Zadru vrijedna pobjeda na Gripama u dalmatinskom derbiju

S Gripa:Bernard Jurišić • subota, 15.12.2012.

Zadar je, nakon Partizana, druga momčad koja je pokorila splitske Gripe ove sezone. U zanimljivom i borbenom dalmatinskom derbiju Zadar je tijekom 40 minuta pokazao više energije i ubilježio pobjedu kojom se izjednačio sa svojim susjedima iz Splita...

Tri sezone Split i Zadar nisu igrali dalmatinski derbi u ABA ligi, a oba rivala su pobjedom na Gripama željela zaključiti prvi dio natjecanja u regionalnom društvu. Splićani su samo jednu domaću utakmicu ove sezone izgubili, Zadrani samo jednu gostujuću pobijedili.

Zadrani su od početka nagovijestili da imaju ozbiljne namjere večeras. Bolje su, energičnije i čvršće djelovali u prvom poluvremenu na koncu kojeg su imali prednost od 11 poena.

Splićani su na otvaranju izgledali loše, kako napadački, tako i u obrani. Zadar je držao minimalnu prednost, a domaćini su prvi put poveli tricom Mimice u posljednjem napadu prve četvrtine. Kad je Vujčić pogodio prvi napad druge, izgledalo je kao da su se Splićani posložili. Ali samo izgledalo.

Allen je Krušlinu ukrao jednu loptu i zaradio nesportsku pogrešku, pokrenuvši seriju od 11:0 kojom su gosti otišli na 19:27. Ta se prednost uskoro i povećala (22:31). Raspucao se Vrbanc, a Zadrani su kažnjavali sva loša obrambena postavljanja Žutih i na poluvrijeme odnijeli najviših 31:42.

Nešto agresivnijom obranom Splićani drugo poluvrijeme bolje otvaraju i spuštaju na 40:46. No, jedan "otpadak" Ivanova i trica Travisa s istekom napada opet vraćaju Zadar u komfornu prednost 40:49. Splićani su u nekoliko navrata spuštali zaostatak, ali Zadar je svaki put imao odgovor. Travis i Vrbanc vode Zadar na 49:60, no Vukušić i Vujčić uspjeli su "srezati" prednost gostiju na 55:60 do kraja treće četvrtine.

Splićani seriju nastavljaju i na otvaranju posljednje četvrtine i u 34. minuti nakon dogu vremena dolaze do vodstva - 63:62. No, Zadar opet ima odgovor, Krasić pogađa tricu uz dodatno slobodno bacanje i prednost opet kontroliraju gosti.

Tri minute prije kraja kod 67:68 petu osobnu zarađuje Subotić, što je dodatno otežalo protočnost domaćih napada. Na drugoj strani uskoro ispada Ivanov, a serija od 6:0 polaganjem Sobina 45 sekunda prije kraja minimalnu prednost daje Splitu (73:72).

Završnica ipak pripada Zadru. Najprije Delaš ostaje u "zaleđu", a potom Krasić sa četiri pogođena bacanja u posljednjoj minuti osigurava slatku i vrijednu pobjedu u gostima.

Vrbanc je bio najefikasniji kod Zadra s 18 poena, ali junak pobjede je Bariša Krasić, koji je utakmicu završio s 15 poena, od čega 10 u posljednjoj četvrtini. Kod Splićana je najbolji bio Vukušić s 22 ubačaja, Mimica je dodao 15.

• Obrisan korisnik16.12.2012. u 12:30
    ozbiljna liga zahtjeva ozbiljne igrače. pokušat ću to prikazat. ABA liga = bivša jugoslavenska 1. liga, 1 HKL = bivša jugoslavenska 2. liga. U prvoj ligi ne igraju dica nego dobri i iskusni igrači, u drugoj igraju iskusni igrači i dica. Dica mogu igrat 1. ligu samo ako su iznimno talentirana, a ako... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik16.12.2012. u 11:28
    Ti si prika falija planetu. O kojem ti ˝putu˝ pričaš, koji mladi igrači? pa Splitu stavi na klupu Vuju i Subotića i moš ih slobodno vratit u A1 ligu. Imaju jednog jedinog igrača koji igra, a to je Sobin. Babića se olako rišili, a svi ostali neće zajedno u ABA ligi igrati više od 20 min, jer dobro... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik16.12.2012. u 10:28
    neko je dobro primjetia. zadar je dobija splita koji je imao katastrofalan šuterski dan. i to je istina. da su pogodili bar jednu tricu više ili ona polaganja koja su iscurila iz koša zadar bi izgubia utakmicu.
  • Obrisan korisnik16.12.2012. u 00:46
    ima mladih Prostran; Batur i Olivari su solidni mladi igraci, drago mi je kad Zadar pobijedi ali sto put bi mi bila draza jedna pobjeda s Prostranom Baturom, OLivarijem, Ramljakom, u glavnim ulogama nego 3 pobjede na krilima allena i burgasonna!
  • Obrisan korisnik15.12.2012. u 20:43
    istina, split se krpa kako zna i umje, ali treba naglasiti da nedostaju katić pa i šarić, onda bi to sve skupa leglo na svoje misto.ako u zadru nema mladih koji bi uz par iskusnijih tipa ivanov i sl mogli kroz sezonu-dvi kroz prvenstvo uć u aba-u i bit konkurentni mogu odma sutra stavit katanac i... [više na forumu]