1. Hrvatska nogometna liga, 29. kolo, 05.05.2012, 17:00 h, Šibenik, stadion Šubićevac, gledatelja: 300
Suci: Domagoj Vučkov (Rijeka), Skender (Rijeka), Matić (Zagreb)

Ivana Jurica • subota, 05.05.2012.

Nogometaši Šibenika nisu uspjeli pobjedom se oprostiti od svoje publike i Prve lige. A bili su jako blizu, po prikazanoj igri zaslužili su pobjedu od nekoliko golova razlike protiv Osječana koji su očito mislima već bili u Maksimiru. No, kroničan problem koji ih prati ovog proljeća, neefikasnost, i ovaj ih je put koštao osvajanja sva tri boda. Teško je i pobrojati sve matne prilike koje su propustili realizirati, i prije, ali i nakon vodećeg gola Vrcića koji je zabio tek što je ušao u igru. Kazna za sve promašaje stigla ih je vrlo brzo, kad je šest minuta prije kraja utakmice Perošević direktno iz slobodnog udarca, praktički s aut linije, pogodio, nakon što je lopta prošla kroz šumu igrača za konačnih 1:1.

Miro Slavica
58'
4
Grgo Živković
63'
18
Ante Vrcić
69'
Stanko Mršić

Domaćin je od početka imao terensku inicijativu, vrtio se oko gostujućeg kaznenog prostora, ali bez konkretnijih opasnosti. Opasnije je bilo na drugoj strani kad je pucao Miličević, ali domaći debitant, vratar Ivan Živković (još uvijek junior), pokupio je bez teškoća tu loptu. Pokušao je i Lukačević iz slobodnog udarca, no, lopta je otišla pored vratnice. I onda u istoj, 24. minuti, dvije sjajne prilike za domaćeg napadača Antu Živkovića, ali i jedna Vuka: Malčić je oduzeo loptu na centru, asistirao Vuku koji nakon driblinga puca, vratar Vargić odbija loptu, a da je samo malo življe reagirao Živković je bez problema loptu mogao ugurati u nebranjenu mrežu.

Obje momčadi oslabljenje

I Šibenik i Osijek na pretposljednju utakmicu ovogodišnjeg prvenstva nisu istrčali u kompletnom sastavu. Domaćin bez ozlijeđenih Georgievskog i Bašića, te oporavljenika Blaića, s čak trojicom juniora u početnom sastavu (i Ivanu i Anti Živkoviću, kao i Lovri Špadini bio je to prvi put da startaju u prvoligaškoj utakmici). Mršićeva momčad, pak, bez Kurtovića, Smoje i Ibriksa, odnosno s Peroševićem i Maglicom na klupi. I Osijek je imao svog debitanta – Nikšu Petrovića.

Samo nekoliko trenutaka kasnije Malčić je sjajno asistirao Živkoviću, ali mladi domaći napadač ni u ovoj prilici ne uspijeva reagirati na pravi način i poslati loptu u mrežu, Vargić mu je istrčavanjem skratio kut i izašao kao pobjednik iz tog dvoboja. Na drugoj strani, u 33. minuti i Miličević je bio u sjajnoj prilici, ali iskosa s lijeve strane nije uspio matirati Živkovića na šibenskom golu. Do kraja poluvremena još su za domaćine pokušali Živković i Mišlov, bez opasnosti.

U drugom poluvremenu potpuna dominacija Narančastih. Redale su se akcije, prilike, ali i promašaji. Teško je i pobrojati i opisati što su sve šibenske igrači, a pogotovo napadači uspjeli promašiti. U 54. minuti fantastična lopta Husmanija za Malčića koji ide sam na Vargića, gostujući vratar dolazi gotovo do ruba kaznenog prostora, Malčić ga zaobilazi, ali odlazi previše u stranu i ne uspijeva pucati po golu, traži nekog od suigrača u kaznenom prostoru, a obrana Osijeka je na mjestu. Prvu osječku šansu u drugom dijelu omogućili su domaći igrači, ali na šibensku sreću pogrešku mladog stopera Špadine Maglica nije uspio pretvoriti u pogodak.

I onda u 70. minuti pogodak za domaće vodstvo: Ante Vrcić tek što je ušao u igru, na lijevi bok, i to nakon ozljede Anića, prošao je po boku, krenuo odigrati s Mirom Slavicom, no, gostujuća obrana je reagirala, vratila se loptu Vrciću koji puca i postiže svoj prvijenac u prvoligaškom društvu, pogodak za posve zasluženo vodstvo svoje momčadi. Krenula je tada još žešća ofenziva Narančastih na gostujući gol, željeli su domaćini i drugi gol za potvrdu pobjede. Stvorili su puno šansi, ali i ovu utakmicu, kao i puno puta ranije, neefikasnost ih je koštala pobjede i gubitka bodova.

Na današnji dan

Točno prije dvije godine, 05. svibnja 2010. godine, nogometni klub Šibenik na svom je Šubićevcu igrao uzvratnu finalnu utakmicu hrvatskog Kupa. Iako su s Poljuda donijeli minimalan poraz od 2:1, Šibenčani su se pod vodstvom Branka Karačića nadali da mogu nadoknaditi taj rezultati i uzeti trofej. No, trofej je na kraju završio u Splitu, a ta se utakmica i dan danas spominje zbog kontroverznih sudačkih odluka, na šibensku štetu. Činjenica koja povezuje taj susret i ovaj današnji između Šibenika i Osijeka je da je i prije dvije godina, ali i sada pravdu dijelio Riječanin Domagoj Vučkov. Za današnje suđenje značajnih primjedbi nema, što se niti u kojem slučaju ne može reći za ono od prije dvije godine.

U 77. minuti treći Živković u šibenskim redovima, veznjak Grgo, dao je sjajnu loptu za Malčića koji umjesto udarca traži Slavicu i obrana gostiju blokira. Pokušao je i kapetan Spahija glavom poslije kornera, promjene rezultata nije bilo. Pucao je opet i Malčić, bez opasnosti za Vargića. U više situacije kad bi bilo bolje da su pucali Šibenčani su težili asistencijama, dok bi u obrnutim situacijama, kad bi možda bilo bolje da su tražili neko bolje rješenje – oni bi pucali.

11 minuta prije kraja utakmice u fantastičnoj se šansi našao i Slavica nakon što ga je odlično uposlio Husmani: dugo se spremao na udarac, dovoljno da ga blokiraju gostujući braniči, na drugoj je stativi imao i samog Vuka, a mogao je i sam završiti akciju. Minutu – dvije kasnije Slavica je bio u dobroj situaciji, ali ponovno završni udarac nije bio dobar. I onda kako to u nogometu već biva, stiže kazna za sve neiskorištene prilike. Dosuđen je jedan slobodan udarac za Osječana, gotovo uz samu aut liniju, izveo ga je Perošević, lopta je preletjela cijeli buket igrača, nitko je nije dirao i završila je u mreži za izjednačenje.

Do kraja utakmice pokušao je Slavica na jednoj, odnosno Jugović na drugoj strani, ali rezultat se više nije mijenjao. Sretno i spretno Osječani su tako došli do boda na Šubićevcu. Domaćin žali za propuštenim prilikama, po igri i prikazanom zaslužio je pobjedu i to pobjedu izraženu s nekoliko golova razlike, no, bodovi se dobivaju zbog postignutih golova, a ne na umjetnički dojam. Da se igra za dojam Šibenčani bi imali daleko više bodova nego što ih imaju.

• Obrisan korisnik05.05.2012. u 23:11
    ovaj mladi Perošević je u proljentom dijelu zabio u preko 80% utakmica koje je igrao,mislim u HNL,ne na Kup,mogao bi biti zanimljiv igrač,treba vidjeti kako će napredovati dalje
  • neutralni05.05.2012. u 21:21
    Toliko sansi promasiti je za rubriku vjerovali ili ne...nevjerovatno koliko su nespretni isprid gola. Brat bratu min 3-4 razlike je tribalo zavrsiti.