Turci do slavlja u 97. minuti

Josip Tolić • petak, 02.09.2011.

Popodnevni kvalifikacijski ogledi, osim u našoj skupini F, odigrani su i u skupinama A, B, E i I. Između šest odigranih utakmica svakako je najzanimljivije bilo u Istanbulu gdje je Turska došla do pobjede u sedmoj minuti sudačke nadoknade, a Makedonci su se protiv Rusa u Moskvi vrlo dobro držali, no ipak su poraženi minimalnom razlikom.

Skupina A

Skupina A u popodnevnom terminu ponudila nam je dva dvoboja: u prvomu Azerbajdžan je ugostio Belgiju i tražio bijeg s dna ljestvice, a gosti su došli s misijom dodatnog odmicanja od Turske na drugom mjestu. Nakon otvarajućeg gola veznjaka Nürnberga Timmyja Simmonsa u 55. minuti činilo se da će im to i uspjeti, no domaća uzdanica Rauf Alijev četiri minute prije kraja donio je bod svojoj nacionalnoj vrsti te odvajanje na jedan bod od posljednjeplasiranog Kazahstana. Belgijci su, pak, ovim remijem ispustili drugo mjesto koje im može donijeti dodatne kvalifikacije, imaju utakmicu više od Turske te bod zaostatka.

A Turska je do drugog mjesta u svojoj skupini došla na vrlo dramatičan način. U Istanbulu je posljednjeplasirani Kazahstan prvi put pokleknuo u 31. minuti pogotkom Buraka Yilmaza. Činilo se da će domaćini rutinirano privesti utakmicu kraju, no Kazahstanci su u nastavku iz jednog od dva udarca u okvir izjednačili preko Konjsbajeva.

Sudačka nadoknada donijela je uzbudljiv rasplet. Prvo je u 92. minuti Selçuk Inan isključen za Tursku, a u posljednjim trenucima, u 97. minuti Arda Turan donio je ogromno slavlje domaćinima pobjedničkim golom. Turska je, dakle, ovom pobjedom preskočila Belgiju i zasjela na drugo mjesto s 13 bodova uz utakmicu manje, a Kazahstan je ostao na dnu poretka sa samo tri boda.

Skupina B

Okršaj na Stadionu Lužniki u Moskvi ponudio nam je neizvjesnu utakmicu. Snage su odmjerile Rusija i Makedonija, a presudio je jedan pogodak Igora Semšova u 41. minuti. Valja napomenuti da su Makedonci bili nešto opasniji u protivničkoj polovici, čak 15 puta zapucali su prema ruskim vratima, dok su domaćini priprijetili u deset navrata.

Za goste je u seniorskoj vrsti (do sad je bio u U-21) debitirao igrač Šibenika Daniel Georgievski i odigrao svih 90 minuta. Rusija je tako zadržala prvo mjesto u skupini sa 16 bodova, tri više od Irske koja ima utakmicu manje. Makedonci su ostali pretposljednji s četiri boda.

Armenci su čistim 3:0 slavljem kod Andore makar teoretski održali nade za plasmanom u dodatne kvalifikacije Eura. Golijadu je otvorio Pizzelli u 35. minuti, a taj se rezultat održao do posljednje šestine dvoboja, kada su još dva puta zatresli mrežu domaćih. Gevorg Gazarjan upisao se u strijelce u 75. minuti, a priču je zaključio Henrik Miktarjan u prvoj minuti sudačke nadoknade.

Skupina E

Finska je na Olimpijskom stadionu u Helsinkiju ugostila reprezentaciju Moldavije i povela u ranoj fazi utakmice. Igrala se 11. minuta susreta kada je Kasper Hämäläinen poentirao za vodstvo domaćina, a sjajnu večer okrunio je svojim drugim golom dvije minute prije predaha.

U nastavku su Moldavci potpuno pali i primili još dva pogotka; prvi nakon skrivljena jedanaesterca kojeg je iskorisio Mikael Forsell u 52. minuti, a drugi su si sami zabili; točnije, bio je to Igor Armaş u 71. Ipak, stigli su do počasnog pogotka pet minuta prije kraja dvoboja preko Aleksejeva. Finci su ostali četvrti u skupini s devet bodova, tri boda iza Mađara, a čak šest iza Šveđana, koji imaju i utakmicu manje. Na vrhu je besprijekorna Nizozemska s 18 bodova.

Skupina I

Litavci su na domaćem terenu protiv nejakog Lihtenštajna nakon tri izgubljene utakmice za redom tražili prključak s drugoplasiranom momčadi skupine Češkom. Iako su 12 puta priprijetili gostujućem vrataru Jehleu, nisu uspjeli zabiti gol, a nastojanja za osvajanjem tri boda pretrjpela su dodatan udarac u 74. minuti kada je Edgaras Česnauskis dobio izravan crveni karton.

Završilo je bez pobjednika i bez pogodaka (0:0). Litva je tako prikupila tek peti bod iz šest utakmica i nalazi se na trećem mjestu skupine, a Lihtenštajn je posljednji s bodom manje, jednako kao i Škotska, ali uz dvije utakmice više.