1. Hrvatska nogometna liga, 29. kolo, 05.05.2012, 17:00 h, Zadar, Stadion u Stanovima, gledatelja: 1.000
Suci: Marin Horvat (Čakovec), Pejić (Vukovar), Živković (Vukovar)

Igor Šestak • subota, 05.05.2012.

U utakmici pretposljednjeg kola MAXtv Prve lige Zadar i Karlovac su na Stanovima remizirali 2:2 i podijelili bodove. Nakon prvih 45 minuta gosti su pogocima Sopčića i Vrnoge vodili 2:0, a bod Zadru je u nastavku donio Marko Rašo s dva pogotka.

Jakov Surać
46'
23
Marko Rašo
46'
9
Hrvoje Tokić
46'
Hrvoje Bubalo
69'
19
Matej Jelić
74'
6
Ante Anić
74'
Sanjin Lucijanić

Ovim neodlučenim ishodom Zadar je stigao do 40. ovosezonskog boda i nastavio niz neporaženosti na domaćem terenu. U posljednjih šest utakmica na Stanovima Zadrani su četiri puta pobijedili i dva puta remizirali. Iako su bili blizu osvajanja sva tri boda, zadovoljni bodom mogu biti i Karlovčani jer im je to sedmi osvojeni bod u posljednja četiri kola.

U utakmici lišenoj rezultatske važnosti domaći trener Dalibor Zebić poslao je na teren nekoliko igrača koji su do sada manje igrali kako bi im dao priliku da pokažu zaslužuju li mjesto u zadarskom prvoligašu i u sljedećoj sezoni. Svoj sastav malo je promiješao i gostujući trener Sanjin Lucijanić. Budući da je uoči utakmice bilo jasno kako Zadar ostaje u prvoligaškom društvu, a Karlovac ga napušta, igrači i jedne i druge momčadi mogli su rasterećeno pristupiti utakmici.

Pred slabo popunjenim Stanovima, utakmica je počela u prilično usporenom ritmu, a prvi udarac uputio je Matija Štefančić iz slobodnog udarca u sedmoj minuti. Odličnu priliku imao je Josip Ivančić u 11. minuti kada se našao oči u oči s gostujućim vratarom Kalinićem, ali nije uspio svladati vratara koji je u Karlovcu na posudbi iz splitskog Hajduka.

Dok su domaći preuzimali konce igre u svoje ruke, poveli su gosti. U 15. minuti po desnoj strani karlovačkog napada probio je Mihael Sopčić, ušao u kazneni prostor domaćih i uputio loptu prema vratima Tomislava Gluića. Domaći su loše reagirali u vlastitom petercu i lopta je završila u mreži.

Zadrani su tada još jače napali, a Kalinića je na dobru obranu prisilio Antonio Mršić udarcem u 19. minuti. Igrači Zadra su preuzeli kontrolu i dominirali terenom, ali nisu uspjeli izjednačiti. Karlovčani su u drugoj polovici prvog poluvremena stvorili čvrsti obrambeni zid, koji se pokazao prevelikom preprekom za domaće napadače.

Kada se očekivao odlazak na odmor, Karlovčani su iskoristili i svoju drugu priliku na utakmici te u 42. minuti poveli s 2:0. Deni Bektaši je prošao kroz sredinu i uposlio Marina Vrnogu, koji je loptu mirno poslao u mrežu pored istrčalog Gluića.

Koliko je Zebić bio zadovoljan igrom svoje momčadi u prvih 45 minuta, pokazuje njegov potez u poluvremenu utakmice. Domaći strateg je već od 46. minute na travnjak poslao trojicu novih igrača. U nadi da će mu donijeti preokret, Zebić je uveo Jakova Suraća, Hrvoja Tokića i Marka Rašu.

U prvih dvadesetak minuta drugog dijela Zebićev potez nije donio velike promjene u odnos snaga na terenu. Lopta je i dalje većinu vremena bila u posjedu domaćih, ali su zadarski napadi bili uglavnom jalovi pa obrana Karlovca nije imala previše posla.

Ipak, u 63. minuti jedan od igrača koji su ušli s klupe zabio je pogodak za Zadar. U gužvi pred vratima Lovre Kalinića dobro se snašao Marko Rašo i uspio smanjiti vodstvo Karlovčana. Samo sedam minuta kasnije, Rašo je stigao do svog drugog pogotka i doveo svoju momčad do izjednačenja.

Zadar je u posljednjih dvadesetak minuta jurnuo po sva tri boda kako bi pobjedom zaključio sezonu na Stanovima, ali do trećeg gola nisu uspjeli doći. Pobjedi su u samoj završnici bliže bili gosti jer je nakon udarca iz kuta Matej Jelić glavom pogodio okvir gola.