Josip Tolić • utorak, 16.10.2012.

U kvalifikacijskim susretima u skupinama B i C odigranim u utorak najzvučnije odjekuje veliki povratak Švedske protiv Njemačke u Berlinu od 4:0 do 4:4, dok su pažnju privlačile i sigurna pobjeda Italije nad Danskom te remi Bugarske u Pragu.

Skupina B

Talijani su svoj put prema Brazilu nastavili sigurnom pobjedom nad Danskom iako su kraj dočekali s desetoricom igrača. U susretu dvaju sudionika ovogodišnjeg Eura bolji je bio finalist koji je poveo preko Riccarda Montoliva u 33. minuti, a za potpuno "ludilo" na stadionu Giuseppe Meazza pobrinuo se Daniele De Rossi novim golom samo četiri minute potom.

U posljednjim trenucima prvog dijela Danci su se vratili u utakmicu zahvaljujući Williamu Kvistu, a stvari su izgledale još povoljnije za njih kad je već u prvoj minuti nastavka isključen Pablo Osvaldo. Azzurrima to nije smetalo, dapače - samo nekoliko minuta potom Mario Balotelli zabio je za 3:1, rezultat koji se održao do kraja dvoboja. Danska je tako nakon tri ogleda i dalje bez pobjede, dok Italija drži prvo mjesto s 10 bodova iz četiri utakmice.

U drugom dvoboju iz ove skupine u Pragu snage su odmjerile Češka i Bugarska, no mreže se nisu tresle. Domaćini su tijekom cijele utakmice bili nešto bolji protivnik i imali više izglednih prilika po gol, ali koncentrirana obrana Bugara nije dopustila Česima da dođu do pobjede i prestignu ih na ljestvici. Ovako je Bugarska ta koja prati Talijane sa šest bodova, a Češka bod iza (uz utakmicu manje).

Skupina C

Upravo fantastičan i nevjerojatan bio je ogled Njemačke i Švedske u Berlinu koji je završio bez pobjednika uz osam postignutih pogodaka (4:4). Malo se tko mogao nadati da će Skandinavci izvući bilo što osim poraza u glavnom gradu nakon što je Miroslav Klose dvama pogocima u osmoj i 15. minuti još jednom pokazao kako igra u fantastičnoj reprezentativnoj formi. Za čistu "peticu" nakon prvog poluvremena pobrinuo se Mertesacker pogodivši za 3:0.

Pravu rapsodiju Elfa potvrdio je rođendanski slavljenik Mesut Özil u 11. minuti nastavka četvrtim golom u mreži Isakssona, a onda je počela igrati neka druga Švedska. Zlatan Ibrahimović najavio je preokret malo iza pola sata igre, a šok nakon prvog primljenog pogotka iskoristio je Lustig već u 64. minuti. Niti ulazak Götzea umjesto Müllera nije pomogao Löwu da zadrži pobjedu; Elmander je u 76. minuti smanjio na 4:3, a za potpunu dramu pobrinuo se Rasmus Elm pogotkom u trećoj minuti sudačke nadoknade za čudesnih 4:4 gostiju. Njemačkoj je ovo prvi gubitak bodova, no i dalje je na čelu s 10 bodova, a Švedska slijedi sa sedam i utakmicom manje.

Priliku za poboljšanjem bodovnog učinka iskoristila je Irska, koja je na gostovanju na Farskim Otocima nejaku reprezentaciju svladala rezultatom 1:4. Nakon prvih 45 minuta u kojima nije bilo pogodaka domaćine je načeo Wilson, a zabijali su i Walters te O'Dea, dok je Justinussen zabio autogol. Počasni gol za Farske Otoke zabio je Hansen.

Još uvjerljivija bila je Austrija protiv Kazahstana u Beču (4:0), ostvarivši tako svoju prvu pobjedu u kvalifikacijama. Mark Janko bio je dvostruki strijelac u 24. i 63. minuti, na 3:0 povisio je David Alaba 19 minuta prije kraja, a konačan rezultat postavio je Martin Harnik u posljednjim trenucima dvoboja. Irska ostaje treća u skupini C sa šest bodova, četvrta je Austrija s četiri.

• Obrisan korisnik17.10.2012. u 22:08
    Dobar je ovaj Badstuber! Zeznuo je 3 od 4 gola (dobro, za drugi mu je malo Neuer pomogao...)
  • Obrisan korisnik17.10.2012. u 15:31
    cameosis - kako misliš da je laž da je Merkel tvrdila suprotno, pa zar nisi slušao njen govor na TV-u u njemačkom parlamentu (ili neka slična institucija) kada je to rekla? Nisam to napisao samo tako.
  • cameosis17.10.2012. u 14:02
    gluposti, normalno da je multi-kulti uspio (uostalom je laž da je merkel tvrdila suprotno) ... samo što njemci nisu jedini s multi-kultijem -- i šveđani imaju svog asa. ukupno gledano, fantastična utakmica.