Radnički "zabijelio" Zagreb, prekinut Cibonin regionalni niz

Iz Doma Dražena Petrovića:Ivor Krapac • subota, 10.11.2012.

Poslije tri pobjede zaredom, zaustavljen je Cibonin uspješni niz u ABA ligi. Momčad Veljka Mršića je u osmom kolu u Domu Dražena Petrovića izgubila od Radničkog iz Kragujevca, kojega je do plijena u gostima vodio odlični Terrico White. Amerikanac u redovima Kragujevčana završio je s 36 poena, sa samo dva promašena šuta iz igre...

Cibonin pozitivni nalet i dolazak iznad 50-postotnog učinka u rubrici pobjeda i poraza u ABA ligi zaustavljeni su u subotu poslijepodne u Domu Dražena Petrovića. Cibosi su na domaćem parketu izgubili od Radničkog iz Kragujevca, s 85:81 za momčad Miroslava Nikolića, a glavni razlog za takav ishod bio je teško zaustavljivi Amerikanac Terrico White. Ovog puta najraspoloženiji igrač Kragujevčana zabijao je podjednako dobro u oba poluvremena, s 19 poena u prvom i još 17 u drugom, na putu do pobjede svoje momčadi, a uz podršku Aleksandra Ćapina u završnici susreta, gostima puno više od toga nije trebalo.

U prvoj dionici obje su momčadi imale svojih pet minuta, Cibona na početku, a Radnički u nastavku četvrtine. U nižoj postavi s kojom su krenuli u susret, s Markom Jagodićem Kuridžom na centarskoj poziciji, a Antom Mašićem na "četvorki", Cibosi su u petoj minuti izgradili prednost od 12:6, poslije Strawberryjevog polaganja u kontri koju je svojom blokadom otvorio Jagodić Kuridža.

Kada se poklopi takav dan...

Terrico White ni u jednom ranijem ovosezonskom nastupu za Radnički nije bio ovako dobar. Prije ove subote, najviše poena na jednoj utakmici imao je u dvoboju sa Szolnokijem, 18, dvostruko manje nego protiv Cibone, a prosjek mu je bio na 11,3 poena s 49 posto šuta za dvicu i 21,7 posto za tricu, uz 2,1 skokova po susretu. Sve jako daleko od učinka u zagrebačkom susretu.

Cibona je približnu razliku na svojoj strani držala i u narednu minutu-dvije, da bi potom goste sasvim vratio njihov glavni adut u ovoj utakmici. Whitea prvo nije uspio usporiti Marin Rozić, a u završnici prve četvrtine, nakon što je zamijenio kapetana i preuzeo taj obrambeni posao na sebe, ni Pavle Marčinković. S 13 poena u drugoj polovici početne dionice, Amerikanac u dresu Radničkog vukao je svoju momčad do egala, 21:21 na semaforu poslije prvih 10 minuta.

Gosti iz Kragujevca su početkom druge četvrtine stigli i do svojeg prvog vodstva nakon startnih 2:0, ali nisu otišli dalje od dva poena prednosti. Cibosi su, pak, svoju šansu za novo odvajanje dočekali u 12. minuti, kada je, kod vodstva svoje momčadi s 25:23, Bryanu Amaningu prvo dosuđen prekršaj nad Žižićem u gužvi pod košem, a potom i tehnička zbog prigovora, što je Žižić kaznio s pogođena četiri slobodna bacanja, a Marčinković ubačenim šutom u napadu koji je slijedio, za preokret na 29:25 za Vukove.

Odmah zatim, 20-ak sekundi kasnije, tehničku je zaradio i Davor Kus zbog manjeg naguravanja blizu centra terena, ali gosti to nisu naplatili kao što su uspjeli Cibosi malo ranije, pa je Mršićeva momčad nastavila držati prednost na svojoj strani. To vodstvo se neko vrijeme kretalo na tri do četiri razlike, da bi Mršićeva momčad pobjegla na nešto veći plus minutu do kraja prvog poluvremena, poslije Mašićeva dva slobodna bacanja za 46:38, no Radnički je imao brz odgovor. S mini-serijom od 4:0, gosti su smanjili na 46:42, a na 15-minutni predah otišlo se s 47:42 na semaforu.

Početkom drugog poluvremena Cibona je ponovno odmaknula na osam poena prednosti, uz tricu Cartera i polaganje Mašića na putu do 52:44, ali ponovno tih +8 nije trajalo dugo. S tricom Worthingtona i četiri poena Ćapina, Radnički je serijom od 9:0 okrenuo na 53:52 sredinom treće četvrtine.

Arapović ponovno na parketu

Kako i dalje nema ozlijeđenih Justina Hamiltona i Tomislava Zubčića, iako je ovog puta Hamilton bio u sastavu i na zagrijavanju prije susreta, još jednom je svoju priliku dobio 16-godišnji Marko Arapović, kao i prošlog tjedna protiv Budućnosti, u završnici prvog poluvremena. Igrao je nešto više od dvije minute, ali učinak mu nije bio kao onaj podgorički. Imao je jednu promašenu tricu i malo problema u obrambenom skoku, što se, s obzirom da se "tukao" s jačima i iskusnijima od sebe, moglo i očekivati.

Uoči posljednjih 10 minuta Cibosi su još jednom bili na nešto ugodnijoj prednosti (62:56), a u vrlo izjednačenu završnu četvrtinu ušlo se sa 64:62, ponajprije zbog toga što je u gostujućoj momčadi tada ponovno proradio White, držeći ih u priključku. Kroz cijelu posljednju dionicu, pak, ni jedni ni drugi nisu vodili s više od +3, a u gustoj završnici su više koncentracije i mirnoće imali gosti, ponajprije zahvaljujući Ćapinu, koji je u napadu radio odličan posao 'jedan na jedan' s Carterom, lako probijajući Ciboninog Amerikanca.

Ćapin je s jednim od dva pogođena slobodna bacanja donio Radničkom 79:78 dvije minute do kraja, u napadu koji su gosti održali "na životu" s nekoliko skokova na tom kraju parketa, a kada je White poslije izgubljene lopte Strawberryja u tranziciji položio za 81:78, Radnički je već mogao namirisati pobjedu. U posljednjih minutu i pol, Cibosi su prvo smanjili na 81:80 (Žižić), a gosti potom povećali na 83:80 (Ćapinova dva slobodna), da bi kod tog zaostatka Vukova prvo Strawberry pucao prekratku tricu u napadu koji nije izgledao dobro, a nakon napadačkog skoka, Carter je promašio prvo od dva slobodna bacanja poslije taktičkog prekršaja Worthingtona, smanjivši na -2 sa zabijenim drugim osam i pol sekundi do kraja.

Iza brzog Ciboninog taktičkog prekršaja, jedina šansa postojala bi da Worthington nije ostao miran iz slobodnih bacanja, ali kako je zabio oba, s još 7,4 sekundi na semaforu i zaostatkom od 85:81 nije ostalo dovoljno vremena da se Mršićeva momčad vrati.

White je za svojih 36 poena pucao 13/15 iz igre, 9/11 za dvicu i 4/4 za tricu, dodajući i osam skokova, tri asistencije i po četiri osvojene i izgubljene lopte. Aleksandar Ćapin imao je 21 poen, četiri asistencije i tri osvojene lopte, a Mark Worthington dodao je 11 poena. Cibonu je s 20 poena i četiri skoka vodio Andrija Žižić, Ante Mašić imao je 15 poena i četiri skoka, a Tweety Carter 14 poena (2/8 za tricu) i tri asistencije, uz loš posao u obrani kada se utakmica lomila.