Maj Gašparac • subota, 18.08.2012.

Novu sezonu španjolskog prvenstva pobjedama su otvorile momčadi Malage, Seville i Mallorce. Nogometaši Malage slavili su na gostovanju kod Celte rezultatom 1:0, a pobjedonosni pogodak je postigao 16-godišnji Essono Olinga koji je pritom postao najmlađi strijelac u povijesti španjolskog prvenstva. U drugom susretu nogometaši Seville su slavili protiv Getafea 2:1, a hrvatski reprezentativac Ivan Rakitić asistirao je za prvi pogodak pobjedničke ekipe. U posljednjoj utakmici dana Mallorca je s 2:1 pobijedila Espanyol.

U prvom kolu španjolskog prvenstva nogometaši Seville su na svojem terenu svladali Getafe rezultatom 2:1. Sevilla je povela u 34. minuti pogotkom Federica Fazija, a asistirao mu je hrvatski reprezentativac Ivan Rakitić. Samo četiri minute kasnije domaći nogometaši su udvostručili svoje vodstvo, za 2:0 je pogodio Alvaro Negredo iz jedanaesterca. Početkom drugog poluvremena Getafe je uspio tek smanjiti svoj zaostatak, strijelac je bio Alexis.

Domaći nogometaši su jako dobro započeli utakmicu. Nakon pet minuta igre opasno je zaprijetio Jesús Navas, a ubrzo kasnije svoju momčad je u vodstvo pokušao dovesti i Negredo, no ostalo je 0:0. Sredinom prvog djela blizu pogotka su bili i Nogometaši Getafea, ali Miku nije uspio zatresti mrežu.

Rezultat se nije mijenjao do 34. minute kada je Sevilla uspjela doći do željenog zgoditka. Hrvatski reprezentativac Ivan Rakitić poslao je visoku loptu u kazneni prostor Getafea, a najuspješniji u skoku je bio Fazio i doveo svoju ekipu u vodstvo. Samo četiri minute kasnije nogometaši Seville uspjeli su udvostručiti svoje vodstvo. Nakon kombinacije s Rakitićem napadač domaće ekipe José Antonio Reyes srušen je u kaznenom prostoru, a sudac je pokazao na bijelu točku. Jedanaesterac je uspješno realizirao Negredo.

S velikom prednošću Seville završeno je prvo poluvrijeme, a nogometaši Getafea uspjeli su smenjiti svoj zaostatak u 50. minuti. Nakon ubačaja Pedra Leona glavom je poentirao branič Alexis. Pred kraj utakmice Rakitić je pogodio i vratnicu, ali rezultat se više nije mijenjao.

Nova sezona španjolskog prvenstva otvorena je gostujućom pobjedom Malage nad povratnicima u prvu ligu, nogometašima Celte iz Viga. Susret je završen rezultatom 1:0, a sva tri boda ekipi Manuela Pellegrinija donio je 16-godišnji Essono Olinga zgoditkom u 84. minuti. Tim zgoditkom Olinga je postao i najmlađi strijelac u povijesti La Lige.

Nogometaši Malage bolje su započeli susret i na njegovom početku nekoliko puta opasno zaprijetili. Pokušavali su Joaquin, Seba Fernandez i Nacho Monreal, ali nisu uspjeli dovesti svoju ekipu u vodstvo. Momčad Celte prvi put je opasnije zaprijetila nakon pola sata igre, glavom je pokušao Andrés Túnez, no rezultat se u prvom dijelu nije mijenjao.

Na početku drugog dijela opasniji su bili nogometaši Celte, a najbliže pogotku su bili u 53. minuti kada je Enrique de Lucas pogodio vratnicu. U nastavku utakmice uzvratila je Malaga s nekoliko dobrih prilika, a nogometaši Manuela Pellegrinija pobjedu su izborili u završnici susreta kada je mladi Olinga iskoristio asistenciju Diega Buonanottea.

U posljednjoj utakmici prvog dana nove sezone španjolskog prvenstva Mallorca je na svojem terenu svladala Espanyol 2:1. Susret je počeo na najbolji mogući način za nogometaše domaće momčadi koju je već u drugoj minuti u vodstvo doveo Tomer Hemed, a asistirao mu je Emilio Nsue. No, ta prednost Mallorce nije dugo potrajala. Espanyol je izjednačio zgoditkom Wakasa Mubaraka četiri minute kasnije.

Unatoč nekolicini prilika s obje strane, mreže se nisu tresle do samog kraja susreta, a pobjedu na otvaranju natjecanja momčad Mallorce je izborila zahvaljujući drugom pogotku Hemeda u 85. minuti.