SP 2014. kval. skupina A, 12.10.2012, 20:45 h
Wales
Wales 2:1(0:1) Škotska
Škotska

Josip Piršljin • petak, 12.10.2012.

Nogometna reprezentacija Walesa priredila je malo iznenađenje u kvalifikacijskoj skupini za Svjetsko prvenstvo u kojoj se nalazi i Hrvatska. Sjajnom partijom Garetha Balea Velšani su uspjeli preokrenuti vodstvo Škotske i na taj način upisati prve bodove.

Wales je vratio nadu da će na ljeto 2014. godine vidjeti Brazil. Iako su gubili sve do 81. minute, igrači Crisa Colemana uspjeli su pobijediti Škotsku. Reprezentacija Craiga Leveina tako je ostala na samo dva osvojena boda u tri utakmice i predstoji joj žestoka borba do kraja kvalifikacija ukoliko želi otputovati na Svjetsko prvenstvo.

Obje reprezentacije su u ovu utakmicu ušle s nadom kako će doći do prve pobjede i tako zadržati izglede za plasman na Svjetsko prvenstvo. Škotska je ušla u kvalifikacije s velikim ambicijama, ali je nakon prve dvije utakmice osvojila samo dva boda. Oba susreta igrala je pred svojim navijačima, a do remija su stigli nogometaši Srbije i Makedonije.

Wales je, pak, bio u još težoj situaciji jer u prva dva kvalifikacijska dvoboja ostao bez ijednog boda. Sastav Colemana je za razliku od Škota obje utakmice igrao u gostima, a nakon pristojnog poraza od Belgije uslijedila je prava katastrofa u Novom Sadu protiv Srbije, Wales je izgubio sa 6:1.

Domaći navijači su se uzdali u Garetha Balea koji je bio u početnoj jedanaestorici Walesa. Igrač Tottenhama je imao i prvu priliku na utakmici kada je uputio neugodan udarac, ali nije pronašao mrežu Allana McGregora. Škoti su bili prilično samozatajni u početku susreta.

Wales je imao dobru priliku da dođe do početne prednosti kada je Steve Morison glavom pucao previsoko, a uskoro su gosti uzvratili. Steven Fletcher, igrač Sunderlanda, asistirao je Jamesu Morrisonu koji je natrčao i snažno opalio loptu koja je prošla pored Lewisa Pricea u gol za 1:0 Škotske.

Gostujući sastav je zaigrao bolje nakon vodstva i mogao je vrlo brzo povećati svoju prednost, no nije bilo dovoljno preciznosti. Potom su se Velšani oporavili od šoka i počeli sve više prijetiti, posebno preko Balea i Joea Allena. Ipak, do pogotka nisu stigli, te se na odmor otišlo s minimalnom prednošću Škota.

Wales je u nastavku više pritiskao i bio angažiraniji u potrazi za golom, dok su Škoti bili zadovoljni vodstvom od 1:0 i koncentrirali su se više na obranu nego na napad. U jednom od izlazaka prema domaćim vratima, Alan Hutton je bio blizu povećanja prednosti, no nekako je loptu iz mreže izvadio Price.

Napadi su se domaćima isplatili u 81. minuti. Bale, koji je definitivno bio najraspoloženiji na travnjaku, izborio je jedanaesterac nakon prekršaja Shauna Maloneya. Sam je odlučio i izvesti udarac s bijele točke i bio je precizan čime je njegova reprezentacija izjednačila na 1:1.

Devet minuta kasnije Bale ponovno stupa na scenu. Kada se već činilo da će susret završiti bez pobjednika, Tottenhamov igrač je prekrasnim pogotkom donio Walesu vodstvo i prve bodove u skupini. Sjajno je iz velike daljine opalio po lopti i McGregor nije imao nikakve šanse. Škotima se osvetila povučena igra u nastavku.

• Obrisan korisnik13.10.2012. u 15:27
    Breaking news:"Bieber moli Boga da Ramsey ne igra u Osijeku,jer ako zabije zna se tko je sljedeći.Također,doznajemo kako je njegov menadžer ponudio specijalnu nagradu Pletikosi ako mu spasi život svojim obranama!!"
  • Obrisan korisnik13.10.2012. u 08:06
    Bale je čudo
  • bbbvt13.10.2012. u 01:55
    Čini mi se da je Ramsey skupio drugi žuti i da neće igrati u Osijeku, nije li tako?
    bbbvt
  • Mihalj13.10.2012. u 01:16
    u utorak zaustavit balea, pazit da tip ne odglumi neki penal i to bi trebalo bit ok.