1. Hrvatska nogometna liga, 28. kolo, 28.04.2012, 17:00 h, Stadion Gradski vrt, gledatelja: 1.000
Suci: Alen Gerek (Zabok), Siniša Premužaj (Varaždin), Tomislav Hudika (Varaždin)

Damir Žbulj • subota, 28.04.2012.

U Gradskom vrtu Osijek je u 28. kolu MAXtv Prve lige propustio svladati Lokomotivu. Nakon što je vodio od treće minute, pogotkom kapetana Smoje, gosti su bolju igru okrunili pogotkom tri minute prije kraja, kada je Marcelo Brozović sjajnim pogotkom donio gostima izjednačenje i apsolutno zasluženi bod.

Iako je fantastičnom predstavom Osijek preko Cibalije osigurao finale Kupa s Dinamom i nastup u Europi iduće sezone, stanje na prvenstvenoj ljestvici i dalje je, prije domaćeg dvoboja s Lokomotivom, bilo zabrinjavajuće. Prvoligaški opstanak i dalje nije bio osiguran i trebalo je protiv gostiju iz Zagreba odigrati dobru utakmicu, uzeti bodove i mirno se posvetiti prvoj finalnoj utakmici Kupa, koja Bijelo-plave očekuje u srijedu na istom ovom terenu Gradskog vrta.

Trener Stanko Mršić pomalo je i eksperimentirao sa sastavom, Šoršu, kao možda i najboljeg ovosezonskog pojedinca, odlučio je ostaviti na klupi. Trener gostiju Ivković, osim izostanka Puljića i Peke, mogao je računati na sve bitne igrače.

Pred oko tisuću i pol gledatelja, koji su izabrali subotnji boravak na stadionu na 30-ak stupnjeva Celzijusa, domaći nogometaši nisu mogli na bolji način otvoriti susret. Nakon prvog kornera u drugoj minuti, priliku za popravak imao je Perošević, koji je ubacio novi udarac iz kuta, a u gužvi se najbolje snašao kapetan Osječana Ivo Smoje, pospremivši loptu s neka tri metra u mrežu.

Nije primljeni pogodak pokolebao goste iz Zagreba, koji su uz dobru igru, spustili loptu na zemlju te kombinatornim akcijama stizali pred vrata Vargića. Najopasniji su igrači Lokomotive bili u razmaku od 18. do 25 minute, kada su u tri navrata bili opasni, ali dva pokušaja odličnog Brozovića zaustavio je vratar Vargić, dok je pokušaj Šituma u posljednji trenutak blokirao strijelac prvog pogotka, Smoje.

Posljednjih 15-ak minuta prvog dijela pripalo je domaćinu, uspostavili su ravnotežu na terenu, opasno zaprijetili preko Leškovića, glavom nakon kornera te Lukačevićeva solo prodora, no na odmor se odlazi minimalnim vodstvom Osijeka, pogotkom još iz treće minute dvoboja.

U nastavak utakmice trener gostiju Ivković morao je bez Šituma, koji je krajem prvog dijela stradao pod naletom Mislava Leke te nije bio u stanju nastaviti susret. Stanko Mršić odlučio je u svlačionici kako je bilo dosta odmora za Šoršu, koji je ipak zauzeo mjesto na travnjaku, umjesto Leškovića.

Nije se u drugih 45 minuta puno toga promijenilo na terenu. Inicijativa gostiju nije bila okrunjena pogotkom, dok su domaći vrebali svoju priliku iz kontre, a jednu takvu u 61. minuti nisu iskoristili Šorša i Maglica, ispred kojeg je u posljednji trenutak Samateh izbacio loptu u korner. U samoj završnici, gosti su uvođenjem Škvorca pojačali svoje napadačke redove, dok su Osječani ulaskom Vrgoča pokušali dodatno učvrstiti obrambeni bedem. No, do kraja susreta ipak nisu uspjeli sačuvati mrežu netaknutom. Nekih 15-ak minuta prije kraja akciju Brozovića i svježeg Škvorca zaustavio je vratar Vargić, no, domaći čuvar mreže tri minute prije kraja bio je nemoćan.

Pogrešku Kvržića na sredini terena gosti su iskoristili za ubačaj u kazneni prostor, Smoje je glavom izbacio prvu opasnost, ali samo do fantastičnog Brozovića, koji se nekih 20-ak metara sjajno pogađa gornji vratarev desni kut, za 1:1 i apsolutno zasluženo izjednačenje i bod Lokomotive.

Osječani su, dva kola prije kraja, prikupili 39 bodova te se u posljednja dva kola moraju još malo pomučiti kako bi i matematički osigurali opstanak. No, u mislima im je sigurno srijeda i dolazak Dinama u prvoj finalnoj utakmici finala Hrvatskog nogometnog kupa. Lokomotiva u 29. kolu dočekuje Lučko, dok će Bijelo-plavi idućeg vikenda gostovati u Šibeniku.

• Obrisan korisnik28.04.2012. u 21:11
    Osijek opet prosuo bodove u Gradskom vrtu.Loše proljeće se i dalje nastavlja,jedinasvjetla točka je kup