1. Hrvatska nogometna liga, 12. kolo, 20.10.2012, 19:00 h, Stadion na Kantridi, gledatelja: 4500
Suci: Danijel Trampus (Osijek), Tomislav Petrović (Valpovo), Hrvoje Menđušić (Vinkovci)

Vedran Babić • subota, 20.10.2012.

U derbiju 12. kola MAXtv Prve lige nogometaši Splita slavili su na gostovanju u Rijeci. Pod vodstvom svog novog trenera Zorana Vulića Crveni su se našli u rezultatskom zaostatku, ali su s 3:2 ipak došli do prve gostujuće pobjede poslije gotovo godinu dana...

Tomislav Glumac
31'
9
Ivan Baraban
59'
19
Dražen Jelić
89'
Zoran Vulić

Ono što bivšem treneru Splita Tonćiju Bašiću nije pošlo za rukom još od 4. studenoga prošle godine, novom je treneru Zoranu Vuliću uspjelo odmah u prvom pokušaju i to protiv njegova bivšeg kluba. Po prvi put poslije 12 uzastopnih utakmica klub iz Parka mladeži "osladio" se izvan Splita i to na riječkoj Kantridi, koju je osvojio rezultatom 3:2.

Riječani su poveli pogotkom Leona Benka u 21. minuti, no Split je već do kraja prvog poluvremena preokrenuo na 2:1 pogocima Ante Rebića i Ante Vitaića. Početkom drugog dijela Niko Datković izjednačio je na 2:2, no Tomislav Glumac donosi pobjedu svojoj momčadi 19 minuta prije kraja. Tome pogotku "kumovala" je pogreška domaćeg vratara Roberta Lisjaka.

Ovom pobjedom Split je "skočio" sa sedme na četvrtu poziciju ligaške ljestvice sa samo dva boda manje od drugoplasiranog Slavena. Isto tako, Crveni su prva momčad koja je ove sezone osvojila puni plijen na Kantridi. Podsjetimo, Hajduk je ondje izgubio 1:0, a Dinamo 3:0.

U početnim minutama susreta nije bilo puno uzbuđenja. Prva prava prilika dogodila se u 14. minuti kada je Čaval izveo korner, a Neretljak glavom pucao malo pored Vukovićeva gola. Samo minutu kasnije Čaval je gurnuo Benka u situaciju jedan na jedan s Vukovićem, no Splitov vratar odličnom je reakcijom sačuvao svoju mrežu.

U 20. minuti Lisjak je obranio opasni dalekometni udarac Vitaića, a nedugo zatim Rijeka je povela. Ono što Benku nije pošlo za rukom nekoliko minuta ranije, u 21. jest. Weitzer je ubacio, a Rijekin napadač glavom proslijedio loptu u mrežu za 1:0. No Split se nije dao. Dapače.

U 33. minuti Belle je probio desnu stranu i na petercu pronašao Rebića, koji izjednačava na 1:1. U idućem napadu Rijeka je mogla vratiti izgubljeno vodstvo, no Cesarec je s vrha šesnaesterca pucao slabo. Kazna za domaće stigla je na samom izmaku poluvremena kada je Vitaić pucao, a lopta "zakačila" Weitzera i prevarila Lisjaka. Rezultatom 1:2 otišlo se na odmor.

Početkom nastavka, točnije u 59. minuti, Rijeka je izjednačila na 2:2. Brezovec je ubacio s desne strane, a Datković glavom matirao Vukovića. Baš kao kod prvog pogotka domaćih, obrana gostiju nije reagirala dobro. Osjeća se izostanak Križanca i Vidića, a u prvom poluvremenu igru je morao napustiti i Radeljić tako da su obranu Splita sat vremena držali mladi Galović i Glumac.

No pokazalo se da je ozljeda Radeljića bila najbolja stvar koja se Splitu mogla dogoditi. Naime, njegova zamjena postigla je pobjedonosni pogodak u 71. minuti. Lisjak je loše procijenio let lopte poslije kornera, a Glumcu je preostalo glavom poslati loptu u nebranjenu mrežu za 2:3.

Do kraja utakmice domaći strateg Elvis Scoria reagirao je uvođenjem Čuline i Mutomba, no rezultat se više nije mijenjao. Posljednji pokušaj Riječani su imali u posljednjim sekundama susreta, ali Vuković je obranio udarac Močinića.

Usprkos pobjedi, u redovima Splita nema previše vremena za slavlje. Daljnji raspored je vrlo zahtjevan - slijedi dvostruki okršaj s Hajdukom pa potom gostovanje u Koprivnici i onda dvoboj s Dinamom u Parku mladeži.

S druge strane, Rijeka je sada pala na sedmo mjesto ljestvice, ali sa samo dva boda manje od Splita. U sljedećem kolu Scorijini igrači gostuju u Zadru na Stanovima.

• Buljko22.10.2012. u 12:31
    Onaj gol Vitaića bi po meni trebao biti autogol..
    Buljko
  • Obrisan korisnik21.10.2012. u 23:25
    bravo Glumče. A Scoria podnosi ostavku nakon što Rijeka doživi debakl u Stanovima, mora i Zadar nekoga napucati
  • Obrisan korisnik21.10.2012. u 16:49
    Najjaci su mi ovi koji bi htjeli da scoria ode..pa ljudi moji wenger je 7 sezona bez trofeja trenirao arsenal,koji je milijun svjetlosnih godina od rijeke..tako da molim vas zacepite..forza rijeka,forza scoria!
  • Obrisan korisnik21.10.2012. u 13:39
    ovo je smiješno kakva je obrana Rijeke.. svi dižu vulića u nebesa a split je dobio isključivo zbog očajne Rijeke
  • Obrisan korisnik20.10.2012. u 22:39