Zadar blijed u Novom Mestu, Krka pobjegla u drugom poluvremenu

Ivor Krapac • ponedjeljak, 08.10.2012.

Košarkaši Zadra nisu bili uspješni u Novom Mestu, na drugom ovosezonskom gostovanju u ABA ligi. Poslije dobrog dojma kod Partizana u Beogradu, u utakmici u kojoj su dugo bili u vodstvu, pa odlične predstave i uvjerljive domaće pobjede nad Crvenom zvezdom, Zadrani nisu bili na istoj razini u ogledu s Krkom, koja je sve prelomila u drugom poluvremenu, na putu do završnih 16 poena prednosti...

Za razliku od dosadašnje dvije ovosezonske utakmice u ABA ligi, obje protiv beogradskih suparnika, Zadar nije bio podjednako kvalitetan u trećem kolu. U Novom Mestu su loše otvorili utakmicu, sa ranim zaostatkom od 12:2, a iako su u nastavku nekoliko puta vraćali nadu, Krka je cijelo vrijeme bila korak ispred, na koncu slavivši sa 78:62.

Poslije 32:25 na poluvremenu, domaća momčad je do nedostižne prednosti stigla u završnici treće četvrtine, uz odmak na 55:38 u 29. minuti. U posljednjoj dionici Zadar nije mogao bliže od 12 poena zaostatka, a u završnici susreta bilo je i +22 za Krku.

Domaću momčad je s 21 poenom i osam skokova vodio Edo Murić. Jaka Klobučar imao je 16 poena i šest skokova, a Jakov Vladović 16 poena, šest skokova i po zapisu statističara, pet asistencija, iako se činilo da ih je bilo i više. Ubilježio je i šest izgubljenih lopti.

Zadrane su s po 13 poena vodili Romeo Travis i Marko Ramljak, no Travisov veliki problem bio je šut, samo 6/17 iz igre. Goran Vrbanc, vodeći adut momčadi Ante Nazora u pobjedi nad Crvenom zvezdom, ovog puta nije bio raspoložen. Imao je samo tri poena za 10 minuta na parketu, s 1/5 iz igre, 0/3 za tricu, a dodao je i dvije izgubljene lopte.

Zadrovi problemi bili su vidljivi već do sredine prve četvrtine. Predvođena Murićem, Pavičem i Klobučarom, Krka je serijom od 12:0 otišla do okruglih +10, 12:2, a da se u nastavku početne dionice nisu jako mučili s izgubljenim loptama, domaći su mogli izboriti i veću prednost. S druge strane, Zadranima je velik uteg oko vrata bio izrazito slab šut. U prvih 10 minuta imali su samo 2/14 iz igre, završivši tu četvrtinu sa zaostatkom od 14:7.

Sredinom druge dionice, momčadi Ante Nazora napokon se otvorilo i izvana, uz tri trice, jednu Delaševu i dvije Baturove, za približavanje na 23:20 četiri i pol minute do poluvremena. Krka se nije uspjela previše odvojiti do 15-minutnog predaha u svlačionicama, poslije 20 minuta bilo je sedam razlike, ali s najboljim minutama Jakova Vladovića u ovom ogledu, treća četvrtina donijela je odluku u korist domaćina.

Nešto sam, a više asistirajući suigračima, 29-godišnji Zadranin u dresu Krke bio je najzaslužniji što su se domaći odvojili na puno veću prednost. Nakon što je Vladović pronašao Klobučara i Murića na otvorenim pozicijama za tricu, što su obojica iskoristili, u 27. minuti na semaforu je stajalo 50:36 za slovensku momčad, a malo kasnije, kada je vodeći razigravač Novomešćana bio na predahu na klupi, to vodstvo postalo je i veće, 55:38 na ulasku u posljednju minutu treće četvrtine.

Zadrova nada više nije bila velika. Smanjujući na -12 sa svoja četiri poena u ranoj fazi posljednje dionice, donekle ju je vraćao Bariša Krasić, ali uz tricu i dodatno bacanje Domena Lorbeka poslije Krasićevog prekršaja na šutu, pa tricu Vladovića, Krka je pet minuta do kraja pobjegla na 72:51 i time otklonila sve dvojbe. Zadrani su kasnije bili i na 22 poena zaostatka, a do kraja su uspjeli smanjiti na malo ugodnijih -16.

U Novom Mestu nisu bili pravi, ali dobra vijest za Antu Nazora i njegove igrače je da se sada vraćaju kući. Za tjedan dana pokušat će ponoviti ono što su pokazali protiv Crvene zvezde u domaćem ogledu s Union Olimpijom.