1. Hrvatska nogometna liga, 17. kolo, 24.11.2012, 15:00 h, Park mladeži, gledatelja: 600
Suci: Domagoj Ljubičić (Osijek) Josip Havaić, Goran Dević (oba Koprivnica)
Istra 1961

Split do pobjede u posljednjoj sekundi: Radeljićev prvijenac za velika tri boda Crvenih

Vedran Babić • subota, 24.11.2012.

Nogometaši Splita ostvarili su važnu pobjedu u svojoj borbi za mjesto u Europi. Na svom terenu ugostili su Istru 1961 i do tri boda došli poslije krajnje dramatične završnice. Gosti su izjednačili i bili blizu pobjede, da bi na kraju Ivan Radeljić postigao pobjedonosni pogodak u posljednjoj sekundi susreta...

Mario Kvesić
11'
34
Henri Belle
58'
21
Romano Obilinović
88'
Zoran Vulić
19
(do 75')
21
(do 80')
Igor Pamić

Utakmica u Parku mladeži između Splita i Istre teško da je mogla imati neizvjesniju i uzbudljiviju završnicu. Nakon bolje igre domaćin je poveo tek u 69. minuti pogotkom Henrija Bellea, koji je u igru ušao desetak minuta ranije. Istra je izjednačila u 86. preko Gorana Rocea i propustila realizirati dobru priliku za vodstvo. U posljednjim trenucima sudačke nadoknade Ante Rebić pogodio je vratnicu, nakon kojega je Split izborio korner. Ubacio je Romano Obilinović, a Aljoša Vojnović glavom prebacio na drugu vratnicu gdje je Ivan Radeljić zabio svoj prvijenac za velika tri boda Crvenih.

Ovom pobjedom Split se popeo sa šeste na četvrtu poziciju prvenstvene ljestvice, no jednaki broj bodova (27) imaju još Rijeka (koja tek mora odigrati svoj susret ovog kola) i Slaven Belupo. Time se situacija u borbi za drugo mjesto maksimalno zakomplicirala jer drugoplasirani Hajduk i trećeplasirana Lokomotiva imaju samo dva boda više od Splita, Rijeke i Slavena. Istra, pak, ostaje na devetoj poziciji s 19 bodova, što je četiri više od desetoplasirane Cibalije. Puljanima je ovo treći poraz u posljednje četiri utakmice.

U najavi ovog susreta trener domaćih Zoran Vulić rekao je da gotovo sigurno neće moći računati na Marčića, no on se ipak našao u početnom sastavu te je unatoč povišenoj temperaturi odigrao svih 90 minuta. Crvenima su nedostajali ozlijeđeni Vidić i suspendirani Glumac, no zato se u momčad vratio Križanac, koji je upisao asistenciju za prvi pogodak.

Što se gostiju tiče, Igor Pamić bio je lišen usluga Čagalja, Ottochiana i Prgometa, a na vratima je napravio najavljenu promjenu pa je umjesto do danas standardnog Prskala stavio Radoševića, bivšeg igrača Hajduka.

Nove nevolje za Vitaića

Nakon što je posljednje dvije utakmice (Dinamo, Cibalia) propustio zbog ozljede, Ante Vitaić ponovno nije imao sreće. Već u trećoj minuti utakmice nastradao je u jednom duelu. Ukazala mu se pomoć i nastavio je igru, ali ne zadugo. Već u 11. izišao je iz igre, zamijenio ga je Kvesić. Ipak, nije sve crno za trenera Vulića. Naime, u ovoj utakmici čak devetorici igrača prijetio je treći žuti karton, no nitko od Crvenih uopće nije dobio javnu opomenu. U opasnosti su bili Vuković, Vitaić, Hrgović, Radeljić, Rebić i Baraban te Erceg i Bagarić koji su ostali na klupi. Kod gostiju su u opasnosti bili Budicin i Bačelić-Grgić, ali su ostali neokrznuti.

U otvaranju utakmice Istra je zaigrala povučenije i rezerviranije pa je Split očekivano imao inicijativu. Ona, međutim, nije bila pretjerano opasna po goste, koji su se uglavnom kvalitetno i organizirano branili. Prvi je zaprijetio Rebić u devetoj minuti pucavši iz okreta preko gola. Split je najviše pokušavao ubačajima s bokovima ugroziti svoje suparnike. Dva takva umalo su dovela do vodećeg pogotka. U oba navrata ubacio je Hrgović na Vojnovića, koji je u 20. minuti pucao glavom pored gola, a u 28. nogom preko gola.

Nakon te potonje akcije pokušali su i gosti, ali udarac Križmana nije bio opasan. U kontri Splita koja je uslijedila Rebić se našao sam pred Radoševićem, ali se spetljao. U završnici prvog dijela, praktički ni iz čega, Aganović puca iz blizine, a Vuković odlično brani nogom. Na odmor se tako otišlo bez golova.

Drugi dio utakmice bio je znatno sadržajniji i uzbudljiviji. Na kraju krajeva, u tom periodu postignuta su sva tri pogotka. Prvi su zaprijetili gosti preko Aganovića, čiji udarac Vuković brani, a onda je u 57. minuti Baraban promašio zicer. Ponovno je Hrgović ubacio, a Splitov napadač s pet metara glavom pucao ravno u Radoševića, koji se nije morao ni pomaknuti. Bio je to posljednji potez Barabana jer ga je Vulić ubrzo zamijenio, pokazat će se kasnije, strijelcem prvog pogotka - Belleom.

Ulaskom Kamerunca pritisak Crvenih porastao je i konačno urodio plodom u 69. minuti. Križanac je visokom loptom pronašao Bellea, koji s vrha kaznenog prostora, malo iskosa, gađa suprotni kut Radoševićeva gola za 1:0. U 78. minuti Belle je mogao riješiti utakmicu, ali je u situaciji jedan na jedan s Radoševićem promašio vrata. Kazna je stigla u 86. minuti kada je Roce s ruba kaznenog prostora neobranjivo pogodio lijevi kut Vukovićeve mreže za 1:1.

Puljani su potom krenuli po sva tri boda, no Vuković je spasio njihov čisti pogodak. Uslijedila je već opisana završnica, koja je u trećoj, posljednjoj minuti sudačke nadoknade dovela do pobjedonosnog pogotka Radeljića za 2:1.