1. hrvatska nogometna liga, 1. kolo, 23.07.2011, 18:00 h, Stadion u Maksimiru, gledatelja: 1.500
Suci: Ante Vučemilović Šimunović, Barišić (Osijek), Fejer (Bjelovar)

Tomislav Pacak • subota, 23.07.2011.

Pobjedom od 2:0 protiv Intera, uz prilično neuvjerljivu igru, zagrebački Dinamo krenuo je na put prema sedmom uzastopnom naslovu prvaka Hrvatske. Pred uglavnom praznim tribinama i po vrlo lošem vremenu, Dinamo se slabo napunio samopouzdanjem za Helsinki, ali je barem upisao tri boda na otvaranju prvenstva…

Dinamo
8
(do 90'+2')
21
(do 62')
18
90'+2'
Ante Budimir
46'
25
Marko Ćosić
77'
28
Goran Gančev
90'
Ilija Lončarević

U Dinamu su sigurno više očekivali od prve utakmice prvenstva, no niti na tribinama ni na terenu ta očekivanja nisu se ostvarila. Maksimir je, naime, pohodilo tek oko 1.500 gledatelja, a snažan pljusak u drugom dijelu dao je za pravo onima koji su ostali kod kuće.

S druge strane, Dinamo je bez četvorice prvotimaca (Leko, Krstanović, Sammir, Ibanez) odigrao jednu vrlo slabu i nezainteresiranu utakmicu, bez ideje, ali i bez pravog pristupa i truda. Nije to bila igra koja nudi razloge za optimizam uoči gostovanja u Helsinkiju u 3. pretkolu Lige prvaka.

Ako se Dinamo htio "osvetiti" gledateljima što su u malom broju pohodili Maksimir, onda su to Modri zaista vrhunski učinili u prvom dijelu. Naime, Dinamo je odigrao rijetko nesadržajno poluvrijeme, na tragu slabijih proljetnih izdanja pod Vahidom Halilhodžićem, i samo je jedno Interovo iskakanje iz sustava omogućilo domaćinu šansu koju su Rukavina i Kovačić pretvorili u pogodak.

Inter se od početka postavio vrlo solidno, relativno visoko, a protiv pokretljive i disciplinirane Lončarevićeve momčadi Dinamo nije imao gotovo nikakve ideje. Domaćin nije uspijevao ni doći u završnih 30-ak metara, a kamoli doći u prigodu uputiti dobar završni pas ili centaršut, pa su napadači Beqiraj i Rukavina ostali odsječeni veći dio poluvremena.

Ipak, i bez igre Dinamo je došao do vodstva. Kao što se to inače Dinamu zna događati u Europi "koja takve pogreške ne oprašta", Inter se "zaboravio" na polovici Dinama i omogućio domaćinu čistu kontru – u situaciji "3 na 1" Rukavina je nesebično poslužio Kovačića, a najmlađi Dinamov igrača s desetak metara, u maniri najvećih rutinera, šalje prizemnu loptu pored Santinija za 1:0 Dinama.

Interovci su imali dvije prigode iz prekida za izjednačenje. Prvo je Balić iz slobodnog udarca zaprijetio sigurnom Kelavi, a potom je Vida umalo postigao autogol nakon ubacivanja Šćrbeca.

U posljednjih desetak minuta Dinamo je ipak zaigrao s malo više duha i imaginacije, razigrao se Kovačić koji je podijelio nekoliko dobrih lopti pa je barem pored njega mogao stajati "plusić" nakon prvih 45 minuta. U 42. minuti Kovačić i Badelj jako su lijepo odigrali za Tomečaka, koji iskosa iz jako dobre situacije puca pored suprotne vratnice.

Ni drugi dio nije donio neke veće promjene na Maksimiru, osim što je nekoliko ljetnih pljusaka okupalo ušminkani stadion. U 49. minuti lijepu je situaciju propustio gostujući sastav - Budimir je dobro ušao u šesnaesterac Dinama, dao povratnu loptu na peterac gdje je malo prebrz Abilaliaj pa ne uspijeva uputiti ozbiljan udarac.

Dinamo je zaista igrao uspavano. Premalo su pružali kapetan Badelj i prvi napadač Beqiraj, u drugom dijelu nestao je i Alispahić, a Tomečak je sve dobro što je učinio pokretljivošću i brzinom upropastio lošim ubačajima. Navijačima je ostalo uživati u ponekom potezu Kovačića ili uklizavanju Tonela, a to dovoljno govori o igri Modrih.

Tek je negdje oko 70. minute Dinamo odlučio ozbiljnije potražiti drugi pogodak kojim bi potvrdio pobjedu. Prvo je Santini lako pokupio Tomečakov udarac ljevicom, pa je Rukavina na Tomečakov udarac pucao glavom iznad gola, a mini-seriju prigoda zaključio je udarcem Sylvestr, još jednom je siguran bio Santini.

Ulascima Sylvestra i Sammira Dinamo je dobio na okomitosti, a pobjedu je konačno potvrdio u 89. minuti najljepšom akcijom na utakmici. Sammir je majstorski ostavio loptu za Rukavinu koji fino odmjerenim udarcem pogađa suprotni kut Santinijevog gola za konačnih 2:0.

Taj rezultat malo će zamaskirati utakmicu s 54 prekršaja i malo prigoda, a u Dinamu znaju kako će u nastavku sezone morati igrati bolje – i zbog Helsinkija i zbog HNL-a i zbog – publike.

• Obrisan korisnik25.07.2011. u 15:45
    Helsinki je zgubio tekmu jer je odmarao ne znam kolko igrača za Dinamo i inikom niš. Dinamo je igrao bez par standardnih igrača, s klincem od 17 godina i rutinski dobio tekmu, možda i malo zamazao oči Fincima i riga se vatra. Dam se kladit da ćemo protiv Helsinkija izgledat puno bolje i da cemo ih... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik24.07.2011. u 13:36
    da se nadovežem.. čovjek stalno priča o nekoj koncetraciji koju traži od igrača, i slažem se da je to jedna od najbitnijih stvar,i i onda ih on dekoncentrira sa aut linije 90 minuta...treba mu kapetan u ime igrača reći da im to smeta i gotovo..valjda će poslušat
  • Obrisan korisnik24.07.2011. u 04:07
    boli me tuki.. neka viče koliko hoće dok Dinamo dobiva tekme.. vama smeta svaki qrtz.. svi mi znamo da on nije neki special one.. i dobro je da igrači nisu igrali s nekim žarom protiv Intera i svejedno rutinski završili tekmu.. kad jedna Barcelona dobije neku Malagu 2:1 ili 3:2 onda je sve OK.. ali... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik24.07.2011. u 00:44
    mislin ono gleda san utakmicu,dinamo mi je drag i navijan za njih al brate sta je ovo bila loša utakmica od strane dinama....oni oce LP? ma daj,s ovakvon igron nikako....
  • Obrisan korisnik24.07.2011. u 00:37
    ak nama kaj gledamo tolko digne živac s tim poremećenim urlanje i vikom možete mislit kak je igračima kad im 90min trubi neki kurac kao da ih prvi put vidi u životu(kolko mu oni samo puta skinu majku u sebi)...Jurčić je potpuni idiot!