Zadar vodio 37 minuta u Beogradu, ali kući odlazi bez bodova

Mišo Gulić • petak, 28.09.2012.

Zadar je u vreloj atmosferi beogradskog Pionira bio vrlo blizu senzacije, vodio je 37 minuta, kontrolirao situaciju, dobrom igrom čak isprovocirao i isključenje Duška Vujoševića, ali nakon što je tri minute prije kraja igru napustio i posljednji zadarski visoki igrač, voda je naglo krenula na mlin Partizana, što je bilo dovoljno da upišu pobjedu na otvaranju ABA lige.

Iako su prije puta u Beograd igrači Zadra bili unaprijed prežaljeni, nakon 40 minuta borbe u svakom slučaju se kući mogu vratiti uzdignuta čela. Unatoč činjenici što su prvu tricu pogodili tek 30 sekundi prije kraja, Zadrani su 37 minuta kontrolirali tijek zbivanja, ali nedostatak visoke linije u završnici hrvatskog je predstavnika na kraju koštao pobjede.

Zadrani su bez kompleksa otvorili susret protiv Partizana, njihova agresivna obrana bila je nerješiv problem za Crno-bele u tom periodu, pa je nakon četiri minute igre, uz vrlo dobru rolu Olivarija, semafor pokazivao zadarsku prednost od sedam koševa (3:10), da bi nakon nove dvije minute ta prednost porasla i na devet razlike (7:16).

Partizan je od tog trenutka i nakon silnih rotacija ipak uspio pronaći protuotrov te smanjiti zaostatak na tri koša (21:24), koliko je bilo nakon prve odigrane četvrtine. U nastavku susreta, sve do odlaska na odmor, igralo se koš za koš, međutim, Zadar niti u jednom dijelu susreta nije ispuštao stečenu prednost pa je na odmor odnio dva koša više (36:38).

Odličan posao u tom periodu radila je nominalno prva zvijezda Zadra, Romeo Travis, a svakako su gostima od velike pomoći bili i domaćini koji su forsirali tricu, dok su Zadrani iako i sami bez trice u prvom dijelu, bili kudikamo racionalniji.

Odlična igra Zadra nastavila se i u nastavku, Partizan je bio potpuno nemoćan, a u trenutku kada su Zadrani pobjegli na sedam koševa viška (43:50), zbog druge tehničke, trener Partizana Duško Vujošević bio je prisiljen napustiti parket u 29. minuti.

Izlazak osebujnog stratega potpuno je "raspametio" navijače u dvorani Pionir, poletjelo je dosta predmeta prema parketu, zbog čega je nakratko i Ante Nazor povukao momčad u tunel, a utakmica je nastavljena nakon što je parket očišćen i nakon što su koliko toliko stvoreni uvjeti za igru.

No, domaći su očito profitirali od šokantnih nekoliko minuta, Zadar je stao, dosta se griješilo u organizaciji napada, što su Beograđani iskoristili za približavanje na svega dva koša manjka (51:53). Gostujući post u posljednjoj četvrtini u pravo je vrijeme prekinuo Kaštropil, nadovezao se i Prostran ubačajima s linije za slobodna bacanja pa je prednost gostiju ponovno narasla na standardnih šest-sedam koševa.

Veliki problemi za Zadar nastali nakon isključenja Kaštropila, jedinog preostalog centra, nestalo je skoka, pogodio je u međuvremenu Partizan i svoju drugu tricu u 37. minuti, što je bilo dovoljno i za njihovo prvo vodstvo u utakmici (60:59).

Jasno je od tog trenutka bilo da će Zadar morati učini pravo malo čudo ako želi do bodova na otvaranju ABA lige. Jedina opcija bio je vanjski šut, a ukoliko se u obzir uzme da do tada nisu pogodili niti jednu tricu (!) u cijeloj utakmici (prva 30 sekundi prije kraja), onda prave šanse za pobjedu u završnici realno nije ni bilo. Konačan rezultat bio je 81:74 u korist beogradske momčadi.

Pobjedničku momčad su predvodili Anđušić i Musli s po 12 ubačenih koševa, dok je u redovima Zadra prvo ime bio Travis koji je zabio 18 koševa i tomu dodao devet skokova, veliku većinu u prvom dijelu, dok je devet dodao Ramljak, a Mikulić koš manje.