Kvalifikacije za EP 2012., skupina I, 03.09.2011, 16:00 h
Škotska 2:2 Češka
Češka

Blom uzeo dva boda Škotima

Vedran Filipović • subota, 03.09.2011.

Odličnu utakmicu pružili su Škoti i Česi u posljednjoj utakmici kvalifikacija za Euro 2012. Osovina Miller – Fletcher dvaput je donijela prednost Škotima, no Česi su uzeli bod minutu prije kraja iz sumnjivog jedanaesterca.

Nakon samo četiri boda iz isto toliko utakmica, Škotska je imala imperativ pobjede protiv Češke koja se nalazila na drugom mjestu skupine s pet bodova i utakmicom više. Glasni domaći navijači na Hampden Parku od samog početka gurali su Škote prema češkom debitantu na golu, Janu Laštuvki. No, strateg Čeha Michal Bílek prvi se ulovio za glavu od očaja.

Već u četvrtoj minuti mogli su gosti šokirati Glasgow. Još jedan debitant, Petr Jiráček sjurio se niz lijevu stranu, ubacio povratnu loptu za Baroša koji je s pet metara šalje malo iznad grede. Da su mogli birati, ne bi ni gostujući navijači izabrali bolju poziciju za postizanje zgoditka. Vezni red Škota nije mogao uspostaviti dominaciju, Charlie Adam, Scott Brown i Darren Fletcher gubili su bitku protiv Tomáša Hübschmanna, Plašila i Rosickog.

Vezane vijesti

Nismo gledali u prvom poluvremenu posebno lijepu utakmicu, no to je postalo uobičajeno kada igra Škotska. Domaći su igrali tvrdo u sredini s jednim isturenim napadačem, Češka se prilično lako branila te se igralo pretežito na sredini terena.

Ali minutu prije kraja poluvremena Kenny Miller je razgalio Hampden Park. Na asistenciju veznog igrača Manchester Uniteda, našao se Miller oči u oči s češkim vratarom te ga, iskosa s lijeve strane, matirao. Mogao je Laštuvka i bolje reagirati u toj situaciji. Taj pogodak sakrio je sve škotske slabosti koje smo vidjeli u prvom dijelu, a Česi su mogli žaliti za propuštenom šansom Baroša i jednom dvojbenom odlukom suca kada je Adam neoprezno startao na Petrželu u škotskom šesnaestercu.

Odmah na početku drugog dijela promašio je Baroš još jednu priliku pred McGregorom. Podignuli su gosti igru na viši nivo, no teško je bilo probiti devet, nekad i deset Škota koji su disciplinirano branili vodstvo. U 65. minuti Hubnik se nije najbolje snašao u jednoj gužvi nakon slobodnog udarca.

U 78. minuti došli su gosti do potpuno zasluženog izjednačenja. Kadlec je ubacio s lijeve strane na drugu vratnicu gdje je bio Rezek, češki napadač ubacio je oštru, poluvisoku loptu u peterac gdje se fantastično snašao Plašil te trbuhom ubacio loptu preko gol linije.

Škoti su se vratili u prednosti nakon velike greške gostujućeg stopera. Rajnoch je napravio pogrešku u 83., poklonio je loptu Milleru koji se sjurio ka golu te nesebično vratio asistenciju Darrenu Fletcheru kojemu je preostalo samo plasirati loptu iza nemoćnog češkog vratara.

No, minutu prije sudačke nadoknade dogodila se najspornija situacija na utakmici. Rosicky je odlično gurnuo loptu Rezeku kroz škotsku obranu, Wilson je bio najbliži Čehu koji je pao kao pokošen, iako se na usporenoj snimci činilo kako kontakta nije bilo. Kevin Blom je uz proteste domaćih igrača pokazao na bijelu točku. Kadlec je silovito zakucao loptu pod prečku McGregora te donio vrlo važan bod svojoj momčadi. Tražili su i domaćini najstrožu kaznu u drugoj minuti sučevog vremena, no arbitar je ostao nijem i rezultat je ostao 2:2.

Tako su Škoti ostali na pet bodova iz pet utakmica i vjerojatno izgubili sve šanse za dodatnim kvalifikacijama dok je Češka zabetonirala svoje drugo mjesto te nastavila puhati za vrat Španjolcima.

• Obrisan korisnik03.09.2011. u 19:49
    ....pljačka na kvadrat,da se nama to dogodi taj blom bi završio na vješalima!!!!!!
  • Obrisan korisnik03.09.2011. u 18:15
    gledao sam drugo poluvrijeme, odlicno je bilo, mogu se skoti zaliti na suca - nije bilo ni p od penala za cesku, a mogao je svirati skotima onaj u trecoj minuti sudacke nadoknade. takodjer fantasticno kaznjena ceska greska kod drugog gola skota, nevjerojatno kako je miller brzo ukrao loptu i... [više na forumu]