Budućnost i Crvena zvezda do prvih pobjeda

Branimir Korać • nedjelja, 07.10.2012.

Košarkaši Budućnosti i Crvene zvezde u trećem kolu ABA lige upisali su prve ovosezonske pobjede. Na svojim parketima su ugostili momčadi MZT Skoplja i Union Olimpije i nanijeli im prve ovosezonske poraze što otvara teoretsku mogućnost da nakon trećeg kola pola lige ima omjer 2-1, a druga polovica 1-2...

Nakon prva dva kola ABA lige Budućnost i Crvena zvezda su upisali po dva poraza i domaći susreti protiv MZT-a i Union Olimpije bili su im izuzetno važni kako bi se vratili na pravi put. Na kraju su uspjeli slaviti i to u susretima koji nisu obilovali rezultatskom neizvjesnosti.

Budućnost je u Podgorici ugostila MZT iz Skoplja i slavila 81:71. Crnogorski prvak je dominirao cijelim tijekom susreta i na kraju je zasluženo slavio iako su se Makedonci u završnici susreta uspjeli približiti na 73:66 i zaprijetiti ulaskom u tijesnu završnicu.

Već u prvom poluvremenu momčad Dejana Radonjića stvorila je solidnu zalihu riješivši taj dio igre s 47:35 da bi u nastavku susreta prednost porasla i na ogromnih 72:52. Nakon toga je uslijedio pad u igri domaćina koji gosti koriste za seriju 14:1 i smanjenje rezultata, ali ipak u završnici je Budućnost ponovno povezala redove te slavila bez većih problema.

Budućnost je predvodio Čedomir Vitkovac s 19 poena, a Demarquis Bost je dodao 15 poena i šest skokova. Kod MZT Skoplja Damjan Stojanovski je ubacio 13 poena, a Cade Davis 11.

Trener Skopljana je bio razočaran nakon susreta jer smatra da njegova momčad nije odigrala niti približno kako je očekivao. "Domaćin je zasluženo slavio jer je bio bolji tijekom cijelog meča. U drugoj i trećoj četvrtini smo ubacili po 13 poena i tu smo zaustavljeni, zabili su nam puno laganih poena, razigrali smo Vitkovca i naravno da sam nezadovoljan. Mi smo odigrali ispod 50 posto naših mogućnosti", rekao je nakon susreta Aleksandar Todorov.

Prvu pobjedu je upisala i Crvena zvezda koja je tijekom tjedna smijenila Milivoja Lazića i na klupu dovela Vladu Vukoičića. Trenerska promjena je očito izazvala pozitivan šok i Zvezda je protiv Union Olimpije odigrala dobru utakmicu i lako slavila 87:76.

Pobjeda Beograđana je mogla biti i uvjerljivija s obzirom da su domaći košarkaši poput Budućnosti imali vrlo visoku prednost koju su gosti uspjeli na kraju smanjiti. Prednost domaćina je iznosila i više od 20 poena razlike, gosti su u posljednjoj četvrtini smanjili zaostatak, ali nisu zaprijetili potpunim povratkom.

"Mi smo odigrali očajnu obranu, posebno u reketu otkud smo primili čak 46 poena. Crvena zvezda je izuzetno jaka ekipa i njezin 13. i 14 igrač bi u Union Olimpiji mogli igrati. Ovo je vrlo jaka i izjednačena liga u kojoj svatko može do pobjede i nijedan rezultat nije neko veliko iznenađenje", rekao je nakon susreta trener Ljubljančana Sašo Filiposki.