Irska preživjela ruske napade

Borna Rupnik • utorak, 06.09.2011.

Kvalifikacijski dan diljem Europe otvoren je utakmica u skupinama A i B, a posebno zadovoljni mogu biti irski reprezentativci, koji su uspjeli izvući bod na gostovanju kod Rusije...

Skupina A

Kazahstan je u skupini A poveo na gostovanju kod Azerbajdžana pogotkom Ostapenka u 20. minuti, no u nastavku dvoboja uslijedio je preokret.

Na 1:1 poravnao je Alijev u 53. minuti, desetak minuta poslije je Šukurov precizan s bijele točke za vodstvo Azerbajdžana, a već u 67. minuti Javadov povisuje na 3:1. Petnaestak minuta prije kraja Jevstignejev postavlja konačnih 3:2.

Tom je pobjedom domaćin praktično zacementirao Kazahstance na začelju poretka i upustio se u okršaj s Austrijancima za četvrtu poziciju.

Skupina B

Vrlo važan ogled za rasplet na čelu skupine B odigrali su u Moskvi prvoplasirana Rusija i drugoplasirana Irska. Domaći Rusi stvarali su bolje prilike, no Given je u prvom dijelu zaustavio opasan udarac Semšova da bi u još dva navrata Trapattonijevi nogometaši izbacivali loptu s gol-crte.

U nastavak su Rusi opet ušli odlučnije, no nedostajao im je pravi završni udarac, dok je Irska uglavnom pokušavala zaprijetiti rijetkim brzim, ali i neuspješnim akcijama u trenucima kada se uspjela osloboditi pritiska. U 82. minuti sjajna se prigoda otvorila pričuvi Biljaletdinovu, koji je opalio visoko preko gola.

Natjerao je Biljaletdinov u završnim minutama ruske navijače na još dva hvatanja za glavu, Given je obranio zicer Zirjanovu, a lopta u irsku mrežu nije htjela ni u sudačkoj nadoknadi. Ostalo je na kraju 0:0, što znači da uoči zadnja dva kola Rusija ima 17 bodova, Irska 15, a Slovačka 14, pri čemu Slovačka još večeras ugošćuje Armeniju.