1. hrvatska nogometna liga, 1. kolo, 24.07.2011, 20:00 h, Stadion HNK Cibalia, gledatelja: 2.000
Suci: Marijo Strahonja (Zagreb), Igor Krmar (Zagreb), Krunoslav Ambrinac (Zagreb)

Vedran Babić • nedjelja, 24.07.2011.

Na uistinu dramatičan način završena je posljednja utakmica prvog kola domaćeg prvenstva između Cibalije i Splita. Domaćini su vodili velikim dijelom utakmice, gosti izjednačili tri minute prije kraja, da bi u posljednjim sekundama dvoboja Frane Vitaić pogodio mrežu Splita udarcem s 20 metara za prvo slavlje vinkovačke momčadi...

Tomislav Mazalović
46'

Ivan Koledić
76'

Damir Rašić
46'
25
Filip Marčić
59'
32
Bojan Golubović
73'
Ivan Katalinić

Jedan Vitaić slavi, drugi tuguje. Frane je apsolutni junak večerašnje utakmice. On je pogotkom u četvrtoj minuti sučeve nadoknade donio prva tri boda svojoj momčadi, dok je njegov brat Ante ostao nekako samozatajan u redovima gostiju, koji se sigurno nisu nadali ovakvom raspletu.

Uzbudljiva utakmica na terenu kraj Bosuta otvorena je poluprilikom domaćih već u prvoj minuti kada je Bartolović prvo pobjegao gostujućoj obrani i potom pucao, ali i pogodio Splitova braniča. Nije se dugo čekalo na odgovor "Crvenih". Već u šestoj minuti Erceg je probio desnu stranu i ubacio za mladog Jordana, koji je iz izgledne situacije bio neprecizan.

Bivši Hajdukovac i Zagrebaš Bartolović bio je latentna opasnost za Splitovce, što je pokazao u nekoliko navrata, a pridružio mu se i Frane Vitaić, bivši Splitovac, koji je vrlo uspješno razigravao svoje suigrače. Upravo je Bartolović u 15. minuti za malo promašio Vukovićeva vrata nakon ubačaja Kresingera.

Golubović na klupi

Trener Splita Ivan Katalinić iznenadio je nešto izmijenjenim sastavom kojeg je izveo na travnjak u Vinkovcima. Umjesto standardnog napadača Bojana Golubovića on je u "vatru" poslao 20-godišnjeg Marka Jordana, bivšeg igrača trećeligaša Omiša, a umjesto desnog beka Filipa Marčića, koji je doduše zakasnio na organizirani polazak za Vinkovce pa njegovo izostavljanje i nije toliko iznenađenje, povratnika nakon višemjesečnog izbivanja Gorana Radnića, čija je budućnost u crvenom dresu bila upitna sve do prije nekoliko dana.

Nedugo zatim na Vinkovce se sručio pravi pljusak i na takve novonastale uvjete bolje su odgovorili domaći nogometaši. U 22. minuti Bartolović je okrunio svoju dobru igru u otvaranju utakmice i udarcem s vrha šesnaesterca matirao Vukovića za vodstvo Cibalije. Prethodno ga je uposlio Vitaić.

Preko raspoloženog Ercega Split je u 31. bio blizu izjednačenja, no udarac mladog napadača s 20 metara prohujao je pored vratnice. Cibalia je vrlo dobro kombinirala i stvarala lijepe akcije, a jedna takva mogla je uroditi plodom, tj. podebljanjem njezina vodstva. U 36. minuti Bartolović je odigrao za Kresingera, ovaj centrirao Radotiću, koji s pet metara ne pogađa mrežu Splita.

Frane Vitaić je dvije minute kasnije pogodio vanjski dio mreže, a u sudačkoj nadoknadi Vuković je spasio "Crvene" obranivši dva "zicera", jedan Vitaića, a drugi Jurića, pa je tako rezultat ostao nepromijenjen.

Vrlo loše izdanje njegovih igrača nagnalo je trenera Ivana Katalinića da napravi neke izmjene uoči nastavka. Iz igre je izvadio večeras nevidljivog Čopa i umjesto njega uveo Rašića.

No, prva šansa pripala je Cibaliji. Vitaić je pokušao atraktivno, "škaricama", i to izvan šesnaesterca, ali je bio za malo neprecizan. U narednom periodu Split je bio nešto aktivniji, posebice Jordan, kojemu je u 58. minuti zbog zaleđa poništen pogodak i koji je pet minuta potom glavom pucao poviše vratiju nakon centaršuta Rašića.

U međuvremenu je i Marčić ušao umjesto povratnika Radnića, a nakon što je u 73. minuti umjesto Ercega ušao Golubović, bilo je jasno da Split ide na sve ili ništa s trojicom napadača. U 77. minuti Splitu je dodatno otežan posao kada je inače pouzdani stoper Vidić zaradio izravni crveni karton zbog odgurivanja Čuljka bez lopte.

No, to nije obeshrabrilo Splitovce, koji su u 81. minuti zaprijetili preko Milovića i onda šest minuta kasnije ipak stigli do izjednačenja. Ante Vitaić je izveo slobodan udarac, a Marčić na drugoj vratnici zakucao loptu u mrežu.

Činilo se da će Split osvojiti bod s igračem manje, a onda je u četvrtoj minuti sučeve nadoknade Cibalijin Vitaić s nekih 20 metara naciljao Vukovićeve rašlje za veliko slavlje oko 2.000 domaćih navijača.