SP 2014. kval. skupina A, 16.10.2012, 20:45 h
Belgija
Belgija 2:0(0:0) Škotska
Škotska

Josip Tolić • utorak, 16.10.2012.

U jednom od tri večerašnja dvoboja skupine A kvalifikacija za Svjetsko nogometno prvenstvo 2014. Belgija je u Bruxellesu svladala Škotsku 2:0 pogocima Bentekea i Kompanyja i zadržala dobar "kurs" prema Brazilu.

Teško, ali zasluženo Belgija je upisala nova tri boda u "hrvatskoj" skupini A kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Brazilu. Izabranici Marca Wilmotsa mučili su se s hrabrim Škotima poluvrijeme i pol, a potom dvama golovima u tri minute riješili pitanje pobjednika.

Krenuli su domaćini uraganski u susret i bili vrlo blizu pogotka već u drugoj minuti, kada su trojica igrača u istoj akciji iz blizine pokušala zatresti mrežu Škota, ali vratar McGregor bio je nesavladiv. Iskazao se Beşiktaşov čuvar mreže i u pokušajima Chadlija i Bentekea do sredine prvog poluvremena, a onda je Shaun Maloney iz slobodnog udarca bio decimetrima blizu gostujućeg vodstva.

Živnula je utakmica u potpunosti do kraja poluvremena, pa se tako Dembélé malo iza isteka pola sata igre umalo upisao u strijelce, a Commons je uzvratio tik pred odmor. Belgijci su djelovali konkretniji prema naprijed, ali nedostajalo je prave reakcije u završnici.

Spasa Otočanima, međutim, nije bilo u nastavku. Benteke je, nakon što je u 50. minuti zatresao gredu odličnim udarcem glavom, bio nešto precizniji u 67. pogodivši na drugoj vratnici nakon udarca iz kuta za 1:0.

Nisu se gosti mogli ni snaći kako treba nakon rezultatskog zaostatka, a uslijedio je novi šok. Samo dvije minute nakon toga Kompany je napravio "nered" po desnoj strani šesnaesterca i poslao loptu u gornji desni kut škotskih vrata. Pritisak je konačno splasnuo i domaćin je do kraja suvereno uspio održati prednost koja mu i dalje, zbog bolje ukupne gol-razlike, jamči vodeću poziciju u skupini A, ispred Hrvatske.

• Obrisan korisnik17.10.2012. u 06:39
    Neznam zašto bi pobjeda Belgije u Srbiji bila vrednija od našeg boda u međusobnim susretima i činjenice da dolazu u Zagreb. Ako lovimo prvo mjesto trebamo biti 100% doma i nema zime jer pobjedama doma idemo u Beograd kod raspale Srbije (koja ide prvo u Zagreb i pa u Belgiju, pa tek mi idemo... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik16.10.2012. u 23:30
    iako igramo doma s belgijom,oni su ipak u malo boljoj situaciji od nas jer su dobili srbiju u gostima,tako da ne vjerujem da ih neće uspjeti ni doma pobjedit. dok nama predstoje 2 utakmice sa srbijom koja i da izgubi sve šanse uvijek će na nas biti napaljen više nego na ikoga drugog
  • Obrisan korisnik16.10.2012. u 23:20
    da galebe, ali ja nekako imam osjećaj da bi se Belgijanci mogli poskliznuti u Makedoniji, a mi se moramo paziti otočana u gostima, nisu to sigurni bodovi, bit' će još svašta u našoj grupi........
  • Obrisan korisnik16.10.2012. u 22:57
    e da... biti će ovo borba do kraja sa Belgijancima - čini se da ćemo jednostavno morati sve utakmice pobijediti za prvu poziciju... ali uostalom, to smo nekako i predpostavljali da bi se moglo dogoditi...