Liga prvaka, kvalifikacije, 2. pretkolo, 18.07.2012, 20:00 h, Ludogorec Arena, gledatelja: 7.000
Suci: Radek Příhoda, Patrik Filipek, Ivo Nadvornik, Pavel Orel (svi Češka)
Ludogorec Razgrad
Marcelinho 67'
1:1(0:0) Dinamo
Ante Rukavina 90'+3'
Dinamo

Rukavina u posljednjim trenucima utakmice donio remi Dinamu na europskoj premijeri

Josip Tolić • srijeda, 18.07.2012.

U prvoj utakmici drugog pretkola Lige prvaka zagrebački Dinamo na gostovanju u bugarskom gradiću Razgradu odigrao je 1:1 s tamošnjim prvakom Ludogorecom. Bila je to utakmica u kojoj su domaćini bili bolji veliki dio utakmice i zasluženo došli do prednosti sredinom nastavka, no Modri su u posljednjim trenucima uspjeli zabiti važan pogodak u gostima pred uzvrat u Maksimiru.

Cosmin Moti
83'
7
Mihail Aleksandrov
86'
99
Did'dy Guela
90'+1'
Ante Čačić

Nakon što je izvukao bugarskog prvaka Ludogoreca, Dinamo je tjednima najavljivao kako to neće biti lak zalogaj za hrvatskog prvaka - i to se pokazalo točnim. U prvoj utakmici drugog pretkola Lige prvaka Dinamo je odigrao 1:1, rezultat s kojim može biti apsolutno zadovoljan jer je veliki dio utakmice bio u podređenom položaju.

Nakon četiri dobre prilike za pogodak u prvom poluvremenu, zeleni su poentirali u 67. minuti. S desne je strane ubacio Ivan Stojanov, u šesnaestercu glavom sjajno potegao Marcelinho i Ludogorec je bio u prednosti. Činilo se kako će Modri na uzvrat u Zagreb sa zaostatkom, no igrač s klupe Ante Rukavina postao je heroj za sastav Ante Čačića pospremivši glavom ubacivanje Sammira, nakon što je samo nekoliko sekundi prije toga spriječio siguran gol Bugara.

Rasprodana Ludogorec Arena došla je pozdraviti svoje prvake koji su veći dio utakmice djelovali rastrčano i razigrano. Već u sedmoj minuti Stojanov je prviput napravio pomutnju na lijevoj strani Dinamove obrane kada je pucao s desetak metara iskosa, no nije pogodio okvir. Samo nekoliko minuta potom zeleni su priprijetili na drugoj strani, Marcelinho je natjerao Kelavu na prvu veliku intervenciju, nakon čega je udarac Stojanova blokirao Domagoj Vida i spriječio rani zaostatak Zagrepčana.

Modri su se uspjeli konsolidirati u sljedećih nekoliko minuta držeći posjed lopte na sredini terena, no čim su domaćini ozbiljnije krenuli prema naprijed, opet je bilo vatreno. Marcelinho je u 19. minuti bio u duelu sa Šimom Vrsaljkom na rubu kaznenog prostora. Dinamov bočni igrač srušio je Brazilca u dvojbenoj situaciji, no češki djelitelj pravde Příhoda nije pokazao na bijelu točku.

Agresivna igra na obje strane ubrzo je urodila prvim žutim kartonom na utakmici za Miroslava Ivanova, a neposredno nakon isteka pola sata igre gosti su imali svoju prvu i jedinu priliku u prvih 45 minuta. Sammir se odlično zabio u zadnju liniju Ludogoreca i uposlio natrčalog Tomečaka koji iz vrlo dobre prilike puca iznad grede.

Teško je Dinamo živio u posljednjih desetak minuta prvog dijela. U 34. minuti Genčev je nakon prizemnog dodavanja Stojanova pogodio vanjski dio mreže, a dvije minute potom Stojanov je zadao Kelavi novu zadaću koju je hrvatski reprezentativni vratar dobro odradio i sačuvao mrežu. Pokušali su Bugari četiri minute prije posljednjeg sučeva zvižduka u prvom poluvremenu ponovno doći do kaznenog udarca, no ovaj put Pivarić je bez problema zaustavio Mineva i na odmor se otišlo bez pogodaka.

Činilo se kako Modri u nastavak kreću odlučnije, svjesni da igra iz prvog dijela nikako ne može uroditi plodom. Držali su terensku inicijativu prvih petnaestak minuta drugog poluvremena iz koje vrijedi istaknuti polukontru Matea Kovačića. Mladi Dinamov veznjak uposlio je Ivana Tomečaka, čija lopta nije pronašla igrača na drugoj strani.

Ludogorec kao da nije mario na činjenicu da igra s iskusnom euromomčadi te je, nošen fanatičnom podrškom svojih navijača, nastavio napadati. Nakon pokušaja Ivanova u 62. minuti, koji je prošao tik uz desnu vratnicu, domaćini su poveli sredinom drugoga dijela. Zaboravila je obrana gostiju na Stojanova, koji s desne strane ubačajem pronalazi Marcelinha, a Brazilac glavom šalje loptu iza leđa Kelave. Gol koji se mogao i očekivati.

Bio je to znak za uzbunu na klupi Modrih i Antu Čačića koji je izvadio iz igre Duju Čopa i ubacio Mehmeda Alispahića kako bi dobio na čvrstini u srednjem redu. U sljedećih nekoliko minuta pokazalo se to dobrim potezom jer je bosanskohercegovački veznjak pridonio stvaranju triju solidnih prilika pred vratima Uroša Golubovića, no niti jedna nije urodila plodom.

Posljednjih deset minuta bilo je protkano izmjenama na obje strane. Ušao je i bivši Dinamovac Did'dy Guela za domaćine, a ključnim se pokazalo uvođenje Ante Rukavine umjesto Ivana Tomečaka. U drugoj minuti sudačke nadoknade Šibenčanin je spriječio gotovo siguran pogodak nakon ubacivanja upravo Did'dyja Guele usporedno s gol-linijom na peterac, a već u idućem napadu zabio je izjednačujući pogodak. Vida je povukao loptu prema naprijed, na desnoj strani Sammir je sjajno ubacio pred vrata zelenih gdje Rukavina najviše skače i šalje loptu u mrežu za vrlo važan pogodak u gostima.

Pogodak je to koji će malo smiriti duhove na Maksimiru jer s ovakvom igrom Dinamo će teško ponoviti lanjski uspjeh i ulazak u fazu po skupinama Lige prvaka. Ipak, prva utakmica u sezoni može donijeti i pokoji kredit Dinamovom strategu i cijeloj momčadi.

• Obrisan korisnik20.07.2012. u 10:51
    Od Dinamovih mogućih protivnika najbolje bi bilo dobiti Nefči. Protiv svih će Dinamo biti favorit, ali svi ostali su prilično nezgodni protivnici.
  • Obrisan korisnik19.07.2012. u 10:36
    Kada sam čuo da je Vrsaljko pozvan u reprezentaciju nakon silnih ozljeda prije Eura pao mi je mrak na oči. Svaku utakmicu koju odgledam on me uvjeri kako nisam pogriješio. On je (u najboljem slučaju) mediokritet koji nema čak niti nogometnu inteligenciju. Čak ni danas ne mogu shvatiti koja... [više na forumu]
  • Mithrandir19.07.2012. u 10:17
    Ludogorec je opravdao očekivanja, da je dobra momčad u stalnoj uzlaznoj putanji, spremna proči i do lige prvaka.(ako mogu bate borisov, dinamo, genk, levski, anorthosis,.......može i prvak bugarske ludogorec). dinamo je odigrao slabiju utakmicu i izvukao neodlučeno. Očito se dosta iskustva skupilo... [više na forumu]