Cedevita pokazala kvalitetu i pobijedila Budućnost

Edvard Burić • subota, 29.09.2012.

Cedevita je u Podgorici odigrala vrlo dobru utakmicu, pobijedila i pokazala da se s pravom nalazi u najužem krugu kandidata za sam vrh ABA lige. Zagrepčani su na teškom gostovanju protiv Budućnosti slavili 78:74.

Prvo kolo regionalne lige Cedeviti je donijelo vrlo težak ispit u glavnom gradu Crne Gore. Hrvatski predstavnik protiv kojega će svi ove sezone "gristi" upisao je pobjedu i već na startu natjecanja pokazao da s pravom ima visoke ambicije.

Od početka utakmice Cedevita se postavila autoritativno. Momčad Bože Maljkovića prvo je povela 4:0, zatim tricom Braceyja Wrighta 11:6, da bi 2:19 do kraja prve četvrtine nakon trice Ilievskog imala i najvećih plus osam (11:19). Klupa Budućnosti zatražila je minutu odmora koja im je očigledno odgovarala budući da su do kraja četvrtine napravili seriju od sedam poena i na mali odmor otišli s minimalnim zaostatkom (18:19).

Košem Milana Miloševića Budućnost je u 11. minuti prvi i jedini put u prvom poluvremenu povela - 20:19. Nakon toga ulogu lidera u gostujućem sastavu preuzima francuski reprezentativac Mickael Gelabale koji s pet vezanih poena vraća prednost na stranu hrvatskog euroligaša (20:24).

U nastavku Zagrepčani ubacuju u višu brzinu i dalekometnom tricom Greena bježe na 33:22. Do kraja poluvremena motivirani domaćin smanjuje na 35:40, a na veliki odmor se odlazi s plus sedam za Cedevitu (35:42).

Gosti bolje ulaze u treću četvrtinu i bježe na 50:40 zakucavanjem Babića iz kontre. Ipak, sa sedam uzastopnih poena vrlo raspoloženog Bosta Budućnost dolazi na 52:52. Nakon 30 minuta rezultat je 56:56.

Pred nam je bila zanimljiva posljednja četvrtina. Domaćin je drugi, ujedno i posljednji put na utakmici poveo - 57:56. Cedevita serijom 9:0 bježi na 57:65 i tjera domaćeg tenera na minutu odmora te ukazuje u kojem će smjeru krenuti dvoboj.

Budućnost je još jednom priprijetila s dvije vezane trice i došla na 65:66, ali Gelabale i Babić ukradenom loptom i zakucavanjem iz kontre lome utakmicu (65:72). Cedevita je uz manje probleme (trica Bosta za 70:72) mirno privela utakmicu kraju i upisala dva vrijedna boda. Završilo je 78:74 za Zagrepčane.

Goste je do pobjede predvodio Gelabale s 18 poena i četiri skoka. 12 je dodao Andrić (uz pet skokova), a po 11 Šuput (uz šest skokova) i Green (uz sedam asistencija i četiri skoka). Budućnost su s druge strane koštala vrlo loše izvođena slobodna bacanja (15/29). Najviše je ubacio Bost (25 koševa), a pratio ga je Popović sa 17 poena.