Portugal ponovno u očaj bacio svoje navijače, Rusi do slavlja tek u završnici

Mišo Gulić • utorak, 16.10.2012.

Rusi su nakon slavlja nad Portugalom upisali novu pobjedu na domaćem terenu, minimalno i golom tek u završnici susreta, a upravo su Cristiano Ronaldo i društvo zaslužni za jednu od većih blamaža u novijoj povijesti i tek bod u sudaru sa Sjevernim Ircima. U istoj grupi Izrael je došao do druge pobjede nad protivnicima koje je svladao i prije četiri dana. U grupi G do očekivane uvjerljive pobjede došla je Bosna i Hercegovina, standardnih 1:0 upisali su Grci na gostovanju u Slovačkoj, a u istoj skupini do prve pobjede stigla je i Latvija protiv najslabije reprezentacije u skupini, Lihtenštajna.

Grupa F

Rusija - Azerbajdžan 1:0 (0:0)
(Širokov 84')

Rusi su i nakon četvrtog kola ostali na stopostotnom učinku, ali dosta teže nego se to očekivalo. Naime, u goste im je stigao Azerbajdžan i držao se sve do pred kraj susreta kada je silan pritisak ruske momčadi ipak urodio plodom, dovoljno za nova tri boda i novi korak ka Brazilu.

Rusi su od prve minute snažno krenuli prema golu gostima, stvorili i neke prilike, ali nisu se Azerbajdžanci dali pa su na odmor odnijeli čistu mrežu. Izabranici talijanskog stratega Fabija Capella sve do pred kraj utakmice nisu imali ideje kako zabiti gol gostiju, no u 84. minuti se ukazao Širokov i tako svoju momčad spasio blamaže pred domaćim navijačima.

Portugal - Sjeverna Irska 1:1 (0:1)
(Postiga 79'; Norwood 39')

Portugal se prva dva kola doslovno provukao protiv Luksemburga i Azerbajdžana, zatim je prije četiri dana poražen od Rusije, da bi vrhunac njihove loše igre bio mršavi bod na domaćem terenu u sudaru sa slabašnim Sjevernim Ircima. Izuzev Iraca, vjerojatno se zbog ovog rezultata bučno slavilo i u Rusiji koja sada ima pet bodova prednosti.

Portugal je očekivano nasrnuo na gol gostiju od samog početka, ali ponovno je tu bilo nekoliko poteza viška, ponovno su težili pretjerivanju i "divili" se vlastitim sposobnostima, a njihovu neopreznost i preveliku samouvjerenost kaznio je u 30. minuti Norwood za gostujuće vodstvo od 0:1. Domaći su tada sve karte bacili u napad, što im se tek donekle isplatilo, jer je u 79. Postiga poravnao rezultat na 1:1 , ali više od toga nije išlo pa su na kraju veliki bod slavili Sjeverni Irci.

Izrael - Luksemburg 3:0 (2:0)
(Hemed 14', 48', Basat 26', )

Isti protivnici snage su odmjerili i prije četiri dana, a tada su Izraelci bili bolje raspoloženi i u gostima slavili s uvjerljivih 6:0, dok su na domaćem terenu na kraju slavili s upola manjim učinkom od 3:0. Izraelci su s ove dvije pobjede popravili dojam nakon izuzetno lošeg starta u prvim kvalifikacijskim obračunima.

Izraelci su na vodstvo čekali svega 14. minuta, a tada je spretno reagirao Hemed, da bi nakon novih 12 minuta igre njihovu prednost udvostručio Basat. S tim rezultatom momčadi su otišle i na odmor, a u nastavku svoju bolju igru domaćini su naplatili drugom golom Hemeda za konačnih 3:0.

Grupa G

Latvija - Lihtenštajn 2:0 (1:0)
(Bulvitis 29', Gauracs 77')

Latvijci su se tek u četvrtom kvalifikacijskom kolu mogli radovati prvim bodovima, no takvo što je i očekivano s obzirom na to da im je u goste stigla najlošija momčad u grupi, reprezentacija Lihtenštajna koja je tako ostala jedina bez bodova na kontu.

Prvu pobjedu i bodove uopće Latvijci su zaslužili postignutim po jednim golom u svakom poluvremenu. U prvom dijelu zabio je Bulvitis, dok je 13 minuta prije kraja sve sumnje odagnao Gauracs i tako donio zadovoljstvo u njihov tabor nakon tri uvodna poraza.

Slovačka - Grčka 0:1 (0:0)
(Salpingidis 63')

Grci su na sebi svojstven način, minimalnom pobjedom, došli do nove pobjede na teškom gostovanju u Slovačkoj, čime su i dalje ostali bok uz bok s Bosnom i Hercegovinom, s kojom će se i obračunati za prvo mjesto u skupini i izravan plasman na Svjetsko prvenstvo.

Grci su postavili čvrsti blok ispred svojih vrata, prijetili iz kontranapada, dok su domaći istina pokušavali, no ne pretjerano uspješno. Prvi dio zaključen je bez golova, da bi u nastavku Salpingidis, golom u 63. minuti, Grcima donio vodstvo, pokazalo se i pobjedu s kojom i dalje u svojim rukama drže vlastitu sudbinu.

BiH - Litva 3:0 (3:0)
(Ibišević 28', Džeko 35', Pjanić 41')

Vrlo dobar bod osvojen u prošlom kolu na gostovanju kod Grčke, Bosna i Hercegovina je potvrdila očekivanom pobjedom nad Litvom, čime je i dalje ostala na prvom mjestu u grupi pa se sada s pravom stavlja u ulogu prvog favorita.

Litva je u Zenici držala nulu skoro pola sata, a onda se susjedima otvorilo. Prvi gol zabio je Ibišević u 28. minuti, na 2:0 povisio je Džeko u 35., da bi konačnih 3:0 postavio Pjanić četiri minute prije odlaska na odmor. Bosna je i u nastavku bila dominantna, kreirala velik broj prigoda, ali rezultat se ipak nije mijenjao, no prepuni stadion velikim je pljeskom na kraju pozdravio svoje junake.

• Obrisan korisnik17.10.2012. u 10:35
    BiH konačno izgleda kao zrela i normalna repka. Sazreli su za odlazak na SP definitivno...
  • Obrisan korisnik17.10.2012. u 08:46
    a glupi portugal ce opet jedva do 2. mjest u grupi, i onda ce ga FIFA pomazit nositeljstvom u play-offu, i opet cemo u uvodnim spicama morat gledat zalizanog kretena
  • Obrisan korisnik17.10.2012. u 07:58
    bih je dobila najlakšu moguću skupinu ali morala je i njih ''pogledat'' sreća jednom.. uglavnom mislim da brazila neće vidit, grci rješavaju tu skupinu na svoj način, dakle protiv bih u gostima na 0:0 ili 0:1 ako bosanci postanu nervozni.. vjerojatno će bit ispred slovačke na 2. mjestu i onda u... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik17.10.2012. u 07:30
    slažem se s ovime...BIH je zaslužila sa svojom igrom konačno bit na velikom natjecanju!! naprijed susjedi..
  • JeremijaX17.10.2012. u 00:11
    Hoću Bosnu i Hercegovinu na velikom natjecanju! Sad ili nikad!