Boyce prvim dodirom s loptom donio pobjedu Cliftonvilleu protiv Kalmara

Igor Šestak • četvrtak, 05.07.2012.

Osim utakmice Santa Colome i Osijeka, u četvrtak navečer su diljem Europe odigrane još 34 utakmice prvog pretkola Europske lige. Od poznatijih klubova svoj su europski put u ovako ranoj fazi natjecanja morali početi norveški Rosenborg, poljski Lech Poznan i nizozemski Twente, a u akciji su bili i brojni klubovi iz regije.

Osijek je na gostovanju ubilježio minimalnu pobjedu nad FC Santa Colomom, koju u Gradskom vrtu treba potvrditi za prolaz u drugo pretkolo Europske lige. Izbace li Osječani Andorce, tamo će ih pak čekati bolji iz dvoboja Cliftonvillea i Kalmara. Nakon prvih 90 minuta tog okršaja, drugom pretkolu su bliži nogometaši Cliftonvillea. Na svom su Solitude stadionu u Belfastu pobijedili Šveđane s 1:0. Jedini pogodak na utakmici postigao je 21-godišnji napadač Liam Boyce.

Boyce je postao junak Cliftonvillea u 71. minuti utakmice, samo dvije minute nakon što je ušao u igru umjesto Joea Gormleya. Gol je postigao svojim prvim dodirom s loptom i tako sjevernoirskom klubu donio prvu pobjedu u europskim natjecanjima na stadionu Solitude. U Cliftonvilleovoj početnoj postavi je zaigrao tek jedan stranac, Škot Marc Smyth, dok je momčad Kalmara sastavljena od mnogo više stranaca. U Belfastu su u prvih 11 istrčala tek četiri domaća igrača.

Drugi andorski klub, koji nosi isti naziv kao i Osijekov protivnik, doživio je puno teži poraz. UE Santa Coloma je sa 6:0 poražena na gostovanju kod nizozemskog Twentea. Twente ponovno vodi Steve McLaren, trener koji ga je vodio do naslova prvaka Nizozemske 2010., prije nego je otišao u Wolfsburg. U prvoj utakmici u drugom mandatu na stadionu De Grolsch Veste, McLarenu su s po dva pogotka pobjedu donijeli Schilder i Plet, a po jedan pogodak su zabili Tadić i John.

Najteži poraz večeri pretrpjela je malteška Floriana kod Elfsborga, čak 8:0. U redovima Šveđana istaknuo se Niklas Hult, hat-trickom u prvih 26 minuta. Norveški Rosenborg je uspješno apsolvirao gostovanje kod Crusadersa u Sjevernoj Irskoj. U pobjedi 3:0 dva je pogotka za slavni norveški klub zabio Dorsin.

Teže od očekivanog s kazahstanskim Žetisuom se obračunao poljski Lech Poznan. Momčad koja je u prošle četiri godine dva puta izborila proljeće u Europi slavila je s 2:0 golovima poljskog reprezentativca Murawskog i Lovrencsicsa. U redovima gostiju je svih 90 minuta odigrao Hrvat Edin Junuzović, bivši član Rijeke.

Uvjerljivu pobjedu od 5:0 je na gostovanju u Estoniji upisao Inter iz Bakua. Makedonska Renova je s 4:0 pobijedila Libertas iz San Marina uz hat-trick Bajramija, dok su gostujuće 3:0 pobjede upisali Zeta i Metalurgi Rustavi protiv Pjunika i Teute. Spomenuti dvoboji su praktički riješeni već nakon prvih utakmica.

U akciji su bila tri slovenska kluba, a do pobjede je stigla jedino ljubljanska Olimpija. Igrači Ermina Šiljka su s 3:0 pobijedili Jeunese d'Esch iz Luksemburga. Goste je načeo Ivelja, a u završnici se s dva pogotka istaknuo Brazilac Franklin. Mura je s Bakijem odigrala bez golova, dok je Celje poraženo na gostovanju kod Dacije u Kišinjevu s 1:0.

Vrlo zanimljive utakmice odigrali su klubovi iz Bosne i Hercegovine. Sarajevo je protiv Hiberniansa povelo preko Suljića, ali su Maltežani preokrenuli rezultat s dva gola sredinom prvog poluvremena. Domaći su ipak postavili stvari na svoje mjesto golovima Torlaka, Karamatića, Hadžića i Tatomirovića za konačnih 5:2. U redovima Sarajeva prvo je poluvrijeme odigrao Mario Tadejević, bivši igrač Rijeke. Zanimljivo je bilo i u okršaju borca iz Banja Luke i Čelika iz Nikšića. Gosti su poveli u 37. minuti preko Bojića iz kaznenog udarca, domaći su do odmora preokrenuli na 2:1 golovima Stokića i Dugića, a gostima je izjednačenje donio Agović u 82. minuti utakmice.

Mađarski MTK je na domaćem terenu remizirao 1:1 sa slovačkom Senicom, dok je Honved slavio s 1:0 u Albaniji kod Flamurtarija. Armenski Širak je s 1:0 pobijedio na gostovanju kod crnogorskog Rudara, baš kao i kazahstanski Ordabasy kod srpske Jagodine.

Od hrvatskih igrača, svih 90 minuta su odigrali Robert Alviž za Hazar, Mate Eterović za Muru, Matija Mihalj za Daugavu te Pero Pejić za Flamurtari.

• Obrisan korisnik06.07.2012. u 12:56
    Klubovi iz regije su imali zanimljive utakmice, pogotovo derbi Borac-Nikšić je opravdao očekivanja. Srbi su u velikoj krizi već par godina. Sad im opet klub gubi doma u prvom pretkolu ...
  • Obrisan korisnik06.07.2012. u 12:55
    I dalje dajem Kalmaru 60% šansi na prolaz, iako su i Irci u dobrom položaju. Mislim da su Irci ipak slabija momčad, i njima bi Osijek trebao biti blagi favorit, ako eventualno ipak prođu.
  • Obrisan korisnik06.07.2012. u 00:21