Cibona pala u napetom susretu na teškom gostovanju, Igokea korak predaleko

Ivor Krapac • subota, 15.12.2012.

Košarkaši Cibone nisu uspjeli iznenaditi vodeću Igokeu u 13. kolu ABA lige. Iako su otvorili utakmicu jako dobro i držali se u igri većim dijelom susreta, Vukovi na koncu nisu imali dovoljno da bi uzeli vrijednu pobjedu u Laktašima, sa završetkom sa šest poena prednosti za domaću momčad...

Cibona nije odigrala lošu utakmicu na gostovanju u Laktašima u 13. kolu ABA lige, ali solidna predstava protiv vodeće momčadi na ljestvici nije se pokazala dovoljnom za iznenađenje. Bilo je dobrih stvari, no kod Vukova nije nedostajalo ni pogrešaka. Domaći su ih naplatili jako velikim brojem lakih poena iz kontri, a kada se tome pridoda i šuterski jako "vruć" dan Siniše Štembergera, s 5/6 za tricu, Igokea je imala više aduta na putu do slavlja s 94:88.

Domaći su se mogli osloniti i na čvrstu obranu u nekoliko ključnih razdoblja utakmice, na granici prekršaja, a ponekad i preko te granice. No, kako su bili na svojem parketu, takav pristup im je ovog puta prošao i donio ploda.

Početkom susreta, Vukovi su držali stvari pod svojom kontrolom. S dobrom ulogom Marina Rozića na oba kraja parketa, dobili smo podsjetnik na prošlotjedni ogled s Cedevitom, ali nakon što je Davor Kus polaganjem u kontri donio Ciboninih 19:10 na ulasku u osmu minutu, stvari su ubrzo krenule u suprotnom smjeru.

Pojačavajući obranu, Igokea je sasvim zaustavila početni nalet Cibosa, a na drugom kraju parketa, domaće motore u napadu zagrijao je Marko Brkić, tricom za smanjenje na 19:13. Kada su se tome pridružili Hammonds s pet uzastopnih poena, a Štemberger i Brkić tricama, Štemberger i uz dodatno bacanje nakon što je bio fauliran na šutu, domaći su nastavili svoju pozitivnu seriju i okrenuli na 27:22 u 10. minuti. Prva četvrtina završila je s 27:23 za Igokeu.

Cibona se rano u drugoj dionici vratila u egal (28:28), no ubrzo po prvom ulasku na parket, Dario Šarić bacio je Vukove u probleme s dvije izgubljene lopte u kratkom razdoblju, u pokušaju da nešto napravi u reketu, što je domaća momčad naplatila bijegom do 35:28 u 14. minuti. Šarić nije reagirao dobro, ali isto se ne može reći za Smusha Parkera, najnovijeg člana momčadi Danijela Lutza, koji je svoje prve minute dobio početkom četvrtine i ubrzo pomogao u hvatanju zaostatka.

Završnica druge dionice donijela je dva pozitivna Cibonina i jedno domaće razdoblje. Vukovi su se prvo približili na samo tri poena zaostatka (42:39), a nakon što je Igokea sa svojih 7:0 prvi put bila na dvoznamenkastoj prednosti (49:39), na poluvremenu je to izgledalo puno bolje za Lutzovu momčad. U razdoblju s po jednom tehničkom na svakoj strani, Cibosi su domaću naplatili smanjujući na 49:45 u završnim sekundama prije 15-minutnog predaha.

S boljim minutama nego u prvom poluvremenu, Ciboni je u trećoj dionici ruku dao i Šarić, koji je nekoliko puta povukao od svojeg do suparničkog koša, a u jednoj od takvih akcija zamalo je i ozbiljno nastradao, nakon što ga je hvatanjem za vrat zaustavio Corsley Edwards, opravdano kažnjen nesportskim prekršajem. Zahvaljujući i toj situaciji, Vukovi su u 25. minuti ponovno bili u vodstvu (58:57).

No, s nekoliko promašenih šuteva u trenucima kada napadački nisu izgledali slabo, ukoliko izuzmemo to što nisu uspjeli zabiti otvoreno, Cibosi su propustili šansu za duže držanje prednosti na svojoj strani. Uz tricu Štembergera i Hammondsovo polaganje u kontri poslije osvojene lopte, Igokea je u 28. minuti okrenula na 69:61, da bi Vukovi vratili nadu uz trice Parkera i Tomislava Zubčića u smanjenju na 72:71 na ulasku u posljednjih 10 minuta.

Početkom završne dionice domaći su ponovno povećali vodstvo, a pritom im je pomogla tehnička dosuđena Zubčiću nakon što je napucao loptu u konstrukciju koša, frustriran zbog sviranog prekršaja na Branku Joroviću. Zahvaljujući slobodnim bacanjima poslije tih sudačkih odluka, ali i Jorovićevom napadačkom skoku, Igokea je osam minuta do kraja stigla do 79:71.

Novom tricom Štembergera, Igokea je u 35. minuti bila na +10, a minutu kasnije i na najvećih 12 razlike (88:76), ali Cibona se nije predavala. Mini-serijom od 6:0, Vukovi su se približili na 88:82, no na svaki njihov pokušaj povratka, domaći su imali svoj odgovor, riješivši sve dvojbe Jorovićevom tricom za 92:84 na ulasku u posljednju minutu.

Sa svojim dalekometnim "bombardiranjem", Štemberger je završio s 21 poenom, dodajući i pet skokova i četiri asistencije, dok je Jorović ubilježio 15 poena, četiri skoka i tri osvojene lopte. Hammonds se istaknuo s 11 poena, sedam skokova i četiri asistencije.

Za Cibonu je najviše zabio DJ Strawberry, 20 poena, a pridodao je i sedam skokova, pet osvojenih lopti i tri asistencije. Parker je imao 14 poena (3/6 za tricu), tri asistencije i dvije osvojene lopte, a Andrija Žižić 13 poena i četiri skoka.

• Obrisan korisnik17.12.2012. u 11:51
    žižić igrao 21min. srećom pa ga se odmaralo protiv ulma da bude spreman za danas
  • Obrisan korisnik16.12.2012. u 16:13
    Redom, Lutz je mlad trener koji je 7-8 god u Ciboni i nije nista naucio pa bi vbilo dobro da se uci i kali u Dubravi,Rudesu,Vinkovcima...Usporedjivati Sarica sa Kukocem u tim godinama je uvreda za kosarku. Neznamkoliko pamtis Kukoca iz tih godina pa cu te samo podsjeti na sut za 3 poena u finalu... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik16.12.2012. u 12:56
    Počeo sam gledat tekmu krajem treće četvrtine,utakmica odlična,odlična partija Cibone unatoč porazu od vodeće Igokeje koja je strašno organizirana i koja zna u svakom trenutku što radi.U jednom trenutku sam pomislio jebote ja sam zadovoljan Ciboninom igrom čak i kada gubi od Bosanskog kluba Igokeje... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik16.12.2012. u 10:23
    ma vi ste svi poludjeli. izgubili smo utakmicu.