgsona uspjeli su doći do preokreta čak i s desetoricom igrača.

Naime, neposredno nakon izjednačujućeg pogotka Petera Odemwingieja u 60. minuti zbog drugog žutog kartona isključen je Paul Scharner, no domaćin je bez obzira na to šest minuta prije kraja više sretnim nego spretnim pogotkom Youssoufa Mulumbua došao do pobjede.