Split poražen u Laktašima, Igokea zadržala stopostotni učinak

Vedran Babić • subota, 13.10.2012.

Košarkaši Splita nisu uspjeli nanijeti Igokei prvi poraz u 4. kolu ABA lige. Na gostovanju u Laktašima Žuti su poraženi s 15 koševa razlike, a presudnom se pokazala druga četvrtina koju su domaćini dobili 22:12...

I dok su na domaćem parketu na Gripama neprikosnoveni, košarkaši Splita još uvijek traže dobitnu kombinaciju na gostujućim terenima. Prije desetak dana izgubili su u Ljubljani od Union Olimpije, a ove subote u Laktašima od Igokee. Bilo je 79:64.

Domaćini su znalački iskoristili brojne "poklone" Splitovih igrača. Naime, gosti su izgubili 18 lopti (12 u prvom poluvremenu), a šut za tri bio im je vrlo loš (4/19). Svoj prvi dalekometni ubačaj Split je ostvario tek u 26. minuti u desetom pokušaju (Subotić). Domaćini su prijetili sa svih strana, o čemu dovoljno govori činjenica da su se sva desetorica njihovih igrača sa značajnijom minutažom upisala u strijelce.

Početak utakmice protekao je u prilično ujednačenom tonu. Igokea je povela 6:2, a Split okrenuo na 12:8 nakon što je Mimica realizirao oba slobodna bacanja. Prva četvrtina završila je 18:18, a nakon što je početkom druge četvrtine Vujčić pogodio za vodstvo Splita 20:18, uslijedila je serija domaćina 14:2 za odlazak na plus deset (32:22).

Split je ubrzo smanjio na šest razlike i imao tricu za dodatni priključak, no Subotić je bio neprecizan. Split je sve više ulazio u probleme s osobnim greškama, a domaći košarkaši bili su pribrani s crte slobodnih bacanja. Jorović i Hammonds ubacili su po dva bacanja i Igokea je na odmor otišla s deset koševa viška - 40:30.

Još veće probleme gostujućem treneru Mladenu Erjavcu uzrokovali su Vujčić i Vukušić, koji su prikupili po tri osobne greške. Žuti su u prvom dijelu izgubili čak 12 lopti, a Igokea je iz slobodnih bacanja postigla gotovo polovicu koševa (17).

Nepreciznost Splitovih igrača u tricama prenijela se u drugom poluvremenu na šut za dva. Od prvih šest šuteva iz igre Žuti su pogodili samo jedan i to su domaćini kaznili povećavši svoju prednost na 50:32. Košarkaši Igokee značajno su poboljšali svoj šut iz igre te su košem Gajovića krajem treće četvrtine poveli 20 razlike - 60:40.

Vanjski šut Splita u tim trenucima napokon je proradio i to je rezultiralo serijom 10:0 za smanjenje na 60:50. No, povratak Žutih bio je kratka vijeka. Šut gostiju ponovno je stao pa se Igokea brzo odvojila na plus 17 (69:52). Tu je priči bio kraj. Do kraja je bilo ostalo sedam minuta, što nije bilo dovoljno za preokret.

Raznovrsnu "lepezu" strijelaca domaće momčadi predvodili su Edwards s 13 poena i Joksimovič s 12. Vrlo dobru partiju pružio je Jorović ubacivši sedam poena uz pet skokova, tri asistencije i dvije ukradene lopte.

Kod gostiju Mimica je zabio 17, no promašio je sve četiri trice. Vujčić je bio na standardno visokoj razini s 14 poena, devet skokova i tri asistencije, dok je Sobin ostvario double-double. Postigao je deset poena i uhvatio deset skokova te ukrao čak četiri lopte, najviše na utakmici. No isto tako je izgubio četiri lopte te je po tom učinku bio najlošiji na parketu.

U petom kolu ABA lige, u subotu 20. listopada, Split na Gripama dočekuje MZT Skopje Aerodrom, a Igokea će svoj stopostotni niz pokušati nastaviti dan ranije u gostima kod Crvene Zvezde.