1. Hrvatska nogometna liga, 17. kolo, 04.12.2011, 17:30 h, Stadion Gradski vrt, gledatelja: 1.500
Suci: Zlatko Šimčić (Koprivnica), Dražen Pejić (Vukovar), Zdenko Mergeduš (Nova Gradiška)

Damir Žbulj • nedjelja, 04.12.2011.

Čast da zaključe jesensku polusezonu MAXtv Prve lige pripala je nogometašima Osijeka i Istre 1961. Nakon što su u prvom poluvremenu i domaći i gosti po jednom zatresli protivničku mrežu, u nastavku utakmice pitanje pobjednika riješeno je desetak minuta prije kraja kada je Osječanin Barišić, tek što je ušao u igru, odredio sudbinu Puljana.

Čast da, kao 'šećer na kraju', zatvore polusezonu prije odlaska na zimsku pauzu pripala je nogometašima Osijeka i Istre 1961. U čvrstoj i borbenoj utakmici uspješniji su bili domaći nogometaši. Poveli su gosti, ekspresno izjednačili domaći nogometaši, a pitanje pobjednika riješeno je pogotkom Osječana deset minuta prije kraja dvoboja.

Ozljede, izostanci...

Domaći su, uz probleme s ozljedama Vidakovića, Zahore te još nekoliko standardnih igrača, morali protiv Istre 1961 odigrati i bez Miličevića, koji je zbog problema s leđima morao propustiti ovu utakmicu. Gosti su u Osijek stigli bez kartoniranog Batarela i ozlijeđenog Budicina, ali sa željom da prekinu crnu seriju loših rezultata koje su redovito ostvarivali u gradu na Dravi. Poseban motiv imali su i Karlo Primorac te Stranatić, bivši bijelo-plavi, koji su sigurno željeli ostaviti dobar dojam pred 'domaćom' publikom.

Osječani su prolaskom u polufinale Kupa zadovoljili svoje ambicije za ovaj dio sezone, no pobjedom nad Puljanima mogli su prekinuti seriju prvenstvenih utakmica bez slavlja te se na odmor uputiti s pete pozicije na ljestvici. Puljani su tek pred kraj prvog dijela prvenstva živnuli, u posljednja dva dvoboja na Drosini su bili bolji i od Slavena i od Karlovca, a pozitivnim rezultatom iz Slavonije mogli su se u potpunosti približiti Zadru, koji u ovom trenutku drži tu spasonosnu 11. poziciju.

Utakmica je otvorena čvrsto s obje strane, uz nekoliko sramežljivih pokušaja gostiju iz daljine. Prvih 20 minuta proteklo je bez nekih ozbiljnijih prilika, jedino se kod domaćina istaknuo Šorša, koji je s nekoliko odličnih prodora po desnoj strani radio pomutnju u obrani Istre, no, Babić i Ljubojević nisu znali iskoristiti njegov trud.

Najbolju priliku u dotadašnjem dijelu susreta imao je gostujući Kamerunac Belle. On se u 27. minuti oslobodio svog čuvara, ušao u kazneni prostor, ali udarac iskosa s desne strane odlazi malo pored gola. Deset minuta prije odlaska na odmor gosti ipak uspijevaju loptu pospremiti iz leđa osječkog vratara. Goran Roce, iskosa s lijeve strane, iskoristio je povratnu loptu Bellea, za veliko slavlje Puljana. No, ono je trajalo samo tri minute. Babić je precizno iz slobodnog udarca pronašao Gavrića na petercu, koji nakon visokog skoka, glavom loptu posprema pored nemoćnog Mancea. Neodlučenim rezultatom otišlo se i na odmor.

U nastavak utakmice domaći sastav morao je bez Jugovića, koji je zbog ozljede ostao u svlačionici, što je sigurno poremetilo planove trenera Bilića. Prvu pravu opasnost u drugom poluvremenu stvorili su žuto-zeleni, pomutnju su u kaznenom prostoru stvorili ponovno Roce i Belle, ali akcija nije zaključena opasnim udarcem te je lopta završila u korneru.

Borbeno je nastavljenu i ostatku drugog poluvremena, a odličnu priliku za potpuni preokret imali su domaći nogometaši u 64. minuti utakmice. Povratnu loptu suigrača na par metara od gola glavom je zahvatio Ljubojević, ali Mance je fantastičnom reakcijom ušao u blok domaćem napadaču i spasio svoj sastav.

Pitanje pobjednika ovog susret riješeno je deset minuta prije kraja. Nakon što je samo minutu ranije na travnjaku zamijenio Ljubojevića, Barišić se upisao u listu strijelaca. Akciju je započeo Lukačević, koji je pronašao Kvržića, a njegov ubačaj s desne strane pronašao je strijelca Barišića na deset metara od gola, koji glavom pogađa suprotan kut vratara Mancea. U samoj završnici priliku za izjednačenje imao je Belle, nakon katastrofalne pogreške Vrgoča, koji je nesmotreno vraćao loptu Kardumu, no, Kamerunac je brzopleto uputio udarac i upropastio veliku priliku.

Nastavila se tradicija loših rezultata Istre 1961 s Osječanima. Porazom su zaključili ovu ne baš uspješnu polusezonu te ih na proljeće sigurno očekuje izuzetno teška i grčevita borba za prvoligaški opstanak. Domaćin je, s druge strane, plasman u polufinale Kupa, začinio završnom pobjedom, koja ih stavlja na petu poziciju na prvenstvenoj ljestvici.

• Obrisan korisnik04.12.2011. u 20:14
    Prvo poluvrijeme koma igra. Drugo poluvrijeme super. Ajmo Osiječe zabijaj golove!!! Igra ne bas preljepa ali dobili smo. Poruka broju 17 iz istre: aaaaaaaaaaaaaaaaa
  • Obrisan korisnik04.12.2011. u 20:02