Beach soccer: Mučili se svi favoriti, izgubila samo Francuska

Matej Milanović • četvrtak, 05.07.2012.

Prvo kolo odlučujuće faze na europskim kvalifikacijama za Svjetsko u nogometu na pijesku donijelo je četiri zanimljive utakmice, ali samo jedno iznenađenje, poraz Francuske s Nizozemskom.

U prvom kolu završne faze europskih kvalifikacija za Svjetsko u nogometu na pijesku svi su se favoriti mučili. U skupini A Bjelorusi su uplašili domaćina, Rusiju, koja je gubila 2:0. Ipak, na kraju su domaći slomili protivnički otpor i slavili s 5:3. Ključan je za Rusiju bio Makarov koji je postigao zadnja dva ruska gola.

Jedini autsajder kojem je iznenađenje uspjelo je Nizozemska. Protiv Francuske je vodila 2:0 i 4:2, ali se Francuska oba puta vratila. Susret je tako otišao na penale. Prvih pet serija prošlo je bez pogrešaka, a potom je Nizozemac Summerville pogodio vratnicu i ponudio meč loptu Francuzima. Ipak, Samoun je pucao iznad vratiju. Već u idućoj seriji presudila je pogreška Mendyja, koji je tako poklonio pobjedu Nizozemskoj. Kod pobjednika se istaknuo Van Gessel s tri pogotka, od čega dva u prvoj minuti.

U petak Francuzi igraju protiv Bjelorusije, a Rusi protiv Nizozemske. Ukoliko Rusija pobjedi u regularnom vremenu matematički će osigurati jedno od prva dva mjesta u skupini, koja vode na Svjetsko prvenstvo. Naime, pobjeda u regularnom vremenu nosi tri boda, pobjeda u produžetku, ili na penale nosi dva boda, a poraz, bilo kakav, ne nosi bodove. To znači da bi pobjedom u regularnom vremenu Rusi imali šest bodova i više nikako ne bi mogli biti ispasti iz prva dva mjesta.

U skupini B Mađarska je pošteno namučila Ukrajinu i potvrdila da bi mogla biti neugodan protivnik i za favorite. Ukrajina je odlično otvorila utakmicu i povela 2:0 nakon četiri minute, no Mađari su ubrzo uspjeli izjednačiti na 2:2. Uslijedila je zanimljiva i izjednačena borba, a utakmicu je odlučio Zborovskij, u posljednjoj minuti, svojim drugim pogotkom, za konačnih 3:2 Ukrajine.

U posljednjoj utakmici dana odlično je odigrala Poljska, koja je dvaput vodila sa Španjolskom. Međutim, Španjolci su dvaput izjednačili i potom poveli 4:2. Poljska je uspjela smanjiti i imala penal za izjednačenje, ali je španjolski vratar izvrsno obranio i sačuvao prednost svoje momčadi. Već u idućem napadu Lima je upisao svoj drugi pogodak, za konačnih 5:3 u korist Španjolske. U petak, u drugom kolu, igraju Ukrajina - Španjolska i Mađarska - Poljska.