Europska liga, kvalifikacije, 3. pretkolo, 02.08.2012, 21:00 h, Bilbao, San Mamés, gledatelja: 28000
Suci: Serhiy Boiko, Oleksandr Korniyko, Volodymyr Volodin, Andrij Kuzmin (svi Ukrajina)

Ivana Strahija • četvrtak, 02.08.2012.

U Španjolskoj je odigrana prva utakmica trećeg pretkola Europske lige, a domaći je Athletic Bilbao slavio s 3:1 te se ne mora bojati uzvrata u Koprivnici za tjedan dana. Pogodak za Koprivničane postigao je Mateas Delić.

Fernando Llorente
46'
23
Borja Ekiza
46'
27
Iñigo Ruiz De Galarreta
63'
Marcelo Bielsa
14
(do 59')
21
(do 81')
Roy Ferenčina

Pred popunjenim stadionom, na kojeg je došlo 28 tisuća gledatelja, Slaven Belupo odigrao je hrabru utakmicu protiv apsolutnog favorita, Athletic Bilbaa. O tome koliku je potporu baskijski klub imao u trećem pretkolu Europske lige govori i podatak da je u prodaju pušteno svega četiri tisuće utakmica, jer su sva ostala mjesta bila rezervirana za one s godišnjim ulaznicama.

Unatoč takvoj atmosferi i gromoglasnoj podršci za domaće nogometaše, koprivnički sastav u utakmicu je ušao bez straha, no rezultat se mijenja na strani Athletica, kad je pogodio Bilbaov debitant Lopez. No, tri minute kasnije, u 19. minuti, Delić je iznenadio sve i izjednačio na 1:1, međutim, slavlje igrača u plavim dresovima potrajalo je svega jednu minutu, kad je za 2:1 precizan bio Susaeta. Posao su Baski dovršili u drugom dijelu, još jednim golom Lopeza.

Kolikogod to zvučalo nevjerojatno, na San Mamesu su Koprivničani mogli i do boljeg rezultata. Već spomenuti hrabri ulazak Koprivničana u utakmicu malo je poremetio baskijske nogometaše, među kojima su bila samo petorica iz Bielsine uobičajene prve postave pa je Delić već u devetoj minuti mogao složiti priliku, no obrana Athletica ga je spriječila u tome.

Kad su počeli igrati kako znaju, domaćini su odmah počeli bilježiti šanse pred gostujućim golom, a vrijedi spomenuti 14. minutu i udarac De Marcosa s dvadesetak metara, kojeg je kao pantera obranio Koprivničanin Rodić.

Slavenov golman nije uspio mrežu sačuvati praznom dvije minute kasnije, kad Sauseta puca, Rodić odbija loptu, a obrana Slavena je ne izbacuje iz opasne zone, već je prepušta Lopezu, koji zabija za 1:0.

Veliko slavlje tribina utihnulo je međutim u 19. minuti, kad je Delić, 24-godišnji povratnik u redove Slaven Belupa, izigrao Iriolu i izjednačio na 1:1.

Gledalište je bilo u nevjerici, ali ne i domaći nogometaši, koji su brzo povratili obraz. U prvoj idućoj akciji je López odigrao za Toquera, a on je poslužio Sasuetu te su domaćini ponovno vratili prednost na svoju stranu u 20. minuti.

Do kraja poluvremena bez pogodaka, ali je poluprilika bilo na obje strane, Maras i Delić imali su slobodne udarce, a Gomez korner.

U drugo poluvrijeme opet se ulazi bez ikakve bojazni, a Roy Ferenčina demonstrira svoj naum za napadačku igru uvođenjem Šabana i Glavice, dok su na tuširanje poslani Delić i Bušić. Domaći trener pak u igru uvodi Llorentea i Ramalha.

Rak ima korner a Bubnjić izvodi slobodni udarac, no rezultat se i opet mijenja na strani Athletica. U 68. minuti je naime Perez pogodio vratnicu koprivničkog kola, a odbijanac je u mrežu pospremio Lopez za 3:1.

U završnici susreta istaknuo se vratar Rodić, koji je dobio pljesak 28 tisuća Baska kad je Perez opalio prema njegovom golu, a jednako je efektna bila i obrana u 87. minuti, kad je Iraola pokušao loptu zavući u lijeve rašlje gola, no Rodić to nije dopustio.

Minutu prije toga još jedan veliki događaj, Glavica se sam našao pred baskijskim golom i s desetak metara mogao je odabrati kamo želi zabiti pogodak, no njegova lopta promašuje cilj.

Iako bi se s 3:2 Koprivničani imali čemu nadati u uzvratu na gradskom stadionu nesumnjivo je da su se hrvatski nogometaši pokazali Europi u dobrom svjetlu i da su još jednom pokazali da se marljivim radom i pametnim odabirom može doći do lijepog nogometa.

• Obrisan korisnik03.08.2012. u 11:25
    A sada malo cjepidlačenja: "O tome koliku je potporu baskijski klub imao u trećem pretkolu Europske lige govori i podatak da je u prodaju pušteno svega četiri tisuće utakmica, jer su sva ostala mjesta bila rezervirana za one s godišnjim ulaznicama. "
  • Obrisan korisnik03.08.2012. u 11:24
    "domaći je Athletic Bilbao slavio s 3:1 te se ne mora bojati uzvrata u Koprivnici za tjedan dana " Pitanje za Ivanu: zašto se Bilbao ne treba bojati uzvrata u Koprivnici? Dobri jesu ali dva gola prednosti iz prve utakmice ne znače automatski prolaz u slijedeće pretkolo. Tim više... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik03.08.2012. u 11:14
    steta onog jeftinog gola nakon 1:1,da je bilo 2:1 imali bi puno veće šanse ovako,nije se loše nadati al da će ovako ozbiljan klub propustit prednost 3:1-jako teško
  • interreg03.08.2012. u 11:11
    Kad vidim golove, uff to je bas dosta jeftino i danak neiskustvu. Ali svejedno aktivan rezultat i ne treba se predati. P.S. uvijek se cudim kad nasi klubovi sa takvim protivnicima igraju koliko toliko ravnopravno. To je pravo cudo kad uzmes da njihov vjerovatno najslabije placen igrac dobije vise... [više na forumu]