Junak 3:1 Hrvatski dragovoljac
Hrvatski dragovoljac

Dean Računica krenuo s pobjedom na klupi Junaka

S Gradskog stadiona u Sinju:Mišo Gulić • subota, 29.09.2012.

Junak je u sedmom kolu Druge HNL na domaćem travnjaku, pod vodstvom novog trenera Deana Računice, u srazu s Hrvatskim dragovoljcem došao do prve prvenstvene pobjede, samim time i bijega s dna ljestvice. S druge strane, Dragovoljac je nakon dva poraza prošle sezone od istog protivnika, nakon ovog najnovijeg, postao i svojevrsna sinjska "mušterija".

Junak - Hrvatski dragovoljac 3:1 (2:0)

Sinj, Gradski stadion, gledatelja: 500

Suci: Fratrić (Darda), Gradištanec, Prološčić (oba Osijek)

Strijelci: Mandac 26' (11m), Samardžić 36', Balić 88.; Rašić 59'

Junak: Runje, Matas, Medvid, Ljubas, Poljak, Samardžić, Matijašević (od 57. Balić), Mastelić (od. 63. Kozina), Petričić, Tadić (od 78. Kolić), Mandac.
Trener: Dean Računica

Hrvatski dragovoljac: Bošnjak, Špehar, Kluk (od 88. Žugaj), Jajčinović (od 46. Zlatar), Jazvić, Marošević, Gregov, Crepulja, Doležal (od 46. Rašić), Mršić, Bulat.
Trener: Krešimir Sunara

Dean Računica je nakon svega nekoliko dana provedenih u Sinju postao pravi "junak" kojemu su nakon susreta navijači dugo skandirali ime. Od samo početka bio je jasno da je igra s trojicom u obrani, koju je prakticirao bivši trener, poslana u povijest, vratio se Junak provjerenoj formaciji s četvoricom u liniji i s obzirom na prikazano u potpunosti pogodio te zasluženo došao do premijerne pobjede.

Prvih 20 minuta susreta nije ponudilo previše dobrih poteza, igralo se većinom između dva šesnaesterca, Junak je doduše imao blagu terensku inicijativu, stvorio i dvije poluprilike, međutim, udarci Mastelića i Mandaca nisu pogodili okvir gola.

Junak je potom sve više boravio na polovici gostiju, a bolju igru okrunio je u 26. minuti golom iz jedanaesterca kojeg je realizirao kapetan Mandac. Vodstvu Plavih je prethodio odličan ubačaj Matasa s desne strane kojeg je odlično primio Matijašević u kaznenom prostoru, okrenuo se i pucao, a njegov udarac rukom je zaustavio Špehar, zbog čega je sudac i pokazao na bijelu točku.

Mogao je Junak do izraženijeg vodstva doći u 33. minuti. Naime, pogriješio je u primopredaji lopte "potreseni" Špehar, spreman je bio Tadić koji krade loptu i u pratnji dva braniča Dragovoljca tuče s vrha kaznenog prostora, no ovaj put se iskazao gostujući vratar Bošnjak.

Izjave trenera:

Dean Računica, trener Junaka: "Bila je ovo teška utakmica, znao sam da je Dragovoljac odlična momčad koja igra od noge do noge i s dosta kratkih paseva. Početak utakmice smo malo odigrali u grču, vidjelo se da je pritisak ogroman, ali nakon toga smo se dignuli i odigrali odličnih pola sata do odmora kada smo zabili i dva gola. U nastavku sam igračima rekao da se ne povlače, ali vjerojatno je i psiha učinila svoje, gosti su potom izjednačili i nakon toga je bilo vrlo neugodno. Srećom Balić je odlično reagirao, zabio je gol i sada se lakše diše. Mislim da je sada svima u klubu pao kamen sa srca."

Krešimir Sunara, trener Hrvatskog dragovoljca: "Nakon niza dobrih igara došli smo se u Sinj nadigravati, ali danas nam nije dozvoljeno igrati nogomet. Ja ne umanjujem pobjedu Junaka, ali jednostavno je bilo nemoguće da sudac izvadi prvi žuti karton tek nakon sedmog brutalnog prekršaja domaćih. Ponavljam, čestitam Junaku na pobjedi i želim im da se što prije vrate na stare pobjedničke staze i da ostanu u ligi. Sudac je protiv nas dosudio penal koji nema veze s tim, dok s druge strane nije dosudio čisti u našu korist."

Ipak, nisu domaći dugo čekali do nove prilike koja ovaj puta nije ostala neiskorištena. Sijevnula je polukontra u 37. minuti koju je poveo Petričić, zatim na drugoj strani pronašao Samardžića koji se povukao prema sredini te s 18 metara prekrasnim udarcem pod gredu matirao vratara gostiju za povećanje vodstva na 2:0. Bio je to i rezultat s kojim su momčadi otišle na odmor.

Junak je i u nastavku nastavio pritiskati Dragovoljca, pokušao je Mastelić u 53., ali bez većih problema je tu opasnost otklonio vratar gostiju. Šest minuta potom gosti su smanjili rezultat, Jazvić je nakon dobre akcije povratnom loptom uposlio Rašića koji s 18 metara prizemnim udarcem pogađa za 2:1.

Odgovor domaćih stigao je u 65. kada je Tadić s boka idealno uposlio Balića koji s dva metra, neometan, loše tuče glavom i tako velika prilika Junaka odlazi u nepovrat.

Sinjani su u posljednjih 15 minuta ušli s rezultatskom prednošću, ali i s igračem manje, jer je upravo u toj minuti Samardžić zaradio drugi žuti karton.

Gosti iz Zagreba su potom pojačali ritam, domaćin se nesvjesno povukao u "krilo" svom vrataru, ali nedostajao je konkretniji završni pas da bi se ugrozio gol kojeg je čuvao Zlatko Runje.

U jeku najvećeg pritiska Dragovoljca Junak je u 85. izveo brzu kontru, odlično je Ljubas uposlio Balića koji se putem do gola otresao pratnje i hladnokrvno matirao Bošnjaka za, pokazalo se, pobjedu Junaka od 3:1 i bijeg sa začelja ljestvice.