Šveđani najbolji drugi

Marko Domljanović • utorak, 11.10.2011.

Pobjedom nad Nizozemcima u posljednjem kolu skupine E kvalifikacija, Švedska je kao najbolja drugoplasirana reprezentacija osigurala put na Euro 2012. u Poljskoj i Ukrajini.

Skupina B

Irska - Armenija 2:1
(Aleksanyan (AG) 43', Dunne 60'/ Mkhitaryan 62')

U skupini B ključna se utakmica igrala u Dublinu gdje je gostovala Armenija. Budući da su Rusi već prije osigurali prvo mjesto, Irska i Armenija su u izravnom dvoboju odlučivale o putniku u dodatne kvalifikacije u dvoboju u kojem je gostima igrala samo pobjeda. Možda i ključni trenutak susreta dogodio se u 26. minuti kada gostujući vratar Berezovski istrčava iz kaznenog prostora u pokušaju da dođe do lopte prije Coxa. Sudac je procijenio da se u toj situaciji poslužio rukom i pokazao mu crveni karton.

Kao da to nije bilo dovoljno, Armenci su još malo odlučili pomoći Ircima i zabili gol u vlastitu mrežu. Činilo se da gostujuća obrana neće imati problema sa jednim od nabacivanja Iraca u šesnaesterac, ali nespretna reakcija Aleksanyana dovodi Irsku u vodstvo u 43. minuti.

Činilo se da je utakmica riješena nakon gola Dunnea koji koristi nesigurnost gostujućeg vratara u 60. minuti, ali Armenija uzvraća samo dvije minute kasnije. Gosti su iskoristili opuštenost irske obrane i loptu dodali Mkhitaryanu čiji je udarac bio prejak za Shaya Givena. Do kraja utakmice gosti ipak nisu uspjeli prirediti senzaciju pa će Irci s nestrpljenjem čekati ždrijeb u četvrtak.

Makedonija - Slovačka 1:1
(Noveski 80'/ Piroska 54')

U utakmici koja nije bila pretjerano bitna za rasplet ove skupine, Makedonija je u Skopju ugostila reprezentaciju Slovačke. Nakon relativno mirnog prvog poluvremena, gosti dolaze u vodstvo golom Juraja Piroske u 54. minuti. Nakon toga, Makedonci kreću po izjednačenje, a bod domaćinima uspijeva osigurati njihov kapetan Nikolce Noveski pogotkom deset minuta prije kraja.

Skupina E

Švedska - Nizozemska 3:2
(Källström 14',Larssona 52' (11m), Toivonen53'/ Huntelaar 23', Kuyt 50')

U skupini E je sve bilo jasno i prije ovog kola - Nizozemci su već ranije osigurali plasman na Euro, a Šveđanima nitko nije mogao oduzeti drugu poziciju. Nizozemci su zbog toga na travnjak izveli kombiniranu momčad, a Šveđani su to iskoristili već u 14. minuti kada zabija Kim Källström. Ipak, na izjednačenje se nije dugo čekalo i već u 23. minuti za goste pogađa Klaas-Jan Huntelaar, a taj rezultat ostaje na semaforu sve do kraja poluvremena.

Početkom drugog dijela vidjeli smo uraganskih pet minuta jer najprije gosti dolaze do vodstva u 50. minuti golom Dirka Kuyta, a domaćini poravnavaju samo dvije minute kasnije preko Sebastiana Larssona koji je realizirao kazneni udarac. Već u idućoj minuti Švedska dovršava preokret nakon što je zabio Ola Toivonen, a tim rezultatom je utakmica i završila što znači da su Šveđani izravno prošli na Euro kao najbolja drugoplasirana reprezentacija zbog poraza Portugalaca.

Moldavija - San Marino 4:0
(Zmeu 30', Bacciocchi (AG) 62', Suvorov 66', Andronic 87')

U utakmici koja se igrala za čisti prestiž, Moldavija je u Zimbruu s lakoćom pobjedila San Marino. Otpor gostiju slomljen je u 30. minuti golom Denisa Zmeua. Igrači San Marina taj su rezultat uspjeli zadržati do poluvremena, ali u 62. minuti Simone Bacciocchi pogađa vlastitu mrežu za 2:0. Četiri minute kasnije pogađa i Alexandru Suvorov, a točku na i stavlja Gheorghe Andronic tri minute prije kraja susreta.