BiH i Rusija "torpedirali" svoje protivnike, Portugal ponovno uz dosta muke do tri boda

Mišo Gulić • utorak, 11.09.2012.

Drugo kolo kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Brazilu donijelo je odlično izdanje Rusije i BiH koje su s po četiri gola torpedirale svoje protivnike, dok su se s druge strane ponovno sve do pred kraj utakmice mučili Portugalci. Grci su "šokantno" slavili s dva gola razlike i tako napravili idealan start u novim kvalifikacijama, a pobjedu su još zabilježili i Slovaci.

Grupa F

Izrael - Rusija 0:4 (0:2)

Rusija je nakon pobjede, ali i prilično neuvjerljive predstave protiv Sjeverne Irske u prvom kolu, svu raskoš talenta pokazala na gostovanju u Izraelu gdje je briljantnom partijom praktički nakon svega dva kola eliminirala domaćina iz svih kombinacija. Dva susreta, šest bodova, sasvim dovoljno da Fabio Capello opravda barem dio svog bogatog ugovora.

Rusi su već nakon 18 minuta igre imali dva gola prednosti, prvi je u sedmoj zabio Keržakov, strijelac i trećeg gola u 64., da bi 11 minuta nakon toga mrežu zatresao i Kokorin. Točku na i sjajno odrađenog posla stavio je Fajzulin u 77. minuti.

Sjeverna Irska - Luksemburg 1:1 (1:0)

Sjeverni Irci ipak nisu uspjeli opravdati ulogu favorita u susretu s Luksemburžanima, susret je završen remijem, a gosti su pokazali da silan otpor Portugalu u prošlom kolu nije bio slučajan te da su spremni većima pomrsiti račune.

Domaćinu je vodstvo u 14. minuti omogućio Shiels i činilo se tada da gosti neće praviti veće probleme, no domaći potom ne koriste nekoliko dobrih prigoda, što je dodatno ohrabrilo Luksemburžane pa su na samom kraju, u 87. minuti, izjednačili golom da Mote, igrača koji je prije četiri dana zabio i Portugalu.

Portugal - Azerbajdžan 3:0 (0:0)

Portugal je još jednom, po tko zna koji puta, živce svojih navijača držao napetima sve do posljednjih minuta dvoboja, kada su ipak upisali naoko uvjerljivu i sigurnu pobjedu, ali u stvarnosti nakon velike borbe, prije svega protiv samih sebe.

Portugal je ponovno imao veliku inicijativu, ali opet su završnice gotovo svih akcija bile silno nemaštovite. Previše kompliciranih rješenja i dodira, "carinjenja" lopte i viška poteza, ni ovaj puta nije nedostajalo, no jedan trenutak inspiracije Varele u 63. minuti, zatim i dva gola u samoj završnici (Helder Postiga 85., Bruno Alves 88.) učinili su konačan rezultat prilično varljivim. No, bodovi se broje, dojam se zaboravlja, a tablica kaže da Portugalci imaju šest bodova iz dva susreta.

Grupa G

BiH - Latvija 4:1 (2:1)

Bosna i Hercegovina je i drugi, relativno lakši susret, odradila bez veće drame i tako došla do maksimalnih šest bodova. Latvijcima pak, ovo je već drugi poraz, nakon Grčke kod kuće, sada su morali priznati primat i u gostima na stadionu Bilino polje u Zenici.

No, sam početak tog susreta je bio prilično šokantan, jer je već u petoj minuti Gorkšs doveo goste u vodstvo, da bi stvari na početak vratio Misimović u 12. Isti rezultat semafor je pokazivao do minutu prije odlaska na odmor kada domaćinu prednost donosi Pjanić. Na 3:1 povisio je ponovno Misimović u 54., a konačan rezultat postavio je Džeko u sudačkoj nadoknadi.

Slovačka - Lihtenštajn 2:0 (1:0)

Početak kvalifikacija definitivno nije bio najbolji za slovačku izabranu vrstu. Nakon "iščupanog" boda u Litvi, Slovaci su ugostili najslabiju reprezentaciju u grupi i jednu od najslabijih u Europi uopće, te na kraju upisali vrlo skromnih 2:0, što je u odnosu za goste i više nego dobar rezultat.

Za prvi pogodak domaćima je trebalo čekati sve do 36. minute kada je na asistenciju Weissa zabio Sapara. Iako se tada očekivalo punjene lihtenštajnske mreže do vrha, to je ipak izostalo, a konačan rezultat postavio je u Jakubko tek 12 minuta prije kraja utakmice.

Grčka - Litva 2:0 (0:0)

Glavna vijest sa utakmica grčke nogometne reprezentacije jest da ovog puta nije završena s jednim golom razlike. Naime, Litvu su svladali s (čak) dva, rezultatom 2:0. No, nakon dva kola Grci su na maksimalnom učinku, svoje su za sada napravili, stoga naredne okršaje mogu mirno iščekivati.

Litvanci su dosta dugo odolijevali, sami istina i nisu napravili previše u onom ofenzivnom smislu, ali na odmor su ipak otišli s početnih 0:0. U nastavku su Grci pronašli put do mreže, prvo je u zabio Ninis u 56., a za konačno rješenje pogodio je Mitroglou 15 minuta kasnije.

• Obrisan korisnik12.09.2012. u 09:10
    Ako se ne varam Grci su i nama zabili vise od jednog gola na zadnjoj tekmi :)
  • Obrisan korisnik12.09.2012. u 06:49
    ZMAJEVI
  • Obrisan korisnik12.09.2012. u 00:28
    Baš bi volio da BiH bude prva u ovoj grupi! objektivno mogli bi lako
  • JeremijaX11.09.2012. u 23:48
    Luksemburg izgleda ide na sve ili ništa i planira osvojiti treće mjesto u grupi. Lijepa opaska na Grke :D