Cibona prekinula negativu protiv Partizana, sjela prva pobjeda

Iz Doma Dražena Petrovića:Ivor Krapac • subota, 06.10.2012.

Košarkaši Cibone su u trećem kolu stigli do prve ovosezonske pobjede u ABA ligi. Vukovi su u Domu Dražena Petrovića nadjačali beogradski Partizan, prekinuvši dvije godine i devet mjeseci dugo razdoblje bez uspjeha u međusobnim susretima, a kraj niza dogodio se bez obzira na ozljedu Cartera i malu minutažu Kusa, sa skraćenom rotacijom domaćina na vanjskim pozicijama...

Čekajući od 10. siječnja 2010. godine, kada je u Zagrebu slavila sa 69:59, Cibona se u subotu poslijepodne pobrinula za prekid pet utakmica dugog niza poraza protiv beogradskog Partizana. Poslije početka s 0-2 u ABA ligi, Cibosi su u trećem kolu pred svojim navijačima slavili s 80:72 i time osigurali malo olakšanja uoči nastavka sezone. Nakon nešto više vremena za trening, sljedeću utakmicu igrat će iduće nedjelje protiv Krke u Novom Mestu.

Vukovi su do prekida niza došli praktički bez pomoći Tweetyja Cartera i Davora Kusa. Amerikanac je odigrao do sredine prve četvrtine, da bi potom otišao s parketa zbog ozljede prepona, dok je Kus odradio malo više od dvije minute, a Mršić je, umjesto iskusnog Riječanina, ovog puta više koristio Dustina Warea i Hrvoja Kovačevića.

Vujošević na novinarskim mjestima

Duško Vujošević, suspendirani trener Partizana, nije mogao biti na klupi, ali nije bio daleko od svojih igrača. Vujošević je tijekom cijele utakmice sjedio na novinarskim mjestima, bliže tribinama, a dalje od klupe Beograđana.

Ipak, kako je otkrio njegov pomoćnik Velimir Gašić, koji je vodio utakmicu, prvi Partizanov trener nije bio samo uz momčad, već se i susreo s igračima tijekom poluvremena.

Cibonu je na putu do pobjede s 20 poena i osam skokova vodio Andrija Žižić, koji je bio osobito raspoložen prilikom konačnog bijega u posljednjoj četvrtini, s 14 poena u tom razdoblju. DJ Strawberry ubilježio je 13 poena, šest osvojenih lopti i četiri asistencije, dok se Tomislav Zubčić pridružio s 13 poena i pet skokova.

U gostujućim redovima istaknuo se Vladimir Lučić (25 poena, pet skokova), jedini s dvoznamenkastim brojem poena u Partizanovom dresu. Prvi dio njega bio je Dejan Musli (devet poena, 10 skokova).

Cibona je otvorila utakmicu bolje od gostiju iz Beograda. U obrani je to izgledalo sasvim solidno, s puno pritiska na vanjskim pozicijama, a na drugom kraju parketa prvi je povukao Tweety Carter, uz dvije trice za ranih 8:2. Ubrzo su se priključili Hamilton, Marčinković i Zubčić, koji je zakucavanjem u kontri poslije osvojene lopte i asistencije Dustina Warea povisio na okruglih +10, 15:5 na polovici prve četvrtine.

Momčad Veljka Mršića čuvala je svoju prednost sve do nekoliko crnih minuta na prijelazu iz prve u drugu dionicu. Započelo je s dvije Wareove izgubljene lopte, uz prekršaj u napadu i korake blizu centra, a poslije još nekoliko pogrešaka Vukova na oba kraja parketa, Partizan je povezao ukupnu seriju od 8:0 za dolazak do svojeg prvog vodstva, 23:22 u 12. minuti. U tom razdoblju, Beograđane je svojim poenima vukao Vladimir Lučić, njihov najefikasniji igrač u prvom poluvremenu.

Dvije obostrane osobne - u nekoliko sekundi

S kriterijem koji je u subotu imao sudački trojac predvođen Sašom Puklom, igrači obje momčadi trebali su biti oprezni u kakve kontakte ulaze, a osobito neobična situacija dogodila se u drugoj četvrtini. U razmaku od 10 ili 15 sekundi, Andriji Žižiću i Partizanovom centru Nikoli Milutinovu bile su dosuđene dvije obostrane osobne pogreške zbog borbe za poziciju pod košem, što je, kako je Žižić opisao poslije susreta, nešto što on još nije doživio tijekom karijere, koliko god iskusan bio.

Sve do završnice druge četvrtine, nije bilo većeg odvajanja ni na kojoj strani. Ipak, Mršićeva momčad na predah je otišla zadovoljnija od gostiju. Poslije mini-serije od 6:0, u posljednjoj minuti prvog poluvremena na semaforu je stajalo 46:40 za Cibose, da bi Lučić 20-ak sekundi prije velikog odmora zabio na smanjenje na 46:42, s koliko se otišlo u svlačionice.

Treća četvrtina počela je dobro za Mršićevu momčad, uz Wareovu tricu za povećanje na 49:42, no Partizan je uzvratio sa svojih 5:0, vratio priključak, a bez većeg odvajanja na bilo kojoj strani igralo se do sredine te dionice. No, nakon što su Beograđani bili na samo dva poena zaostatka, 56:54 na ulasku u 26. minutu, Vukovi su krenuli u seriju koja će završiti u ranoj fazi posljednje četvrtine.

S ukupno sedam minuta bez primljenog poena, Cibona je povezala svojih 10:0 i odmaknula na 66:54 osam minuta do kraja, ali iako su time zadali ozbiljan udarac Beograđanima, utakmica tada još nije bila riješena. Zahvaljujući i dvjema tehničkim pogreškama, dosuđenima Jagodiću Kuridži i Kovačeviću zbog prigovora, Partizan je serijom od 10:0 smanjio na 66:64 u 35. minuti, da bi Vukovi, bez obzira na još malo više pritiska na leđima, u nastavku reagirali kako je Mršić i želio.

Ponajprije zahvaljujući Andriji Žižiću, koji je bio mirne ruke šutirajući s poludistance, završnica utakmice otišla je na Ciboninu stranu. Serijom od 12:0 za bijeg do 78:64 dvije i pol minute do kraja, pobjeda je već bila praktički sigurna, a Vukovi u preostalom razdoblju nisu dopustili ulazak u dodatne komplikacije. Partizanu je jedino uspjelo smanjenje ispod 10 razlike, na završnih osam poena zaostatka.

• Obrisan korisnik07.10.2012. u 11:33
    Schade, dieses mal sollte partizan gewonen.
  • Obrisan korisnik06.10.2012. u 23:51
    utakmica katastrofa,jedni loši a drugi ajme majko...suci su silovali igru,svaki napad faul-negledljivo! igrači neznaju ni osnovne elemente košarke,toliko duplih,koraka i nošenih na jednoj profesionalnoj utakmici nisam davno vidio...Vujo i njegova Jugoplastika su doktori znanosti za ove
  • Obrisan korisnik06.10.2012. u 22:54
    Umjesto koga Hamilton?? Pa nije on cetvorka da mijenja Kuridzu a Zizic je igrao odlicno i nije bilo potrebe da ga se mijenja. Zasto stalno trazite dlaku u jajetu cak i kada se dobije utakmica i pritom pokazujete svoje neznanje kosarke. Jednostavno navijajte i to je to
  • Obrisan korisnik06.10.2012. u 22:44
    Strawberry je bio najbolji..barem šest ukradenih lopti i 13 koševa, uz to već je bio odličan u prva dva kola, ali teško će Cibona do final foura ove godine. Nadajmo se da hoće.
  • Obrisan korisnik06.10.2012. u 21:53
    Fino, mislim da Partizan neće u Hrvatskoj upisivati bodove ove godine :-))) u stvari hoće po jedan koji se u košarci iz nekog razloga daje za poraz