Maj Gašparac • utorak, 11.10.2011.

Završene su i posljednje utakmice kvalifikacija za Europsko prvenstvo u skupinama C, D i I. Uz Italiju i Španjolsku, koje su već otprije izborile izravan plasman, direktno na Europsko prvenstvo ići će i selekcija Francuske, dok su dodatne kvalifikacije izborile momčadi Estonije, Češke te Bosne i Hercegovine.

U posljednjim utakmicama skupine C vodeća Italija svladala je Sjevernu Irsku i pobjedom završila kvalifikacije, dok je pobjedu izborila i Slovenija koja je bila bolja od Srbije. Zahvaljujući tom rezultatu, u dodatne kvalifikacije ići će momčad Estonije.

Srbija je poražena na gostovanju u Sloveniji rezultatom 1:0 te nije uspjela izboriti dodatne kvalifikacije za Europsko prvenstvo. Domaćini su do vodstva došli pred sam kraj prvog poluvremena. Tada je Dare Vršič pucao iz slobodnog udarca iz velike daljine, a lopta je prevarila vratara Srbije Jorgačevića i završila u mreži.

Gosti su veliku priliku za poravnanje rezultata imala u 64. minuti kada je Kolarov izborio kazneni udarac, no Vidić nije bio precizan s bijele točke. Srbija do kraja susreta nije uspjela stići do pogotka te u dodatne kvalifikacije putuje ekipa Estonije.

U drugoj utakmici iste skupine vodeća Italija bez većih poteškoća je svladala Sjevernu Irsku. Talijani su bolje ušli u utakmicu i postigli vodeći pogodak nakon 21 minute igre, a strijelac je bio Cassano. Do kraja poluvremena vodstvo Italije pokušao je povećati Giovinco, ali nije bio uspješan.

Do drugog pogotka Talijani su stigli nakon osam minuta igre u drugom dijelu, a strijelac je ponovno bio Cassano. Treći zgoditak Italija je postigla petnaest minuta prije kraja susreta kada je irski branič McAuley ubačaj Balzarettija odbio u vlastiti gol za konačnih 3:0.

U skupini D Francuska je izborila direktan plasman na Europsko prvenstvo zahvaljujući remiju s Bosnom i Hercegovinom. Dvoboj u Parizu završen je rezultatom 1:1 te su Francuzi uspjeli zadržati prvo mjesto u skupini.

Bosna i Hercegovina dobro je započela utakmicu u Francuskoj i prvu izglednu priliku imala nakon deset minuta igre. Tada je nakon Pjanićevog slobodnog udarca pokušao Spahić, no nije pogodio. Pet minuta kasnije u prilici se našao i Misimović, ali nije bio precizan. Bosna i Hercegovina do vodstva je došla u 40. minuti. Tada je lijepim udarcem pogodio Džeko i doveo svoju reprezentaciju u vodstvo.

Francuska je u drugo poluvrijeme ušla vrlo motivirano. U dobrim prilikama bili su Nasri i Menez, no rezultat se nije mijenjao do 78. minute. Tada je Nasri pogodio iz jedanaesterca i odveo Francusku na Europsko prvenstvo.

U skupini I Španjolska je još jednom pobijedila i završila kvalifikacije sa savršenim učinkom, svjetski prvaci u svih su osam utakmica slavili te tako završili kvalifikacije s maksimalna 24 boda. U posljednjem kolu na domaćem terenu bez većih poteškoća svladali su reprezentaciju Škotske.

Španjolci su u vodstvo došli nakon pet minuta kada je poentirao David Silva, a isti igrač udvostručio je prednost domaćina dvije minute prije kraja prvog poluvremena. Treći zgoditak za Španjolsku postigao je David Villa u 53. minuti, a gosti su svoj zaostatak smanjili deset minuta kasnije. Iz kaznenog udarca bio je precizan Goodwillie za konačnih 3:1.

Češka je na uvjerljiv način došla do pobjede u Litvi koja ju je odvela u dodatne kvalifikacije za Europsko prvenstvo. Česi su do vodstva došli već u drugoj minuti golom Kadleca iz jedanaesterca, a do kraja prvog dijela prednost je dodatno povećao Rezek s dva gola te se na odmor otišlo s rezultatom 0:3.

U drugom poluvremenu postignuta su još dva zgoditka, po jedan sa svake strane. Zaostatak domaćina smanjio je Sernas u 68. minuti iz kaznenog udarca, a za konačnih 4:1 bio je precizan Kadlec pet minuta prije kraja susreta.

• Obrisan korisnik12.10.2011. u 12:32
    lol hrvatska prolazi baraz 100%,svaka cast za bosnu ali realno gledajuc ja sam odmah rekao da bih moze ravnopravno igrat s francuskom koja je na slabijoj razini neg hrvatska,poznatije igrace ima bih neg francuska
  • Obrisan korisnik12.10.2011. u 11:52
    tako ti je to kad imamo loseg trenera,nadam se da ce ga brzo smijeniti kao i stare igrace koji se vuku po terenu.zasluzeno smo ispali a vi se nasladjujte sa tim a pitanje je da li ce te proci baraz.cestitke za bosnu trebali su se plasirati ali svejedno ce proci dalje.
  • Obrisan korisnik12.10.2011. u 11:34
    Srbija - katastrofa, Hrvatska - loša, Bosna - odlična... Ako dobijemo Estoniju u dodatnim kvalif. i ne prođemo to će biti žešća sramota, jedna od većih ikad. Ipak, drago mi je što nisam Srbin onda bi stvarno popizd...
  • Obrisan korisnik12.10.2011. u 10:30
    Šteta za Bosnu nadam se samo da će izvući povoljnog protivnika sutra, pa da prođu na Euro, lijepo bih bilo tamo vidjeti...
  • Obrisan korisnik12.10.2011. u 09:25