HSV i Schalke do novih pobjeda

Damir Žbulj • nedjelja, 04.12.2011.

U posljednja dva susreta 15. kola njemačke Bundeslige Nürnberg je gostovao kod HSV-a, dok je posljednje plasirani Augsburg tražio svoju priliku kod Schalkea. Međutim, oba susreta završila su pobjedama domaćina, uz, sudjelovanje Iličevića u posljednjih pola sata igre u Hamburgu.

Izgleda kako je Thorsten Fink pohvatao sve konce u Hamburgu. HSV je katastrofalno krenuo u sezonu, dugo taborio pri samom dnu ljestvice, no, projekt pomlađivanja, sa sportskim direktorom Arnasenom i novim trenerom Finkom, koji je stigao iz Basela sredinom listopada ipak je počeo polako donositi plodove.

Posljednjih šest utakmica prije domaćeg dvoboja s Nürnbergom HSV je bio bez poraza, s četiri neodlučena rezultat i dvije pobjede te su u povoljnom raspoloženju dočekali susret 15. bundesligaškog kola. I dalje su bili bez usluga hrvatskog reprezentativca Mladena Petrića, koji liječi ozljedu lijeve noge, dok je drugi Hrvat u hamburškim redovima, Ivo Iličević ovaj dvoboj započeo s klupe za rezervne igrače.

Nürnberg je s druge strane u posljednjih devet prvenstvenih susreta samo jednom stigao do pobjede, i to u prošlom kolu na domaćem terenu protiv Kaiserslauterna, a dvoboj s HSV-om dočekali su na poziciji iznad i bodom više od nedjeljnog suparnika.

Na samom otvaranju utakmice domaćin je pokazao kako nema namjeru prepustiti bodove gostima. Već u 11. minuti Guerrero se našao u iznenadnoj prilici, ali nakon udarca lopta je samo pogodila vratnicu. U narednim minutama Nürnberg je uspostavio ravnotežu, nekoliko puta i zaprijetio, ali prvi pogodak pao je u njihovoj mreži. Vratar Drobny ispucao je loptu daleko u polovicu gostiju, Peruanac Guerrero se najbolje snalazi, vara svoje čuvare, sam si kreira priliku i snažnim udarcem šalje ju u mrežu.

Ostatak prvih 45 minuta HSV se povukao, čekao priliku iz protunapada, no, nisu gosti bili bezopasni. Pekhart je u 37. minuti glavom loptu poslao u gredu, ali na odor se odlazi minimalnim vodstvom domaćina.

U nastavku utakmice imao je Pekhart još jednu lijepu priliku u 58. minuti da svojoj ekipi osigura izjednačenje, ali nakon što je u 61. minuti priliku na terenu dobio Iličević, umjesto Korejca Sona, ubrzo se ponovno zatresla mreža Nürnberga. Sudjelovao je i hrvatski reprezentativac u akciji, odlično je ponašao Törea, on upošljava Jansena, koji loptu s desetak metara hladnokrvno šalje u mrežu.

Nakon 2:0, teško se gostima bilo vratiti u utakmicu, a činilo se kako su pred kraj u potpunosti digli ruke od ovog dvoboja. No, u samoj završnici, uz odličnu priliku mladog Essweina u 87. minuti te veliku gužvu pred vratima HSV-a u sudačkoj nadoknadi, kada su si domaći nogometaši gotovo sami loptu pospremili u mrežu, možda su mogli ostvariti i povoljniji rezultat od ovog poraza.

HSV je nakon ovog slavlja napredovao za nekoliko pozicija, trenutno se sa 17 bodova nalaze na 11. poziciji, ali od opasne zone i dalje su odvojeni samo tri boda. Nastavak ove pozitivne serije tražit će u idućem kolu na gostovanju kod Mainza. Nürnberg je nakon 15 odigranih utakmica, s 15 osvojenih bodova, ostao na 15. poziciji, a idućeg vikenda ugošćuju Hoffenheim.

U drugom susretu današnjeg rasporeda njemačke nogometne Bundeslige posljednje plasirani Augsburg stigao je na noge Schalkeu. Nije dugo trebalo domaćim nogometašima da slome otpor gostiju jer je već nakon 16 minuta igre bilo 1:0. Odlično je po lijevoj strani prošao Fuchs, Finac Pukki, bivši igrač HJK Helsinkija, Dinamovog ovogodišnjeg protivnika u kvalifikacijama za Ligu prvaka, u kaznenom prostoru odlično je pronašao Huntelaara, koji atraktivno, petom šalje loptu iza leđa protivničkog vratara.

Do kraja poluvremena gosti su samo jednom opasno priprijetili, negdje 15-ak minuta prije odlaska na odmor, dok je Schalke kontrolirao utakmicu, kombinirao, bio opasan, ali do odmora ostalo je minimalnih 1:0.

Međutim, gotovo čim se krenulo s centra gosti pomalo iznenađujuće stižu do izjednačenja. Nakon loše reakcije obrane Schalkea, udarac je uputio Brinkmann, lopta na desetak metara od gola dolazi do Möldersa, koji odmjerenim udarcem vara domaćeg vratara.

Gosti su se zadovoljili nenadanim izjednačenjem, pokušali su zatvoriti pristupe svojim vratima, ali izdržali su samo do 66. minute. Fuchs je uputio udarac iz daljine, a lopta je ispod ruke vratara Amsifa odlazi u mrežu, za 2:1.

Sve dvojbe oko pobjednika riješio je Schalke šest minuta prije kraja utakmice. Draxler je ubacio korner, Huntelaar prebacio glavom, a na pravom mjestu se našao legendarni Španjolac Raul, koji iz blizine uspijeva glavom poslati loptu preko gol linije.

Schalke se novom pobjedom probio na četvrto mjesto bundesligaške ljestvice, a potvrdu forme u usponu imat će u idućem kolu na gostovanju u glavnom gradu kod Herthe. Augsburg je ostao prikovan za dno poretka, a u 16. kolu morat će na teško gostovanje kod ove sezone odlične Borussije u Mönchengladbach.