Stopostotna Njemačka, Turska u bubanj

Branimir Markota • utorak, 11.10.2011.

Uoči posljednjeg kvalifikacijskog kola za Europsko nogometno prvenstvo, u skupini A ostala je samo nepoznanica, koja će reprezentacija između Belgije i Turske osvojiti drugu poziciju u skupini, iza neprikosnovene Njemačke, te izboriti dodatne kvalifikacije. Njemačka nije dopustila nikakvo iznenađenje na svom terenu protiv Belgije te je pobjedom od 3:1 ostvarila svoju desetu pobjedu u isto toliko kvalifikacijskih susreta. Turci su minimalnom pobjedom protiv Azerbajdžana izborili dodatne kvalifikacije, dok su Kazahstan i Austrija u nevažnom međusobnom dvoboju odigrali nulu.

Skupina A

Na Esprit Areni u Düsseldorfu Belgija je protiv moćne Njemačke tražila pobjedu koja bi im osigurala Europsko prvenstvo. Čak su se i dobro držali prvih pola sata, nakon kojih je proradio njemački stroj. Prvo je Özil u 30. minuti sjajnim udarcem s dvadesetak metara pomeo paučinu u gornjem lijevom kutu belgijskog vratara Mignoleta i doveo Elf u vodstvo, da bi samo tri minute kasnije Schürrle, nakon sjajne njemačke kontre, udvostručio njemačko vodstvo kojim se otišlo na poluvrijeme.

Nakon samo tri minute nastavka Njemačka postiže i svoj treći pogodak. Odmjerenim udarcem s vrha šesnaesterca Mario Gomez je pogodio suprotni kuta belgijskog gola nakon kojega su belgijske nade potonule, te im je ostala tek nada da će Azerbajdžan pobijediti Tursku u Istanbulu.

Do kraja utakmice Belgijci su uspjeli ublažiti poraz preko Fellainija u 86. minuti, no bila im je to slaba utjeha jer neće vidjeti Poljsku i Ukrajinu sljedeće godine.

Turska je u Istanbulu trebala pobjedu ili bod protiv već otpisanog Azerbajdžana, te pomoć Njemačke kako bi se dokopala drugom mjesta u skupini i izborila dodatne kvalifikacije. Turska je dominirala prvim poluvremenom, no nije uspjela naći put do azerbajdžanskog gola na kojem je stajao odlični Agajev.

U nastavku je momčad Guusa Hiddinka zaigrala puno agresivnije što im se isplatilo u 60. minuti kada je Yilmaz zatresao mrežu gostiju za vodstvo od 1:0, što je bila garancija dodatnih kvalifikacija jer je u istom trenutku u Düsseldorfu Njemačka vodila 3:0 protiv Belgije. Turci su mirno čuvali stečeno vodstvo do kraja utakmice i sada nestrpljivo čekaju ždrijeb dodatnih kvalifikacija.

Kazahstan i Austrija večeras su na Astana Areni u Kazahstanu još jednom pokazale da su limitirane momčadi i da se zasluženo nalaze u donjem dijelu ljestvice skupine A. Njihova predstava posebno je bila negledljiva u prvom poluvremenu kada su obje ekipe još jednom potvrdile da su miljama udaljene od vrha europskog nogometa. U nastavku utakmice gledatelji su također gledali sirotinjski nogomet u kojem niti jedna momčad nije uspjela ozbiljnije ugroziti gol protivnika.

• Obrisan korisnik12.10.2011. u 00:38
    pogledajte i gol razliku. koji kraljevi...
  • Obrisan korisnik11.10.2011. u 23:33
    Uspješna smjena generacije kod njemaca
  • johnny00811.10.2011. u 22:28
    deutschland uber alle na euru ;)
    johnny008
  • Rocky9311.10.2011. u 22:15
    To sve govori kakav mentalitet imaju Švabe,ali mislim da u Europi nitko nema šanse protiv Španjolaca.
    Rocky93
  • Obrisan korisnik11.10.2011. u 22:10
    i to u još kakvoj grupi imaju sve pobjede,di su turska i belgija,a oni su ipak dosta jači protivnici od onih koje ima španjolska...i ovaj gomez je lud,kako zabija to nje normalno