Sjajna partija Nikole Vujčića odvela Split do pobjede protiv Cedevite u Zagrebu!

Bernard Jurišić • subota, 05.01.2013.

Trebala je 2012. preskočiti u 2013. da bi košarkaši Splita dočekali prvu gostujuću pobjedu u ABA ligi. I to kakvu. U Zagrebu kod Cedevite Split je sjajnim drugim poluvremenom, na pogon sportskog direktora Nikole Vujčića, Splićani su pobjednički otvorili novu godinu...

Nova godina, nove navike. U prvom nastupu u 2013. godini košarkaši Splita ostvarili su prvu gostujuću pobjedu ove sezone, pokazavši još jednom koliko su neugodan protivnik Cedeviti. I drugi put je Cedevita ove sezone pognute glave napustila parket u dvoboju protiv Splićana.

Otvaranje utakmice nudilo je prilično očekivanu sliku. Cedevita je držala prednost (16:8 u šestoj minuti), no već od ranih minuta vidjelo se da je prvo ime Žutih Nikola Vujčić izuzetno raspoložen za igru. Na krilima lijepih vijesti u konsolidaciji kluba na kraju 2012. Vujčić je odigrao opušteno i - sjajno.

Tri debitanta u crvenom i žutom

Splićani su u Zagreb doputovali samo s deset igrača, a tamo ih je dočekao novopridošli Dominik Mavra. 18-godišnji branič odmah nakon upoznavanja s momčadi debitirao je u žutom dresu, ubilježivši dva poena za četiri minute. Žuti nisu mogli računati na juniore Marinellija, Jukića i Bendera, koji su na euroligaškom turniru u Barceloni.

Dvojicu debitanata večeras je predstavila i Cedevita. Amerikanac Derwin Kitchen i bivši igrač Zagreba i Cibone Ante Mašić protiv Splita su po prvi put navukli crveni dres.

Prvu četvrtinu Cedevita je završila prednošću 25:19, a loša vijest bila je ozljeda zgloba Predraga Šuputa, koji se više nije vraćao na parket. Do poluvremena je Cedevita bila bolja, minutu prije odmora imala je najveću prednost 40:28, uglavnom na pogon svojih Amerikanaca Wrighta i Kitchena. Na poluvrijeme se otišli s 40:33.

Drugo poluvrijeme - druga slika, posebno sa splitske strane. Puno agresivnija obrana Žutih stvorila je puno problema Cedeviti, tek je Wright povremeno uspijevao nešto kreirati. Subotić iz slobodnih bacanja spušta Split na samo 47:44, ali Wright blokadom i tricom opet vraća prednost domaćina na 52:44.

U posljednju četvrtinu ušlo se s 54:49, a s četiri uzastopna poena Krušlin utakmicu dovodi u potpunu neizvjesnost (56:53). A onda je na scenu stupio Vujčić.

Trica, polaganje, pa žestoko zakucavanje "u tijelo" Lukše Andrića držalo je Splićane u minimalnom zaostatku (61:60). Na drugoj strani odgovarali su isključivo Amerikanci, Wright pa Kitchen, Cedevita je dvije minute prije kraja otišla na 70:64.

Ni tada se Splićani nisu predavali. Vukušićeva trica, pa Vujčićevo polaganje vratilo je goste na 71:70, 83 sekunde prije kraja. Do kraja utakmice Tomas pogađa jedno bacanje, a Filip Krušlin 24 sekunde prije kraja tricom dovodi Split u prvo vodstvo na utakmici - 72:73.

Posljednji napad Cedevite bio je preslika čitave utakmice, Wrightov "jedan na pet" ovog puta nije uspio, a Vukušić iz slobodnih bacanja pečatira veliku pobjedu Splita u Zagrebu.

Nikola Vujčić završio je utakmicu s 18 poena i tri skoka za 24 minute, Vukušić je ubacio 14, uz sedam skokova, a svi splitski igrači osim Reinholta upisali su se među strijelce. U Cedeviti je odskakao Bracey Wright s 19 ubačaja, Kitchen je dodao 14.