Cibona pognutih glava u Mađarskoj, brige prije Partizana

Ivor Krapac • srijeda, 03.10.2012.

Cibona je pretrpjela i drugi poraz na početku ABA lige. Momčad Veljka Mršića je u drugom kolu gostovala u mađarskom Szolnoku i slično startnom nastupu kod kuće protiv MZT-a, odigrala slabu utakmicu, a kao i nekoliko dana ranije u Domu Dražena Petrovića, Vukovi su za to bili kažnjeni na semaforu...

Poslije prva dva kola ABA lige, Cibonin dojam i rezultat izazivaju puno razloga za brigu u Domu Dražena Petrovića. Na startu natjecanja nadjačao ih je MZT, dok su u srijedu Vukovi izgubili i od drugog novaka u ligi, mađarskog Szolnoki Olaja, koji je sa 75:71 proslavio premijernu pobjedu u ovom društvu.

Bio je to susret kojim su dominirali napetost i nervoza, a domaća momčad ga je definitivno prelomila na svoju stranu s vodećom ulogom Martona Badera, bivšeg Ciboninog centra, u drugoj polovici posljednje četvrtine. Prije nego je Veljko Mršić potkraj utakmice postavio zonu, iskusni Szolnokijev centar mučio je svakoga tko ga je probao čuvati, iznuđivao prekršaje i trpao iz slobodnih bacanja, predvodeći domaće do 71:64 tri i pol minute do kraja.

U preostalom razdoblju do zadnje sirene, Cibosi su zakomplicirali utakmicu, ali bez dolaska do preokreta.

Poslije prve dvije četvrtine, najbolja vijest za Veljka Mršića i njegove igrače bio je rezultat, vodstvo od 36:31 pri odlasku na predah na svlačionicama. No, nakon obećavajućeg početka, s glavnom napadačkom ulogom DJ Strawberryja u Ciboninoj seriji od 11:0 za odlazak na ranih 11:4, dojam je bio manje dobar. Ispunjena i vrlo bučna dvorana u Szolnoku vidjela je obostrano ružnih i prekršajima rastrganih 20 minuta košarke, u kojima su uteg na vagi u korist Vukova bili individualna kvaliteta i izrazita dominacija u skoku, s 27-15 u tom segmentu na kraju prvog poluvremena.

No, ni u jednom trenutku Cibosi nisu djelovali dominantno, a slično se nastavilo i u trećoj četvrtini. Szolnoki je tada s tri trice vukao Gay, dok je Vukove predvodio Žižić, uglavnom iznuđujući prekršaje suparničkih centara Badera i Szaba, koje je kažnjavao realizacijom iz slobodnih bacanja.

U posljednjih 10 minuta ušlo se s 58:54 za Cibonu, a nakon što je Žižić na otvaranju posljednje četvrtine ubacio za 60:54, sve se vrlo brzo okrenulo na drugu stranu. Predvođeni Baderom i Kalveom, domaći su serijom od 8:0 prvo stigli do vodstva (62:60), a sredinom četvrtine i povećali na 66:62.

Poslije povećanja na 71:64 u 37. minuti, Szolnoki je bio još jedan korak bliže pobjedi, ali sve do završne sirene, nakon što je Mršić probao sa zonskom obranom, mađarska momčad djelovala je kao da se te pobjede prepala. Poenima Marčinkovića i Cartera, Cibona se minutu i pol do kraja približila na 71:69 i u narednih 40-ak sekundi imala dvije prilike za vodstvo - no, pokušaji Strawberryja i Cartera za tricu u dva uzastopna napada nisu bili uspješni.

Vukovi su se s posljednjom šansom oprostili nakon što je Kusov dalekometni ubačaj iz kuta kod zaostatka od 73:69 dosuđen kao dvica, bilo je to 15 sekundi do kraja, a kako je Gay na drugoj strani ubacio dva slobodna za povećanje na 75:71, nije ostalo dovoljno vremena za povratak.

Bader je bio glavni junak pobjedničke momčadi, s 18 poena i 14 skokova. Brandon Gay ubilježio je 20 poena i četiri asistencije, dok se Ernests Kalve pridružio s 13 poena.

Među Vukovima, najviše je zabio DJ Strawberry, 15 poena, a dodao je i sedam skokova i pet asistencija. No, Strawberry je imao slab šut iz igre, s ukupno 5/16, 5/14 za dvicu i 0/2 za tricu.

Pavle Marčinković upisao je 14 poena (2/8 iz igre) i devet skokova. Andrija Žižić, koji nije završio utakmicu na parketu zbog pet osobnih pogrešaka, istaknuo se s 12 poena, dok je Demond Carter imao 11 poena, sedam skokova, pet asistencija i dvije osvojene lopte.

Nakon dva poraza od momčadi protiv kojih su, na papiru, imali dobre argumente za pobjedu, Cibona se vraća kući, a idući suparnik bit će im teži. U subotu u 17 sati u Dom Dražena Petrovića dolazi Partizan.

• Obrisan korisnik05.10.2012. u 22:41
    Jebem solidno, upravo sam nasaomajmuna,budala moze biti smo onaj koji, kako rece, od 85 ide na tekme a nista nije shvatio, pogodi tko je to????Ostale baljezgarije ne zavrijedjuju komentar
  • Obrisan korisnik05.10.2012. u 11:31
    opet se ti javljaš....slabo jebeš ili nemaš pametnijeg posla?1. uspoređivati maccabi i szolnoki može samo budala. uz to, maccabi VEĆ JE igrao ABA ligu....2002/2003. sezona;)2.mađarska liga je slabija od naše. koji klub u mađarskoj je jači od cedevite, cibone (zanemarimo sad ovaj poraz), splita ili... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik04.10.2012. u 17:35
    Opet ti lupas,Ja te uopce ne vrijedjamAjmo redom:1. Prvi put u ABA ligi su bili i Maccabii Nymburg(Ceska) pa nisu bili najgori. Proslu godinu su igrali F4 Eurochalenga i izgubili od Besiktasa(prvak i osvajac kupa Turske) u zadnjim sekundama. Prije toga dobili i izbacili ruske, njemacke... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik04.10.2012. u 16:37