EP 2012., Skupina D, 3. kolo, 19.06.2012, 20:45 h, Kijev, Olimpijski stadion
Suci: Pedro Proença, Bertino Miranda, Ricardo Santos, Manuel De Sousa i Duarte Gomes (svi Portugal)
Sebastian Larsson 90'+1'
2:0(0:0) Francuska
Francuska

Ante Dubravac • utorak, 19.06.2012.

U posljednjem kolu natjecanja u skupini D sastali su se Francuska i jedina momčad koja je izgubila svaku nadu u prolazak u četvrtfinale Švedska. U poprilično nezanimljivom susretu slavila je Švedska rezultatom 2:0, ali unatoč porazu Francuska nastavlja svoj nastup na Euru.

Christian Wilhelmsson
46'
16
Pontus Wernbloom
78'
18
Samuel Holmen
79'
Florent Malouda
59'
14
Jérémy Ménez
77'
9
Olivier Giroud
83'

Uoči susreta između Francuske i Švedske situacija je bila poprilično jasna. Šveđani su bili bez bodova čime su izgubili mogućnost prolaska u četvrtfinale dok je Francuzima osvajanje jednog boda bilo dovoljno da i teoretski potvrde nastavak natjecanja.

Francuzi su svoj nastup na Euru otvorili neriješenim ishodom protiv Engleske nakon čega su s 2:0 bili bolji od domaćina Ukrajine. S druge strane Švedska je imala vodstvo i protiv Ukrajine i protiv Engleske međutim to im nije bilo dovoljno za osvajanje bodova.

Ključni događaj

U susretu bez puno prilika odluka je pala u 54. minuti kada je svoju genijalnost pokazao Zlatan Ibrahimović i prekrasnim volejem osigurao svojoj momčadi da Euro ne napusti bez bodova.

Već na samom otvaranju susreta s lijeve strane centaršut je uputio Olsson, u skoku je najviši Toivonen, ali njegov pokušaj odlazi pokraj gola. Francuska je uzvratila preko Ben Arfe koji također nije bio precizan. U osmoj minuti u lijepoj prilici se našao Ribery međutim njegov udarac uspijeva zaustaviti Isaksson.

Samo dvije minute kasnije nakon duge lopte loše reagira Mexes i omogućava Toivonenu da sam krene prema Llorisu, ali švedski napadač odlazi previše u stranu pa njegov udarac zaustavlja vratnica i spašava Francuze od neugodnosti u samom otvaranju susreta.

Nastavak susreta ponudio je jednu usporenu igru koja se odvijala uglavnom na sredini terena bez većih opasnosti za vratare obje momčadi. U 35. minuti iz daljine je pokušao Ben Arfa, bez opasnosti za Isakssona. Bila je to ujedno i posljednja prilika u prvom dijelu za koji se može reći da ulazi u sam vrh kandidata za najdosadnije poluvrijeme na dosadašnjem dijelu Europskog prvenstva.

Švedska - Francuska

Udarci: 12/24
Udarci u okvir: 7/10
Posjed lopte: 43% / 57%

Poslije pet minuta igre u drugoj dionici Benzema se oslobodio svoje pratnje i opasno pucao s ruba šesnaesterca, ali je njegov udarac otišao malo pokraj lijeve vratnice. A onda u 54. minuti na scenu je stupio Zlatan Ibrahimović. Nakon centaršuta s desne strane prekrasnim volejem je neobranjivo pogodio za 1:0.

Bolju igru u drugome dijelu Švedska je mogla okruniti još jednim pogotkom, ali Wilhelmsson, a zatim i Mellberg nisu bili precizni. Nakon primljenog gola malo su se probudili i Francuzi, ali nikako nisu uspijevali stvoriti pravu opasnost za gol Švedske.

U 82. minuti lijepo su kombinirali Malouda i Menez čiji udarac krajnjim naporom u korner odbija Isaksson. Do kraja susreta Francuzi su pokušali doći barem do izjednačenja, a to su iskoristili Šveđani koji su brzom kontrom u sudačkoj nadoknadi preko Larssona.

• Obrisan korisnik20.06.2012. u 08:31
    Šteta ispadanja Šveda, da su imali malo više skandinavske discipline i mirnoće u trenucima kad su bili na 1-0 s Ukrajinom i 2-1 s Engleskom, komotno bi prošli dalje. Jako dobar i moderan nogomet igraju. Šteta da turnir ostaje uskraćen za genijalca Zlaju.
  • Obrisan korisnik20.06.2012. u 02:41