BiH ide po senzaciju u Pariz

Vedran Filipović • petak, 07.10.2011.

Diljem Europe igrane su kvalifikacijske utakmice za EURO 2012. koji će se igrati u Poljskoj i Ukrajini. BiH je osigurala najmanje drugo mjesto u skupini, dok je u skupini A Njemačka svladala Tursku te dodatno zakomplicirala situaciju.

Skupina A

Turska - Njemačka

U Istanbulu, Turcima je trebao bod protiv rasterećene Njemačke da se dovede na prag EURO-a. No, nisu ga uspjeli osvojiti. Precizan je u 35. minuti bio Mario Gomez na dodavanje svog suigrača Thomasa Müllera. S tim rezultatom otišlo se na odmor, ali u 66. minuti ponovo se trese domaća mreža, ovog puta Bayernov napadač je sam završio akciju te poentirao za 2:0. Tračak nade Turcima donio je Hakan Balta pogotkom u 79. minuti, ali posljednji čavao u njihov lijes zabija Bastian Schweinsteiger četiri minute prije kraja iz najstrože kazne.

Belgija će slaviti protiv Kazahstana te će doći do 15 bodova, a Turska će ostati na 14 dok je Njemačka je osigurala EURO. U zadnjem kolu Belgija gostuje kod Elfa, Turci igraju kod kuće s Azerbajdžanom.

Skupina B

Slovačka - Rusija

Pobjedom protiv Slovačke, Zbornaja je praktički osigurala izravan odlazak na Europsko prvenstvo što se igra sljedeće godine jer im još samo treba domaća pobjeda protiv Andore. Naravno, ako Irska slavi kasnije večeras u La Valetti. Domaće je u Žilini u 71. minuti šokirala nova ruska zvijezda Alan Dzagoev, a Slovačka je ovim porazom izgubila sve šanse za odlazak na EURO.

Skupina D

Bosna i Hercegovina - Luksemburg

Nogometaši Bosne i Hercegovine rutinski su svladali reprezentaciju Luksemburga te osigurali drugo mjesto u skupini D. Golijadu je otvorio najbolji bosanskohercegovački napadač Edin Džeko u 12. minuti, a do 22. minute u strijelce se dvaput upisao Zvjezdan Misimović, od čega jednom s bijele točke. Miralem Pjanić zabio je četvrti pogodak za Ljiljane u 36. minuti te se s tim rezultatom otišlo na odmor. Nastavili su hrvatski susjedi mljeti slabašne goste i u nastavku, za "petardu" gol je postigao Haris Medunjanin.

Izabranici Safeta Sušića ovom su pobjedom osigurali minimalno dodatne kvalifikacije za EURO u Poljskoj i Ukrajini, a do izravnog plasmana i velike senzacije mogu ako u utorak budu bolji od Tricolora na Stade de Franceu.

Rumunjska - Bjelorusija

Rumunji i Bjelorusi su podijelili bodove, no epilog ove utakmice postao je nebitan onog trena kad su bosansko-hercegovački nogometaši svladali Luksemburg. Dvostruki strijelac u Bukureštu bio je Adrian Mutu koji se upisao u strijelce u 19. te u 51. minuti. Ali, prvi put ga je poništio Kornilenko, a osam minuta prije kraja i Dragun.

Obje momčadi neće vidjeti Varšavu niti Kijev.

Skupina E

Nizozemska - Moldavija

U potpuno nebitnoj utakmici za obje selekcije Nizozemska je svladala Moldaviju s 1:0. Na vratima Tulipana bio je Vorm, na lijevom bočnom Pieters, a na zadnjem veznom Strootman, a susret je odlučio Klaas-Jan Huntelaar pet minuta prije kraja poluvremena na asistenciju Liverpoolovog Dirka Kuyta.

Viceprvacima svijeta ovo je deveta pobjeda iz isto toliko nastupa u ovim tekućim kvalifikacijama dok su Moldavci skupili šest bodova. Nizozemska je i prije ovog kola osigurala plasman u Poljsku i Ukrajinu.

Skupina H

Cipar - Danska

Danska je, kao i BiH, sve riješila do 22. minute. Jedina razlike je u dome što su Cipranima "uvalili" jedan gol više od naših susjeda. Nevjerojatan blitzkrieg u Nicosiji pokrenuo je Jacobsen već u sedmoj minuti, nastavio Rommedahl tri minute kasnije. U 20. precizan je Krohn-Dehli, a vatromet je okončao Rommedahl svojim drugim pogotkom. Tik prije kraja prvog poluvremena rezultat je smanjio Avraam.

Ovo je bio vrlo važan dvoboj za Skandinavce budući da su se, skupa s Portugalom, odlijepili od Norveške. Dvije reprezentacije sa 16 bodova, Danska i Portugal, snage će odmjeriti u utorak u Kopenhagenu te odlučiti tko će u dodatne kvalifikacije, a tko izravno u Poljsku i Ukrajinu.

• JeremijaX08.10.2011. u 04:31
    Ajmoooo Bosno i Hercegovino!! Sad ili nikad!! Dajte sve od sebe protiv klošara francuza, jednostavno nemamo ništa za izgubiti! Kad već ne može Hrvatska, hajmo BiH! :-)
    JeremijaX
  • Obrisan korisnik08.10.2011. u 01:34
    Njemačka, Nizozemska i Španjolska bi trebale odigrat neki međusobni turnir da uživamo u nogometu.
  • Obrisan korisnik08.10.2011. u 01:09
    Svaka cast Bosancima i Hercegovcima, ali ce Francuska ipak otici dalje. Misljenja sam, da bi nam igraci jedino protiv Turske bili nabrijani. Dovoljno je igracima pokazati snimku zadnjih 3 minuta iz 2008. da razumiju koliki je ulog. Ne daj boze da dobijemo npr. BH, CG ili npr. Armeniju. Ismijavali... [više na forumu]
  • Rocky9307.10.2011. u 23:37
    Meni bi bilo idealno da dobijemo Turke u dodatnima i da im se osvetimo za ovaj poraz,ali ovakvom igrom kao protiv Grčke nećemo sigurno.