MAXtv Prva liga, 11. kolo, 06.10.2012, 19:00 h, Rijeka, Stadion na Kantridi, gledatelja: 3.500
Suci: Damir Batinić, Dalibor Conjar (oba Osijek), Goran Pataki (Đakovo), Tihomir Pejin (Donji Miholjac)

Josip Piršljin • subota, 06.10.2012.

Nakon šokantnog ispadanja od trećeligaša u Kupu i visokog poraza od Cibalije, Rijeka se vratila na pobjedničke staze protiv regionalnog rivala Istre 1961. Iako su vodili, Puljani su na kraju kasnim pogotkom Datkovića upisali treći uzastopni poraz u prvenstvu.

Derbi Rijeke i Istre 1961 na Kantridi otišao je na stranu momčadi Elvisa Scorije. I bijelima i zeleno-žutima ova je utakmica bila posebno važna ne samo zbog rivaliteta, već i zbog pozicije u kojoj su se našli nakon slabijih predstava. Istrani su držali bod sve do 89. minute, ali Riječani su uspjeli osvojiti sva tri.

I Rijeka i Istra su u ovaj dvoboj ušle s lošijim rezultatima u zadnje vrijeme stoga su obje momčadi na umu imale samo pobjedu. Riječki su se nogometaši nastojali iskupiti svojim navijačima zbog ispadanja od trećeligaša u Kupu, te zbog neugodnog poraza od Cibalije u prošlom kolu domaćeg prvenstva.

Zeleno-žuti su na Kantridu otputovali s namjerom da prekinu niz od dva poraza koja su im nanijeli Lokomotiva i Osijek. Trener Igor Pamić ponešto je mijenjao u početnom sastavu pa su se tako od početka među prvom jedanaestoricom našli Ivan Zgrablić i Andrea Ottochian koji je upao na desno krilo umjesto Krešimira Prgometa.

U prvih dvadesetak minuta gledatelji pod riječkim stijenama nisu vidjeli previše atraktivan i zanimljiv nogomet. Puno se igrača koncentriralo u sredini terena pošto je Rijeka igrala 3-5-2 sustavom, a Istra u formaciji 4-2-3-1. Nešto su aktivniji bili domaći igrači, ali to nisu kapitalizirali.

U 21. minuti gostujući sastav je poveo. Sandi Križman je očekivao ubačaj u šesnaestercu, a povlačenje Nike Datkovića sudac Damir Batinić okarakterizirao je kao prekršaj dovoljan za jedanaesterac. Loptu je u svoje ruke uzeo Stipe Bačelić-Grgić i poslao Roberta Lisjaka u krivu stranu za 1:0 Istre.

Riječanima je trebalo dosta vremena da se oporave od tog šoka tako da su prvu ozbiljniju priliku imali tek u 34. minuti kada je snažnim volejem loptu opalio Goran Mujanović, no dobro je reagirao Andrej Prskalo. Probao je kasnije i Josip Brezovec, ali ponovno je na mjestu vratar Istre. Desetak minuta prije kraja prvog dijela Batinić je isključio trenera gostiju Pamića jer je uzeo loptu i odbio je predati igraču Rijeke prilikom ubacivanja sa strane za domaće.

Do izjednačujućeg pogotka Rijeka je došla dvije minute prije kraja prvog poluvremena. Brezovec je ubacio loptu u sredinu gostujućeg kaznenog prostora gdje je sjajno prima Danijel Cesarec i zabija za 1:1. Obrana Istre je u toj situaciji prilično loše reagirala jer je dopustila da domaći napadač neometano prihvati loptu u sredini šesnaesterca i poentira.

Početkom nastavka igralo se ipak malo otvorenije s obje strane, a više su loptu u svojim nogama imali igrači iz Pule. Dobre su pokušaje imali Goran Roce i Cesarec na drugoj strani, a malo je nedostajalo i da slobodan udarac Brezovca završi u mreži.

Sredinom drugog dijela bijeli su preuzeli inicijativu i bili aktivniji u pokušajima da osvoje sva tri boda jer bi im čak i remi u ovoj utakmici predstavljao neuspjeh. U 71. minuti u izglednoj se situaciji našao Andrea Mutombo kada je glavom pucao, ali preko vratnice. Šest minuta prije kraja Damir Kreilach je pogodio stativu snažnim udarcem u trenucima opsade Istrinog gola.

Zasluženu pobjedu Riječani su osigurali u 89. minuti kada je obrana Istre konačno popustila. Na ubačaj iz kornera najbolje je reagirao branič Datković koji je uspio pogoditi suprotni kut Prskala za velika tri boda i prekid negativnih rezultata.