Mišo Gulić • petak, 07.09.2012.

Prve dvoboje u kvalifikacijama za odlazak na Svjetsko prvenstvo u Brazil odigrale su i reprezentacije u grupama F i G. Izuzev demoliranja Lihtenštajna od strane BiH, ostatak susreta ponudio je vrlo uzbudljive završnice, pa čak i onaj između Luksemburga i Portugala...

Početak kvalifikacija ujedno je i najbolje prilika, uvjetno rečeno, slabijim reprezentacijama da "na prepad" dođu do nekog boda u sudaru s onima čiji igrači tek počinju hvatati pravu formu nakon ljetnih uzbuđenja skupljanih po mondenim odredištima diljem Europe i svijeta.

Iako je sve prošlo bez većih iznenađenja, skupine F i G ponudile su vrlo zanimljive dvoboje, dovoljno dobre da zabrinu jedne, a daju poticaj onim drugima pred nastavak priče koji slijedi za četiri dana.

Grupa F

Ples kuglica u grupu F smjestio je Rusiju, Portugal, Izrael, Azerbajdžan, Luxemburg i Sjevernu Irsku, a prvo kolo je ponudilo vrlo zanimljive oglede u kojima su se favoriti itekako oznojili za prve bodove.

Rusija - Sjeverna Irska 2:0 (1:0)

Golovima Aleksandra Keržakova i Romana Širokova Rusija je na stadionu Lokomotiva u Moskvi došla do pobjede od 2:0 te tako na najbolji mogući način otvorila kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo u Brazilu.

Iako će se ova pobjeda svrstati u red "rutiniranih", svakako vrijedi spomenuti da su i Sjeverni Irci imali svoje prilike, međutim, drugi gol kojeg je iz jedanaesterca u 78. minuti zabio Širokov bio je trenutak nakon kojeg je svima postalo jasno da će prvi bodovi biti upisani na konto Rusije.

Azerbajdžan - Izrael 1:1 (0:0)

Iako bi mnogi nakon ovog remija mogli pomisliti kako se radi o iznenađenju, to se i ne može baš protumačiti na takav način, jer znali su Azeri i jačima otrgnuti bod(ove) u ranijim kvalifikacijama. Po bod svakom, vjerojatno je na kraju ocijenjeno uspjehom u oba tabora.

Unatoč nekoliko obostranih prilika prvi dio je završen bez golova, ali ipak s terenskom inicijativom domaće reprezentacije. U nastavku su do prvog gola ipak stigli Izraelci za koje je strijelac u 50. minuti bio Bibras Nathko, da bi 15 minuta kasnije stvari na početak vratio Ruslan Abišov, što je bio i rezultat s kojim je susret zaključen.

Luksemburg - Portugal 1:2 (1:1)

Iako je Portugal imao kudikamo više od igre tijekom svih 90 minuta, jednako je točno i da su "za dlaku" izbjegli blamažu većih razmjera u sudaru s Luksemburgom. Konačnih 1:2 Cristiano Ronaldo i društvo će sasvim sigurno brzo htjeti zaboraviti, dok će domaćinima ostati tek uspomena na odličnu utakmicu protiv uglednog gosta.

13. minuta pokazala se sretnom za domaćine, ne doduše i za goste, jer je prednost Luksemburgu prekrasnim pogotkom donio Daniel da Mota. Senzacionalno vodstvo domaćih potrajalo je punih 15 minuta, a tada je Ronaldo pogotkom vratio boju u lice svojih suigrača. Iako se potom očekivalo da će do kraja Portugalci naplatiti petnaestak minuta frustracija, do gola su stigli tek u 54. kada je pogodio Helder Postiga i tako svoju momčad spasio šokantnog početka kvalifikacija.

Grupa G

Grupa u kojoj su se smjestile reprezentacije Grčke, Bosne i Hercegovine, Slovačke, Litve, Latvije i Lihtenštajna, ponijela je i status kvalitetom najslabije, no s druge strane zato ne bi smjelo nedostajati neizvjesnosti.

Lihtenštajn - BiH 1:8 (0:4)

Hrvatski susjedi su na najbolji mogući način ušli u kvalifikacije u kojima će loviti svoje premijerno pojavljivanje na završnici nekog velikog natjecanja. Čak osam komada smjestili su u mrežu slabašnog Lihtenštajna, dovoljno da se napune velikom dozom samopouzdanja pred sljedeće oglede.

Domaćini su odolijevali do sredine prvog dijela, a kada se otvorilo, onda je curilo na sve strane. Mrežu je otključao Misimović s dva gola, da bi do kraja poluvremena isto toliko dodao i Ibišević, a isti igrač autor je i posljednjeg gola na utakmici, čime je došao do hattricka, što je u međuvremenu pošlo za nogom i Džeki.

Litva - Slovačka 1:1 (1:1)

Drugi dvoboj u grupi, onaj između Litve i Slovačke, završen je rezultatom koji je postavljen u prvom dijelom, što su s osmjehom dočekali njihovi suparnici kojima takav rasplet situacije u svakom slučaju ide u korist.

U 16. minuti, na radost domaćih navijača, domaćin je došao do vodstva, na asistenciju Mikoliunasa pogodio je Žaliukas, a taj rezultat vrijedio je sve do 41. minute kada je, pokazalo se, za konačan rezultat pogodio Sapara.

Latvija - Grčka 1:2 (1:0)

"Mačka s devet života", reprezentacija Grčke, svoj je nadimak opravdala i pobjedom nad Latvijom. Latvijci su imali vodstvo, no u drugom dijelu su posustali i tako propustili uzeti veliki bod. Poznavajući Grke, situacija sasvim normalna.

Slavlje domaćima donio je Aleksandrs Cauna pred sam odlazak na odmor, točnije u 42. minuti, no Grci su prvo do izjednačenja došli u 56. golom Spyropoulosa, da bi 20 minuta prije kraja za potpuni preokret zabio Gekas.

• Obrisan korisnik07.09.2012. u 23:53
    Ipak su ovi slaba ekipa,to se zna,ali pobjeda je pobjeda,Hvala ZMAJEVI na golijadi.
  • Obrisan korisnik07.09.2012. u 23:20