Cibona propustila šansu u Skoplju, MZT izdržao u drhtavoj završnici

Ivor Krapac • četvrtak, 20.12.2012.

Igrači Cibone pretrpjeli su deveti ovosezonski poraz u ABA ligi. Momčad Danijela Lutza je u 14. kolu ostala praznih ruku u Skoplju, izgubivši od domaćeg MZT-a, s odlukom u posljednjoj minuti, u kojoj su Cibosi imali šansu za potpuni povratak nakon što su pet minuta do kraja gubili s 12 razlike...

Iako su se poslije blijede prve i još lošije druge četvrtine sasvim vratili u igru, košarkaši Cibone nisu ostvarili željeno na gostovanju u Skoplju u 14. kolu regionalne lige. Domaći MZT nadjačao je Vukove s 82:76, popravivši vlastiti omjer pobjeda i poraza na 8-6, dok je momčad Danijela Lutza sada na 5-9. Sa samo pobjedom više od Szolnokija i Široki WWina, koji su na dnu ljestvice, Vukovi su se, tako, našli u još nezavidnijoj poziciji.

U nedjelju u 17 sati slijedi ogled sa Szolnokijem u Domu Dražena Petrovića, čiju važnost nije potrebno naglašavati. Dovoljno je pogledati donji dio poretka, gdje se nalaze i jedni i drugi.

Analizirajući nastup u Skoplju, u Ciboni će imati što za vidjeti u snimci prve dvije četvrtine. U početnih 10 minuta gurnuli su sami sebe u izrazito loš ritam u napadu, što izgubljenim loptama, što promašenim šutevima, uz igru koja je bila jako daleko od one protiv Cedevite, pa i u porazu od Igokeje u Laktašima. U prvoj četvrtini MZT-u nije bila potrebna ni osobito dobra obrana, trebali su tek korektno odraditi posao na tom kraju parketa, a kada su u drugoj dionici defanzivno počeli izgledati bolje od toga, to se vrlo brzo odrazilo na semaforu.

Poslije 17:13 za domaće na ulasku u drugu dionicu, MZT je do poluvremena to povećao na 48:33, s koliko se otišlo na 15-minutni predah u svlačionicama. Obrana je bila glavna snaga momčadi Aleša Pipana u drugoj četvrtini, dok je u napadu sve konce vukao Cade Davis, a s po dvije trice pridružili su se Boris Bakić i Nikola Otašević. U Ciboni su nešto više od ostalih pokazali Davor Kus i Justin Hamilton - no, bilo je previše slabih.

Danijel Lutz morao je nešto promijeniti, a u trećoj četvrtini to je napravio odlučujući se za nižu petorku, prvo s Pavlom Marčinkovićem, a kasnije Antom Mašićem na krilnom centru. Vukovi su se već u 23. minuti približili na 50:42 i stvari su postale puno zanimljivije.

U nastavku četvrtine, MZT je u jednom trenutku ponovno bio na +13, ali završnica tog perioda utakmice ponovno je bila Cibonina. Serijom poena Andrije Žižića i tricom Mašića, Lutzova momčad je u 30. minuti smanjila na samo 61:56, dok se u završnu dionicu ušlo sa 63:57.

Nakon što su izborili šansu za preokret, Cibosi je nisu iskoristili u posljednjih 10 minuta. Izgledalo je bolje nego u prvom poluvremenu, ali i dalje je bilo previše pogrešaka da bi se sasvim uhvatilo MZT, s nekoliko izgubljenih lopti ili propuštenih skokova u obrani, s kojima su Vukovi pomogli domaćoj momčadi.

Stvari nisu izgledale obećavajuće za Cibonu nakon što je MZT na ulasku u završnih pet minuta odmaknuo do 76:64, ali s vodećim ulogama DJ-a Strawberryja i Darija Šarića, Lutzova momčad povezala je niz od 9:0 za smanjenje na samo 76:73 nešto više od minutu i pol do kraja.

Poslije Mašićevih jedan od dva s crte slobodnih, Vukovi su 35 sekundi prije posljednje sirene stigli i na samo -2 (78:76). No, s lošim zagrađivanjem obrambenog skoka iza promašene trice Damjana Stojanovskog, otvorili su Stojanovskom vrata da uhvati loptu poslije tog promašaja, nakon čega je domaćeg igrača faulirao Šarić, a Stojanovski to naplatio s dva slobodna za povećanje na 80:76 10-ak sekundi do kraja. Bio je to kraj ove priče.

MZT je prema pobjedi vukao Amerikanac Cade Davis, koji je ubilježio 21 poen, dok se Todor Gečevski pridružio s 12 poena. Damjan Stojanovski imao je 11 poena i tri asistencije, a Uroš Nikolić i Nikola Otašević dodali su po 10 poena. Nikolić je imao i pet skokova, a Otašević pet asistencija.

Cibonu je s 14 poena i sedam skokova vodio DJ Strawberry, koji je imao 5/13 iz igre, uz puno promašenih šuteva u prvom poluvremenu. Andrija Žižić ubilježio je 12 poena i šest skokova, Davor Kus 11 poena i četiri asistencije, a Justin Hamilton 10 poena i sedam skokova.

• Obrisan korisnik21.12.2012. u 09:52
    hahah opet vidim ta hrvatska nademnost limitirana? zato je Mzt razbio dva put cibonu, cedevitu zadar a polomice i split kad dodge ma daj spusti te se na zemljiMZT ima sedam mak reprezenativaca nisu najbolji ali su oni isti igraci koiji su osvojili 4 mesto u europi a viste zavrsli megu posljednih... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik21.12.2012. u 03:55
    MZT limitirana momcad?! jel ti pratis kosarku ili piskaranje bezveznih komentara po forumima ti je onako samo hobi? tu imas 4 igraca koji su bili u josh uvek aktuelnoj cetvrtoj momcad u europi ! ako su oni limitirani, ovi ciboini igraci su hendikepirani
  • Obrisan korisnik21.12.2012. u 01:36