SP 2014. kval. skupina A, 11.09.2012, 20:30 h
Srbija
Srbija 6:1(3:1) Wales
Wales

Srbija u Novom Sadu lako svladala Wales i upisala prvu pobjedu u kvalifikacijama za SP

Igor Šestak • utorak, 11.09.2012.

Izabranici Siniše Mihajlovića u dobrom su se svjetlu prikazali domaćoj publici u Novom Sadu. U prvoj domaćoj utakmici u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u Brazilu 2014. godine Srbija je s visokih 6:1 pobijedila Wales, a nakon remija u prvom kolu sa Škotskom na kontu ima četiri boda. Wales nije bio dostojan protivnik pa je reprezentacija Chrisa Colemana nakon dva kola još uvijek bez bodova.

Srbija - Wales 6:1 (3:1)

Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo u Brazilu 2014.
Novi Sad, Stadion Karađorđe, 12.500 gledatelja
Suci: Duarte Nuno Pereira Gomes, Ricardo Santos, Venancio Manuel Raposo Batista Tome (Portugal)

Strijelci: 1:0 Kolarov 16', 2:0 Tošić 24', 2:1 Bale 31'. 3:1 Đuričić 40', 4:1 Tadić 55', 5:1 Ivanović 80' 6:1 Sulejmani 90'
Žuti kartoni: Blake 62', Ramsey 78'

Srbija: Stojković, Ivanović, Biševac, Kolarov, Nastasić, Fejsa, Tošić (od 70' Sulejmani), Ignjovski (od 85. Mijailović), Đuričić (od 81' Lekić), Tadić, Marković
Izbornik: Siniša Mihajlović

Wales: Myhill, Gunter, Williams, Matthews (od 46' Ricketts), Bale, Blake, Edwards (od 46' Vaughan), Allen (od 71' King), Ramsey, Morison, Church
Izbornik: Chris Coleman

Reprezentacija Srbije Wales je ugostila u Novom Sadu na stadionu Karađorđe. Kako je i najavio, izbornik Siniša Mihajlović napravio je dvije izmjene u odnosu na gostovanje kod Škotske u Glasgowu. Iz početne postave ispali su Mijailović, Lazović i Ninković, a umjesto njih su zaigrali Tadić, Fejsa i Marković. Gostujući izbornik Chris Coleman nije mogao računati na Collinsa, koji je pocrvenio u petak protiv Belgije, a umjesto njega je u prvih 11 zaigrao Allen.

U prvih desetak minuta gosti su bili nešto raspoloženiji i češće su boravili na polovici domaće reprezentacije. Izveli su nekoliko udaraca iz kuta, zaprijetili pokušajima Guntera i Williamsa, a onda su "nestali". Srbi su od 11. minute u potpunosti preuzeli konce igre. Izveli su dva uzastopna kornera, stvorili veliku gužvu pred golom gostiju, ali nisu uspjeli uputiti pravi udarac na gol. Pet minuta kasnije domaći su poveli.

Srbija je odigrala napad po desnoj strani, a kapetan Ivanović je izborio slobodni udarac na rubu kaznenog prostora. Izvođenja se prihvatio Kolarov i preko živog zida pogodio mrežu velškog vratara Myhilla. Igra se nakratko primirila, ali već osam minuta kasnije Srbi su udvostručili vodstvo.

Strijelac prvog pogotka je povukao loptu po lijevoj strani i ušao u kazneni prostor Walesa. Lopta se nekoliko puta odbijala od njegovih nogu, ali i nogu gostujućih braniča, ali Kolarov nije odustao. Borio se do kraja i uspio osvojiti loptu te ju uputiti prema vratima. Od vratara Myhilla ona se odbila na liniju peterca gdje ju je dočekao Tošić i pogodio za 2:0.

Dominacija srpske reprezentacije nastavila se i u idućim minutama, a prijetnje za vrata Velšana stizale su uglavnom nakon prekida. Nakon udaraca iz kuta u 27. minuti prijetili su Ivanović i Tadić, ali rezultat se nije mijenjao.

Velšani su teško dolazili do prilika, ali su u 31. minuti došli do pogotka. Portugalski sudac je dosudio slobodni udarac za Wales na tridesetak metara od Stojkovićevih vrata, a na 2:1 je snažnim i preciznim udarcem smanjio Bale. Lopta je završila u lijevom gornjem kutu, ali je vratar srpske reprezentacije vjerojatno mogao i bolje reagirati.

Efikasno prvo poluvrijeme završeno je još jednim pogotkom. U 40. minuti svoj prvi pogodak za seniorsku reprezentaciju Srbije postigao je Đuričić. Odličnim dodavanjem ga je pronašao Tadić, a Đuričić se uspješno othrvao klizećem startu Matthewsa i svladao Myhilla za 3:1.

Gostujući izbornik je već na poluvremenu napravio dvije izmjene, ali ni novi igrači Ricketts i Vaughan nisu unaprijedili igru Walesa. Srbija je u prvih deset minuta nastavka kontrolirala zbivanja na terenu, a onda u 55. minuti povećala prednost. Ivanović je oteo jednu loptu na protivničkoj polovici, sjurio se po desnoj strani i onda poslao prizemnu povratnu loptu za Tadića, kojem je preostalo samo pronaći nebranjeni dio gostujućih vrata.

Srbi su blizu petog pogotka bili u 68. minuti, ali je Tošićev udarac blokirao Ricketts. Deset minuta kasnije Markovićev udarac iz daljine obranio je Myhill, ali je bio nemoćan dvije minute kasnije. Tadić je oduzeo loptu velškim braničima dok su pokušavali započeti novi napad ispred svog kaznenog prostora, ona se odbila do Ivanovića, koji s 20 metara postiže peti gol Srbije.

Mihajlovićevi igrači se ni tu nisu zaustavili. U 90. minuti Marković je pronašao Sulejmanija, a igrač koji je ušao s klupe udarcem izvan kaznenog prostora svladao Myhilla. Lopta se na putu do mreže odbila od braniča Guntera i postala neuhvatljiva za velškog vratara.

Srbiji je to najuvjerljivija pobjeda od 2008. godine i pobjede nad Bugarskom identičnim rezultatom. Ova pobjeda sasvim sigurno će dati dodatni poticaj Mihajloviću i igračima te će Srbija igrati veliku ulogu u nastavku kvalifikacija u skupini A. Idući nastup Srbija ima 12. listopada na domaćem terenu protiv Belgije, dok će Wales istog datuma ugostiti Škotsku.

• Obrisan korisnik12.09.2012. u 15:05
    Slazem se sa MAxPower. Vrlo je obecavajuce i osvezavajuce sto su fudbaleri u srpskoj reprezentaciji toliko mladi da bi mogli narednih 15 godina igrati u njoj. Stvarno potrebna pobeda zbog samopouzdanja. Miha jeste lud ali mozda nam takav trener i treba :) Onaj mali Tadic moze biti 10-ka koju odavno... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik12.09.2012. u 00:31
    bit će vatre u ovj grupi. gadne vatre!
  • Obrisan korisnik11.09.2012. u 23:30
    Zanimljivost je u tome sto smo svih 6 komada dali levom (cak je i Bale svoj dao levom). Sta bi tek bilo da smo igrali s obe noge! :-)
  • Obrisan korisnik11.09.2012. u 23:28
    svaka vam čast na pobjedi, al realno igrali ste sa 2 najslabije ekipe u grupi i 4 boda iz i nisu neki razultat s obzirom što vas sve čeka.
  • Obrisan korisnik11.09.2012. u 23:25
    Na stranu 6:1 ...ali mene kao navijaca Srbije raduje sledece: Nastasic 1993 Ignjovski 1991 Lazar Markovic 1994 Djuricic 1992 I svi su poceli u prvih 11