Cibona borbom i preokretom preko Širokog, ozljeda Hamiltona

Iz Doma Dražena Petrovića:Ivor Krapac • subota, 27.10.2012.

Košarkaši Cibone ubilježili su treću ovosezonsku pobjedu u ABA ligi. U šestom kolu je u Dom Dražena Petrovića stigao Široki WWin, a kući je otišao sa šest poena zaostatka, nakon što je u posljednju četvrtinu ušao sa sedam razlike na svojoj strani. Vukovi su mogli biti zadovoljni pobjedom, ali zabrinut će ih ozljeda Justina Hamiltona, koji je, po prvim informacijama, pretrpio prijelom prsta na lijevoj ruci...

U utakmici u kojoj su došli na svoje tek u četvrtoj četvrtini, košarkaši Cibone su u šestom kolu ABA lige proslavili 69:63 protiv Široki WWina u Domu Dražena Petrovića. Gosti iz Širokog Brijega su u posljednju dionicu ušli s vodstvom od 55:48, a nakon što su se Vukovi vrlo brzo vratili u egal, odluka je pala u završnici.

Kroz završnu četvrtinu, i jedni i drugi proveli su puno vremena s nižim postavama. Cibona je rano ostala bez Justina Hamiltona, koji je potkraj prve dionice završio svoj nastup zbog ozljede prsta, dok je Širokom glavni problem bio što je Darko Planinić brzo prikupljao prekršaje, uglavnom u blokovima ili borbi za poziciju pod košem, završivši na klupi s petom osobnom početkom posljednje četvrtine. Kako je Ivan Velić bio nezadovoljan reakcijom Roberta Rikića, u završnici je igrao bez klasičnog centra, u čemu su se Cibonini igrači bolje snašli i to naplatili.

Planinićeve i Strawberryjeve muke

S kriterijem u kojem svaki igrač mora biti vrlo oprezan u kakve kontakte ulazi u borbi za poziciju, u ovom susretu se najteže snalazio Darko Planinić. Bez kredita kod sudaca, prvi centar gostujuće momčadi brzo je prikupljao osobne pogreške i na parketu proveo 14 minuta, desetak manje nego ga Ivan Velić u pravilu koristi.

No, i u taboru Vukova postojao je sličan problem. DJ Strawberry, koji bi u gustoj završnici često bio s loptom u rukama, svoj je nastup završio s petim prekršajem tri minute do kraja, pa su preostalo vrijeme Cibosi morali igrati s Davorom Kusom na toj poziciji.

Nije nedostajalo nervoze i pogrešaka na obje strane, ali nije nedostajalo ni uzbuđenja. Poslije Kovačevićeva ubačena dva slobodna bacanja za Ciboninih 65:60 50 sekundi do kraja, činilo se da će domaći slaviti jednostavnije, ali trica Karla Vragovića za smanjenje na 65:63, poslije napadačkog skoka i asistencije Šakića, vratila je potpunu neizvjesnost.

Kod 65:63, Andrija Žižić je 18 sekundi do kraja pogodio prvo i promašio drugo slobodno bacanje, dajući gostima priliku da smanje ili eventualnom tricom poravnaju rezultat. Cibona se kod 66:63 odlučila braniti, Ivan Velić je poslije utakmice otkrio da je plan gostiju bila brza dvica, pa prekršaj, no Dalibor Peršić zadržao je loptu, čekao i 2,5 sekunde do kraja promašio teško razumljivu tricu preko Žižićeve ruke, ispustivši posljednju nadu Širokog u povratak.

Za kraj, Davor Kus zabio je tricu za završnih +6 za Cibonu.

Početak utakmice bio je obećavajuć za Cibose, s pet ranih Rozićevih poena u odlasku do 7:3 poslije prve dvije minute, ali gostima nije dugo trebalo da usmjere rezultat na svoju stranu. Poenima Šakića i Šutala, uz koš i dodatno bacanje Planinića, Široki je u minutu i pol napravio seriju od 7:0 i okrenuo na 10:7.

Cibosi su se u nastavku četvrtine vratili u egal i držali ga do 15:15, nakon čega su gosti, predvođeni Borisom Baraćem, u završnici prve dionice odmaknuli na pet poena prednosti. Poslije prvih 10 minuta na semaforu je stajalo malo manje, 24:20 za Široki.

Umjesto kontre - lopta u glavu

Široki je u prvom poluvremenu obavio dobar posao u obrani i time dosta namučio Cibose, ali veliki dio razloga za probleme Vukovi su imali i u svojim redovima. U napadu su previše puta bezidejnošću pomagali gostima, a potkraj druge četvrtine pokazali su da su u stanju zabrljati i iz vrlo izgledne kontre. Nakon što je Strawberry zakucavanjem smanjio na 39:35, Rozić je u narednom napadu Širokog osvojio novu loptu za Vukove i odmah potom u najkonfuznijoj akciji večeri u pokušaju asistencije u tranziciji - naciljao Jagodića Kuridžu loptom u glavu.

Srećom za Veljka Mršića i domaću momčad, u nastavku utakmice više nije bilo takvih vratolomija.

Momčad Ivana Velića mogla je biti relativno zadovoljna prikazanim u prvoj dionici. Od mogućnosti da stignu i do veće prednosti odvojilo ih je nekoliko izgubljenih lopti previše, no kroz najveći dio druge četvrtine gosti su igrali bolje od toga, što se odrazilo i na semaforu.

Nakon što su Vukovi otvorili drugu dionicu bolje od gostiju i uz mini-seriju od 5:0 okrenuli na 25:24 u 13. minuti, nije se dugo čekalo na odgovor Širokog. Serijom od 11:2, Velićeva momčad stigla je do dotad najvećih osam poena prednosti, 35:27 četiri i pol minute do kraja prvog poluvremena.

U preostalom razdoblju do 15-minutnog predaha u svlačionicama Cibona je prepolovila taj zaostatak. S dva Kusova slobodna bacanja i Strawberryjem zakucavanjem u kontri poslije osvojene lopte domaćih, minutu i pol prije završetka druge dionice na semaforu je stajalo 39:35 za Široki, a na poluvrijeme se otišlo s 41:37 za gostujuću momčad.

U trećoj četvrtini Cibona se prvo sasvim približila (41:40) i malo kasnije vratila u egal, Rozićevom tricom za 43:43, da bi gosti pronašli odgovor s dvije trice Željka Šakića, za povratak na najvećih +8, 53:45 u 28. minuti. U posljednjih 10 minuta ušlo se sa sedam razlike za Široki, koji je, međutim, tu prednost ispustio već do 34. minute, s povratkom Vukova na 55:55, nakon čega više nije bilo većeg odvajanja na bilo kojoj strani.

U domaćim redovima je ove subote najviše zabio Marin Rozić, s 12 poena, dodajući i pet skokova. Marko Jagodić Kuridža i DJ Strawberry priključili su se s po 11 poena.

Široki je imao samo jednog dvoznamenkastog strijelca, Željka Šakića, koji je ubilježio 10 poena, uz 10 skokova. Marko Šutalo i Karlo Vragović pridodali su po devet poena, Šutalo i po četiri skoka i asistencije. Ivan Ramljak, Boris Barać i Darko Planinić ubilježili su po sedam poena, Ramljak i osam skokova.

• crouch1027.10.2012. u 22:55
    Cibona se polako diže u formi, treba vjerovat da se može do final foura...
    crouch10
  • Obrisan korisnik27.10.2012. u 21:42
    Šteta za ovaj poraz...
  • Obrisan korisnik27.10.2012. u 20:08
    Cibona 4...kako je to lijepo vidjeti
  • Obrisan korisnik27.10.2012. u 19:59
    mora se reći da je suđenje danas bilo užasno... nekoliko prekršaja u napadu igrača širokog uopće nije svirano, planinić je ranije trebao na klupu sa 5. faulom (ovo što su mu svirali je dvojbeno, prije toga čisti faul u napadu nije sviran, čak je sviran faul strawberryju u toj situaciji)... da se... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik27.10.2012. u 19:48
    Cibona je pokazala mali napredak, što ohrabruje. Hamilton dakle slomio prst na lijevoj ruci, pa pošto smo tanki na centru možda čak i ne propusti ništa, ili samo jednu utakmicu.Evo upravo pročitah da je prijelom otvoreni, dakle ništa od moje optimistične procjene. Shait.