Cedevita uzela bodove na neugodnom gostovanju i zadržala priključak s vrhom

Branimir Korać • ponedjeljak, 22.10.2012.

Kada već ne ide u Euroligi, košarkašima Cedevite ide u ABA ligi. Nije euroligaška pobjeda, ali je pobjeda protiv euroligaške momčadi i to u gostima što se posebno cijeni. Maljkovićeva momčad je u neizvjesnom dvoboju u Ljubljani svladala Union Olimpiju sa 75:71...

Nakon novog euroligaškog poraza, Cedevita je na gostovanje u Ljubljanu otputovala s dosta opreza, ali opet uvjerena da može slaviti. Dok u Euroligi baš i ne ide sve po planu, u ABA ligi je situacija dosta bolja i dobar ritam u tom natjecanju Maljković je htio zadržati i u Ljubljani.

U tome je i uspio, Cedevita je uzela pobjedu 75:71 iako daleko od toga da je briljirala i igrala posebno dobro. Odigrali su Maljkovićevi igrači uz dosta amplituda, šut ih je prilično slabo služio, ali kada već nije išlo s perimetra, išlo je pod obručima gdje je nezadrživ bio Miro Bilan koji je vukao svoju momčad do pobjede.

Cedevita je vrlo dobro otvorila utakmicu, odmah je preuzela kontrolu nad rezultatom i rano povela s 9:2. Do kraja prve četvrtine domaćin je nekako održavao korak s Cedevitom, nije dozvolio potpuno odvajanje što bi vjerojatno prelomilo utakmicu. Na odmor između dvije četvrtine Cedevita je imala prednost 22:17.

Sredinom druge četvrtine Cedevita je imala vodstvo 31:23 i potpuno držala konce utakmice u svojim rukama, a onda je došlo lošije razdoblje što domaćini koriste. Rannikko, Bubnić i Baynes smanjuju na 33:30. Do kraja prvog poluvremena Green i Gelabale su ipak zadržali nalet Olimpije i održali Cedevitu u vodstvu 38:35.

Na početku drugog poluvremena Olimpija polaganjem Baynesa smanjuje na 38:37, a onda se budi Bracey Wright koji ulazi u jedino dobro napadačko razdoblje na utakmici, veže šest poena u kratko razdoblju i odvodi Cedevitu na 46:41.

No ovo nije bila Wrightova večer. Vrlo brzo se vratio navikama iz prvog poluvremena, puno je pokušavao, a malo pogađao i Olimpija to koristi te u 27. minuti po prvi puta na utakmici preuzima vodstvo povevši 48:46.

Od tog trenutka se igralo praktički koš na koš, momčadi su se izmjenjivale u vodstvu, sve do posljednje tri minute kada Cedevita radi ključnu seriju. Bilan i Gelabale rade 6:0, Cedevita ima vodstvo 71:66 dvije minute prije kraja i ima napad koji je praktički mogao riješiti pitanje pobjednika, ali Green je izgubio loptu i Olimpija smanjuje preko Bubnića.

Uz dosta nervoze i pogrešaka na obje strane, Cedevita je ipak u završnici uspjela sačuvati vodstvo, na kraju s linije slobodnih bacanja osigurati pobjedu 75:71 s kojom je ostala uz bok vodećoj Igokei i Partizanu koji kao i Cedevita ima 4-1.

Miro Bilan je susret završio s 20 poena i četiri skoka, Wright je dodao 15 poena uz pet asistencija, ali i loših 5/15 iz igre. Gelabale je ubilježio 14 poena i šest skokova. Kod Olimpije Dylan Page je ubacio 15 poena uz pet skokova, a Baynes je dodao 14 poena i šest skokova.