Split nakon loše predstave poražen u Mađarskoj, suci "zviždačkim koncertom" uništili utakmicu

Bernard Jurišić • subota, 27.10.2012.

Košarkaši Splita i u trećem gostovanju u trećoj državi ABA lige doživjeli su poraz. U utakmici koju su potpuno uništili suci svojim "zviždačkim koncertom" s 57 dosuđenih prekršaja Splićani su bez Vedrana Vukušića odigrali loših 30 minuta, što nisu uspjeli kompenzirati s dobrih 10...

Nakon Slovenije i BiH, košarkaši Splita morali su potpisati poraz i u Mađarskoj. U utakmici u kojoj je izgledalo kao da gledate "sudački zviždački koncertu u D molu", a ne košarki dvoboj, Szolnoki se bolje snašao i na koncu uzbilježio svoju drugu pobjedu, nakon što je u njihovoj dvorani pala i Cibona.

Prvo poluvrijeme bilo je najlošijih 20 minuta Splita ove sezone. Kraljević je dobro otvorio utakmicu i zabio 10 od prvih 21 poena svoje momčadi, no ni jedna ni druga momčad nije mogla pogoditi "s mula u more". Šut je bio misaona imenica na obje strane, mislimo pritom na onaj šut koji nije dolazio s linije slobodnih bacanja.

Suci uništili utakmicu

Suci su večeras u Szolnoku još jednom pokazali da je po novom poimanju košarke u ABA ligi bilo kakav, čak i najmanji - ponekad i nepostojeći - kontakt nedozvoljen. Kakva se utakmica igrala najbolje svjedoči podatak da je prvo poluvrijeme trajalo čak 52 minute, a u njemu je srbijansko-bosansko-hercegovačka sudačka trojka dosudila čak 33 (!) osobne pogreške. U prvih 20 minuta izvedeno je čak 41 slobodno bacanje (Szolnoki 25, Split 16), a mađarska je momčad čak 19 od 34 poena u prvom poluvremenu zabila s linije slobodnih bacanja.

I u drugom poluvremenu nastavio je "zviždački koncert" koji je malo "korigiran" tek u samoj završnici susreta jer su se i suci valjda prestrašili da neće imati tko završiti utakmicu. Utakmica je zaokružena s čak 57 dosuđenih osobnih pogrešaka i gotovo nevjerojatna - 63 slobodna bacanja!

Split je na prvom predahu vodio 12:15, ali prva veća serija od 9:0 domaćinima donosi prednost 20:15. Žuti su prvi šut s vanjske pozicije pogodili u 17. minuti (!) preko Subotića za 25:23. Do poluvremena se utakmica svela na trening slobodnih bacanja iz kojih je Szolnoki na odmor otišao s prednošću 34:27.

Josip Sobin već je u prvoj minuti nastavka zaradio petu osobnu, a vanjski šut konačno je proradio. Nažalost - kod Szolnokija. Šehović je s nekoliko šuteva odveo Mađare do velikih 52:38 u 26. minuti.

To kao da je konačno prenulo Splićane. Serijom Dijana, prvom tricom Mimice nakon 12 promašenih pokušaja Žutih i na koncu tricom Krušlina sa zvukom sirene zaostatak je "srezan" na optimističnih 55:52.

Nova trica Mimice i serija Vujčića Splićane su čak dovele u vodstvo 57:59 u 33. minuti, no pete osobne Dijana, pa Vujčića, ostavile su Splićane bez rješenja u napadu. Kalve je na drugoj strani ušao u seriju i definitivno prelomio utakmicu tricom za 71:63 na ulazu u posljednju minutu.

Splićani su tako propustili prigodu ubilježiti prvu gostujuću pobjedu protiv nimalo impresivne mađarske momčadi. Vidjelo se da je na Subotiću traga ostavila cjelotjedna pauza od treninga, Mimica je velik dio susreta bio izvan ritma, a Vujčić je proradio tek u posljednjoj četvrtini. Kad se tomu pridoda izostanak ozlijeđenog Vukušića, očito je da Splićani s tek desetak dobrih minuta večeras nisu mogli očekivati više od poraza.

Toni Dijan je utakmicu završio sa 16 poena, Mimica je zabio 13, Kraljević 10, Vujčić je bio jedan poen udaljen od "dvostruko-dvoznamenkastog" učinka (devet poena, 10 skokova, tri asistencije, ali i šest izgubljenih lopti), Subotić je skupio devet poena, osam skokova i pet asistencija. Žuti su uspjeli zaustaviti napadački učinak Martona Badera (devet poena, 12 skokova), no zato ih je Szolnoki "ubio" s vanjskih pozicija - Šehović i Kalve zabili su po 15, Simon 13.

U narednom kolu u nedjelju u 17 sati na Gripe stiže srbijanski Euroligaš Partizan mt:s.

• Torca-Dubrava30.10.2012. u 16:09
    55o.ooo Eura ....Šarići+Jablan agencija xxl moraju iskeširati ...pala je FIBINA odluka.....
    Torca-Dubrava
  • Obrisan korisnik29.10.2012. u 21:08
    Katić je ozljeđen već godinu dana,2 operacije je imao, a Šarić traži raskid ugovora sa Zagrebom da bi potpisao za Bilbao koji bi ga poslao na posudbu u Split.U cijelom tom slučaju čeka se odluka FIBA-e.Niko nezna kad će stići odluka,svako malo se govori "krajem tjedna,u ponedjeljak" i sl.
  • Obrisan korisnik29.10.2012. u 00:21
    Znam da je off topic al nisam u toku što je s Katićem i Šarićem zašto ne igraju ?
  • Obrisan korisnik28.10.2012. u 15:04
    Ako pratis kosarku znas da Vojvodina nema ni sponzora ni kvalitetu niti publiku da bi igrala u ABA ligi. Pogledaj rezultate ekipa sa ovog prostora zadnjih godina u Euroligi pa ce ti sve biti jasnije, zivimo u proslaosti, na Radji ,Kukocu,Drazenu itd...Tradiciju Madjari imaju, barem koliko i... [više na forumu]